Tekst alternatywny

Tydzień w Klubach „GP” – Historyczny Zjazd Klubów „GP”

Tydzień w Klubach „GP” – 02.06.2015 r.

Historyczny Zjazd Klubów „GP”

Najważniejszym wydarzeniem X Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim było wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej odczytano list Prezydenta Elekta Andrzeja Dudy który skierował do uczestników zjazdu:

Warszawa, 28 maja 2015 roku

Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na jubileuszowy X Zjazd Klubów Gazety Polskiej. Niestety z racji odbywającej się dziś uroczystości wręczenia aktu wyboru na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie mogę osobiście uczestniczyć w spotkaniu z Państwem.

Dziesiąty już Zjazd Klubów Gazety Polskiej to podniosłe wydarzenie. Jego wagę daje się zrozumieć szczególnie dzisiaj, kiedy piszę do Państwa jako Prezydent Elekt Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przekonany, że ta prezydentura jest efektem pracy i zaangażowania prawdziwie obywatelskiego społeczeństwa, które przez ostatnie lata aktywnie współtworzą i kształtują także Kluby Gazety Polskiej.

W tym miejscu wszystkim członkom i sympatykom Klubów Gazety Polskiej składam więc serdeczne podziękowania za Państwa wrażliwość na sprawy państwowe, za ogromne zaangażowanie i wysiłek, który sprawił, że staliście się ambasadorami i rzecznikami naszych narodowych spraw.

Wydarzenia ostatnich dni to wielkie święto tych, których marzeniem jest silna i suwerenna Polska. Długo czekaliśmy na ten moment. Stoi przed nami wyzwanie odbudowy Rzeczypospolitej. Państwa, które ma dawać ochronę słabszym i nie bać się silnych. Potrzebna będzie jednak ciężka praca i determinacja. Wiem jednak, że mogę na Państwa liczyć.

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Elekt

Andrzej Duda

Słowa Prezydenta Elekta Andrzeja Dudy zostały przyjęte z entuzjazmem przez uczestników zjazdu. List ten jest podziękowaniem za ciężką pracę, jaką wykonują tysiące członków klubów „GP” budując od dziesięciu lat społeczeństwo obywatelskie; podziękowaniem za działania tysięcy członków klubów „GP”, którzy pracując w Ruchu Kontroli Wyborów oraz Korpusie Ochrony Wyborów pilnowało, aby nie dochodziło do przysłowiowych cudów nad urną. To docenienie ich patriotycznej pracy w swoich małych ojczyznach w których żyją i starają się pracować dla dobra Polski.

Do tych słów nawiązał prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński, który mówiąc o zbliżających się wyborach parlamentarnych stwierdził, że wszystko rozstrzygną jesienne wyboryTo od ich wyniku zależy kto będzie rządził. Powiedział też, że do zwycięstwa trzeba się przygotować i dotrzeć do ludzi nieprzekonanych.

Dotrzeć musimy również do tych, którzy głosowali na Bronisława Komorowskiego. Nie możemy się zamykać w swoim gronie. Ci Polacy są do przekonania – mówił Jarosław Kaczyński. Kluczowe jest dzisiaj odbudowanie poczucia własnej wartości przez polski naród. ­Musimy podnieść się jako państwo, jako naród, ale również jako ludzie. Osiągniemy to, jeżeli będziemy mieli władzę która postawi sobie taki właśnie cel – kontynuował Jarosław Kaczyński.

To musi być wspólne dzieło wszystkich niepodległościowych sił w Polsce, w tym również Klubów „Gazety Polskiej” . Kluby są częścią „armii, która ma maszerować do zwycięstwa”. W sierpniu, na stanowisku prezydenta będziemy mieli naprawdę silnego człowieka, który może zmienić Polskę. Trzeba mu tylko dać szansę.

Prezes Jarosław Kaczyński odpowiadał na liczne pytania uczestników zjazdu. Na pytanie o współpracę pomiędzy klubami „GP” a Prawem i Sprawiedliwością odpowiedział, że partia polityczna i oddolny ruch obywatelski powinny się porozumieć i wspólnie działać na rzecz zmiany w Polsce.

Ukoronowaniem jubileuszowego zjazdu było niezwykłe spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, jakie odbyło się po oficjalnej części zjazdu. Rozmowy o przyszłości Polski, o przyszłych działaniach prezydenta, o pracy członków klubów toczyły się nie w głównej sali obrad, ale prywatnie, przy kawiarnianym stoliku. Było to kameralne spotkanie z premierem Jarosławem Kaczyńskim, Antonim Macierewiczem, Tomaszem Sakiewiczem i niżej podpisanym, przysłuchiwały się zaś setki uczestników zjazdu. Ta niezwykła, wielogodzinna rozmowa przerywana wspólnym zdjęciami trwała do późnych godzin nocnych. To spotkanie na długie lata zostanie w pamięci uczestników zjazdu, którzy na koniec dziękując prezesowi Kaczyńskiemu spontanicznie odśpiewali mu „Sto lat”.

Już pierwszy dzień zjazdu potwierdził, że będzie to duże wydarzenie w dziesięcioletniej historii klubów „GP”. Po prezentacji, która przypomniała historię powstania i działalność i klubów „GP” głos zabrał red. Tomasz Sakiewicz, który odniósł się do ostatnich wyborów prezydenckich. Mówiąc o zwycięstwie Andrzeja Dudy, stwierdził, że w następnych wyborach parlamentarnych, żeby wygrać musimy wszyscy stać „takimi Dudami”, którzy swoją pracowitością przyczynią się do wygrania wyborów, a tym samym umożliwią zmiany jakie muszą nastąpić w Polsce.

Odczytano list jaki do członków klubów wysłał László Csizmadia prezes CET, węgierskiej organizacji pozarządowych z którą od lat współpracują kluby „GP”. W liście między innymi znalazły się takie zdania: (…) „Większa część obywateli Węgier z radością przyjęła wiadomość, że niedzielne wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Państwo w dużej mierze przyczynili się osobiście oraz przez swoją pracę do tego sukcesu. Jesteśmy przekonani, że zwycięstwo sił konserwatywnych dalej wzmocni relacje polsko-węgierskie, oraz nasze wspólne wystąpienia w opartej na wartościach chrześcijańskich Unii Europejskiej o równouprawnienie narodów. Z szacunkiem witamy pana Andrzeja Dudę, prosimy przekazać, iż zawsze będzie mógł liczyć na najbardziej znaną i największą wspólnotę obywatelską Węgier. W historii Polscy i Węgierscy obywatele zawsze razem bronili duchowe skarby kontynentu i tradycyjne wartości jego narodów.(…)

Później, w prawie trzygodzinnym koncercie podziwialiśmy kunszt laureata nagrody Człowieka Roku klubów „GP” za rok 2014, pana Jana Pietrzaka. Następnie z patriotycznym repertuarem wystąpili: Grzegorz Roszkowski, Dariusz Grzybkowski, Bartłomiej Kurowski, a po koncercie swoje znakomite umiejętności artystyczne zaprezentowali artyści z Kabaretu Pętla Ósemki. Piątkowy wieczór tradycyjnie zakończył Jerzy Kenig prezentując filmy w „Kinie Nocnych Marków”.

Niezwykle bogatą w wydarzenia sobotę rozpoczęło spotkanie, na którym rozmawialiśmy o sukcesach i problemach klubów „GP”. Wojciech Mucha i Przemysław Miśkiewicz, naoczni świadkowie wydarzeń na Ukrainie, przedstawili aktualną sytuację w tym kraju. Później o swojej książce „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego” opowiedział Wojciech Sumliński. Popołudniowe spotkania rozpoczął panel na którym dziennikarze „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika opowiedzieli o swojej codziennej pracy. W wydarzeniu tym uczestniczyli redaktorzy: Jerzy Targalski, Tomasz Sakiewicz, Michał Rachoń i Wojciech Mucha. Podczas spotkania z posłem Antonim Macierewiczem który przekazał najnowsze informacje dotyczące wyjaśniania tragedii smoleńskiej połączono się poprzez internet z Jürgenem Rothem, autorem książki „Zamknięte akta S.”, który ocenił ostatnie działania niemieckiej prokuratury w tej sprawie. Wieczorem po wspólnym ognisku, gdzie można było pochwalić się swoimi umiejętnościami wokalnymi, odbył się koncert Pawła Piekarczyka, prezentującego piosenki nie śpiewane dotychczas na koncertach.

X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim z całą pewnością przejdzie do historii w dziesięcioletniej działalności klubów „GP”. Dał nam olbrzymi zastrzyk energii do dalszej pracy i nadzieję na zmiany jakie są możliwe w Polsce. Upewnił wszystkich, że ich mozolna praca nie idzie na marne, że mają wpływ na dalsze losy Polski.

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy wnieśli ogrom pracy podczas organizacji zjazdu. Dziękuję: Beacie Dróżdż, Waldkowi Dróżdż, Ani Wójcik, Ewie Wójcik, burmistrzowi Sulejowa p. Wojciechowi Ostrowskiemu, Oli Dudzińskiej, Januszowi Pełka, Jolancie Piera, Dorocie Cieślak, Stanisławowi Dudek , Andrzejowi Trzuszczakowi, Dorocie Sankiewicz , Jerzemu Sankiewiczowi, Bartkowi Kurowskiemu, Ani Kobyłeckiej, Krystynie Kostce, Kasi Schlejbach-Dereń, Markowi Dereń.

Dziękuję ks. kanonikowi Remigiuszowi Wysockiemu za odprawienie niezwykle patriotycznej mszy św. kończącej X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2015. Dziękuję.
Zaproszenia na spotkania: www.klubygazetypolskiej.pl

Foto. Andrzej Trzuszczak

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

 List Andrzej Duda

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress