Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Bolszewika goń, goń, goń!

Tydzień w Klubach „GP” – 27.08.2014 r.

Bolszewika goń, goń, goń!

Kilkadziesiąt lat zakłamywania i dyskredytowania przez komunistów (a po 1989 roku przez    ich politycznych spadkobierców) znaczenia zwycięstwa odrodzonej II Rzeczpospolitej nad sowiecką Rosją w wojnie  polsko-bolszewickiej (1919-1920), zakończonej zwycięską batalią na przedpolach Warszawy, zwaną Bitwą Warszawską lub „Cudem nad Wisłą”, która to batalia  uratowała Europę przed komunistyczną rewolucją – nie zdały się na nic. Polacy pamiętali i pamiętają o bohaterach tamtych dni; o Naczelnym Wodzu Marszałku Józefie Piłsudskim, szefie sztabu generalnego Tadeuszu Rozwadowskim, płk Tadeuszu Piskorskim, kpt. Bronisławie Regulskim, czy poruczniku Janie Kowalskim, który według odnalezionych w ostatnich latach i ujawnionych w sierpniu 2005 dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego już we wrześniu 1919 złamał szyfry Armii Czerwonej, dzięki czemu manewr polskiej kontrofensywy udał się między innymi dzięki znajomości planów i rozkazów strony rosyjskiej i umiejętności wykorzystania tej wiedzy przez polskie dowództwo.

Wojna z bolszewikami zjednoczyła wszystkich Polaków niezależnie od przynależności partyjnej czy wyznania; jedynie partie komunistyczne i ich zwolennicy dalej prowadzili zdradzieckie działania przeciwko Polsce.

Bitwa Warszawska uznana została za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się bolszewickiej zarazy na Europę.

15 sierpnia 2007 r. śp. Prezydent Lech Kaczyński razem z ówczesnym ministrem obrony narodowej śp. Aleksandrem Szczygło zorganizowali największą od 1947 roku defiladę wojskową w Polsce. Decyzja o zorganizowaniu tak godnego uczczenia Święta Wojska Polskiego spotkała się z niesłychanym atakiem ze strony PO, medialnego mainstreamu i przyjaciół obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, Leszka Moczulskiego i rzecznika MSZ, Marcina Wojciechowskiego.

Podczas swojego przemówienia Prezydent Lech Kaczyński między innymi powiedział: „(…) Jako Prezydent i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego wszystkim, którzy w Wojsku Polskim służyli i służą ojczyźnie składam wyrazy uznania i serdeczne podziękowanie. Moim rodakom życzę, by ten dzień był dla nas wszystkich świętem patriotyzmu i dniem przepełnionej dumą radości.”

Idąc za słowami Lecha Kaczyńskiego Kluby „GP” od początku swojej działalności uczestniczą w uroczystościach upamiętniających Bitwę Warszawską i zwycięstwo nad bolszewikami:

Na zaproszenie p. Ewy Błasik  15 sierpnia w odsłonięciu pomnika gen. Andrzeja Błasika w Alei Dębów w Ossowie uczestniczyła delegacja poznańskiego Klubu „GP”.

W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej, na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyła się wieczernica upamiętniająca wydarzenia roku 1920 na którą złożyły się pieśni patriotyczne śpiewane przy akompaniamencie Historycznej Orkiestry Podwórkowej.

Z inicjatywy oleckiego Klubu „GP” w dniu 15 sierpnia br. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Celebrował ją ksiądz prałat Marian Salamon, kazanie wygłosił ksiądz prałat Stanisław Tabaka. Przemówienie do olecczan wygłosił na prośbę ks. St. Tabaki szef klubu „GP Dariusz Josiewicz.

15 sierpnia Klub „GP” w Tarnowie zorganizował patriotyczne śpiewanie, tarnowianie licznie przybyli na Plac Sobieskiego i wspólnie, przy akompaniamencie skrzypiec, śpiewali pieśni patriotyczne.

W Rypinie Klub  ”GP” włączył się do uroczystości rocznicy Bitwy Warszawskiej wnosząc do nich nowy element jakim jest flaga narodowa biało czerwona o wymiarach 20m x 2m,  niesiona w czasie przemarszu przez harcerzy i mieszkańców miasta i okolicy Rypina. W Domu Kultury odbył się koncert barda Lecha Makowieckiego i jego małżonki.

Klubowicze w Pabianicach wzięli udział w ogólnej miejskiej uroczystości, która odbyła się pod Pomnikiem Niepodległości, głos zabrał mjr. Jan Berner, prezes oddz. Światowego Związku AK.

Klub „GP” Gliwice na zaproszenie Dowódcy Garnizonu,  uczestniczył we mszy św. w intencji Wojska Polskiego w Kościele Garnizonowym p.w. św. Barbary. Następnie wziął udział w uroczystym apelu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Członkowie Klubu „GP” w Bełchatowie, Świnoujścia, Zgierzu, Bydgoszczy uczestniczyli w obchodach 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W Koszalinie przedstawiciele i sympatycy koszalińskiego Klubu „GP” złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – W Hołdzie Marszałkowi , Twórcy Wojska Polskiego.

W Bostonie odbyło się spotkanie członków  Klubu „GP”.  Następnie odbyła się dyskusja na temat sytuacji politycznej w Polsce, a też wśród Polonii australijskiej.

Krakowski Klub „GP” zorganizował spotkanie z   Leszkiem Jaranowskim, znanym w Krakowie działaczem podziemnego ruchu wydawniczego; redaktor, autor, drukarz, organizator sieci i punktów kolportażu wygłosił prelekcję nt. „Od wolnego słowa do Niepodległości”. Klubowicze z zainteresowaniem wysłuchali historii niezależnego ruchu wydawniczego, którego dorobek to „prawie 7000 tytułów książek i broszur, ponad 3000 niezależnych pism, setki kaset audio i wideo”.

W dniach 19-21 września w  Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie – Godowie odbędzie się Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Kałków – Godów 2014.

Kluby „GP” są istotnym podmiotem jednoczącej się prawicy. Przed nami bardzo ważne wybory samorządowe; będziemy uczestniczyć i wspierać akcję „Uczciwe Wybory” i o wszystkich tych sprawach porozmawiamy podczas zjazdu. Dlatego staramy się, żeby naszymi gośćmi byli Ci, którzy podejmują najważniejsze decyzje na prawicy.

Głównym organizatorem zjazdu jest  Fundacja Klubów „Gazety Polskiej”. Ostateczny termin zgłoszeń mija 8 września. Wszelkie informacje dotyczące Zjazdu udzielają przewodniczący klubów.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk