Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Dąbrowa Górnicza upamiętniła „Chudego Wilka”

Tydzień w Klubach „GP” –  13.11.2019 r.

Dąbrowa Górnicza upamiętniła „Chudego Wilka”

DabrowaGorniczaII_2019_10_27_01Pod koniec października przy wejściu do bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Dąbrowianina, Henryka Glassa ps. „Chudy Wilk”, „Mieczysław Wolski”, „Martel”. Dr nauk politycznych i ekonomista Henryk Glass, urodził się 19 maja 1896 r. w Dąbrowie Górniczej, w rodzinie polskich patriotów, Karola i Zofii. Rodzina wkrótce przeniosła się do Kijowa, gdzie Karol Glass pracował w dyrekcji polskiej fabryki. Henryk już jako gimnazjalista kierował tajną polską organizacją „Korporacja uczniowska”, a w 1915 r. (był wtedy maturzystą) wstąpił do tajnego harcerstwa. Pomagał w organizacji broni i amunicji dla Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1916 r. objął II Kijowską Drużynę Harcerzy, potem powołano go w skład Sztabu Skautowego Harcerstwa na Rusi i w Rosji. Henryk Glass jest wraz z Tadeuszem Sopoćką autorem podręcznika „Książeczka harcerza”, którą wydano w 1917 r. (podręcznik ten jest wykorzystywany do dziś). Był żołnierzem Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, do którego zgłosił się na ochotnika Był też delegatem na zjazd założycielski ZHP w Lublinie w 1918 r. Należał do grupy instruktorów harcerskich o poglądach katolicko-narodowych. Był autorem wielu książek poświęconych metodyce pracy harcerskiej i tradycjom ruchu, oraz współzałożycielem Porozumienia Antykomunistycznego (1925), przeciwdziałającego propagandzie szerzonej wśród młodzieży przez organizacje lewicowe. W latach 1927-1939 był redaktorem naczelny miesięcznika „Bój z Bolszewizmem” (potem „Prawda o komunizmie – Biuletyn Informacyjny”). Henryk Glass to również żołnierz września 1939 r., podczas II wojny światowej związany z ZWZ/AK i NSZ. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, był członkiem organizacji „Nie”. Poszukiwany przez NKWD i UB uniknął aresztowania, wyjeżdżając latem 1945 r. na Zachód. Zamieszkał w Londynie używając nazwiska Stanisław Jankowski, pozostał do końca życia czynnym działaczem harcerskim i niepodległościowym – antykomunistycznym. Zmarł 14 stycznia 1984 r. Prochy jego oraz żony Feliksy (Eli) z domu Grabskiej (córki prof. Stanisława Grabskiego) przeniesiono w 2006 r. i złożono w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Józef Kowalski, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” Dąbrowa Górnicza II im. Henryka Glassa „Chudego Wilka” oraz prezes Towarzystwa Pamięci Henryka Glassa i pomysłodawca upamiętnienia wielkiego Polaka tak opisuje to wydarzenie: „Trwało to kilkanaście miesięcy, ale walczyłem o przywróceniu Polsce tej postaci prawie dwadzieścia lat. I tylko dzięki pomocy dr. Jarosława Szarka, prezesa IPN, który bardzo się zaangażował w ten projekt, i któremu za wszystko dziękuję, to się udało. Dziękuję również IPN w Katowicach, panu dyrektorowi dr Andrzejowi Sznajderowi; to Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach sfinansowało tę tablicę. Muszę również podziękować za wielką pomoc okazaną mi przez dr Dominika Abłamowicza, również z IPN Katowice. Jeszcze raz wszystkim, którzy mi w tym pomagali, w tym memu zastępcy Zenonowi Sujce, bardzo dziękuję.” Prezes IPN dr Jarosław Szarek – na uroczystościach odsłonięcia tablicy upamiętniającej „Chudego Wilka” wielkiego Dąbrowianina, powiedział: „Dzisiaj Henryk Glass, ps. >>Chudy Wilk<< wraca do Dąbrowy Górniczej – miejsca, w którym urodził się w 1896r., a wraz z nim wraca kawałek wolnej, niepodległej Polski. Tym samym przywracamy pamięć o tym człowieku czynu, skazanym przez PRL na całkowite zapomnienie. W Kijowie widział narodziny i praktykę bolszewizmu – zdziczenie, barbarzyństwo, mordowanie, niszczenie tożsamości, i całe życie temu się przeciwstawiał. Wiedział, że następstwem rewolucji, zwycięstwa komunizmu, będzie zniszczenie wiary, religii, podeptanie tożsamości  rodziny. Wiedział, że aby się temu przeciwstawić, trzeba ludzi z charakterem – takich ludzi dawało i daje harcerstwo”. Józef Kowalski dla portalu Niezalezna.pl, powiedział: „To wydarzenie jest początkiem przypominania postaci Henryka Glassa społeczeństwu, bo przez wiele lat był on specjalnie zapominany. Dopiero niedawno zaczęły ukazywać się publikacje na jego temat, jego biogram został umieszczony w >>Słowniku Harcerstwa Polskiego<<. Obszerna publikację przygotował też o Glassie dr Jarosław Szarek, prezes IPN-u w Warszawie, który jest głównym organizatorem dzisiejszej uroczystości. Przypomnijmy, z Dąbrową był związany Zdzisław Badocha ps. >>Żelazny<<, żołnierz wyklęty, ale on żył lat 21, a Henryk Glass – 88. Choćby to pokazuje ile, zrobił dla Polski. Biografia >>Chudego Wilka<< jest tak bogata, że wystarczyłaby na życiorysy kilku osób. Do dziś harcerze, związani z ZHR skrupulatnie pielęgnują ideały i zasady, na które Glass zwracał uwagę”.

BerlinB 1 listopada 2019Klubowicze Klubu „GP” – Berlin Brandenburg  w święto Wszystkich Świętych modlili się i zapalili znicze przy grobie śp. hrabiego Atanazego Raczyńskiego, dyplomaty polsko-pruskiego. Później przeszli przed grobowiec Rodziny Baczewskich (śp. senior Jan  Baczewski, Warmiak, przedwojenny działacz Związku Polaków w Niemczech), gdzie zapalili znicze i modlili się za polskich patriotów  spoczywających na  cmentarzu St. Hedwig-Friedhof I; Liesenstr. 8;13355 Berlin-Wedding. Następnie  udali się na Plötzensee ,Hüttigpfad 16,13627 Berlin, do byłego więzienia Gestapo, gdzie Niemcy gilotynowali skazańców, w tym ponad 200 Polaków. Tam także zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów oraz pomodlili się w miejscu straceń za wszystkich  pomordowanych w latach 1933-1945 przez niemieckich narodowych socjalistów i na polskich mogiłach w Berlinie, w tym grobach zasłużonych Polaków spod znaku „Rodła”.

Klub „GP” Będzin II jak co roku uczcił pamięć zasłużonych Polaków zapalając znicze na ich grobach.

Suwalki_1.11.2019Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach, jak co roku w dniu Wszystkich Świętych brał udział w kweście Akcji Katolickiej – zbiórce pieniędzy na zabytki suwalskiego cmentarza.

.

.

bannerGP — kopia

Toruń – reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącym został  Sebastian Kolasiński, tel.:   692-600-871, e-mail: torun.klubgp@gmail.com

.

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress