Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” I 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tydzień w Klubach „GP” | 19.05.2021 r.

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Serwis_19.05.2021W tym roku przypadła 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej konstytucji. Dokument podpisany 230 lat temu nadal niesie wiele uniwersalnych przesłań i jest sumą tego wszystkiego, co było dobre w polskiej historii i kulturze. Konstytucja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm. Stała się fundamentem polskiej tradycji i państwowości i wielkim osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy i była wzorem dla innych państw. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 r. W okresie zaborów Polski uroczyste obchodzenie rocznic Konstytucji 3 Maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Próby publicznych obchodów podejmowano podczas rozbiorów, szczególnie w zaborze rosyjskim, spotykało się to z represjami.  Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej władze komunistyczne stopniowo marginalizowały święto, obchodząc uroczyście Święto Pracy 1 maja i Dzień Zwycięstwa 9 maja, w końcu zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 r. Święto Narodowe 3 Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r. W tym roku pomimo ograniczeń związanych z pandemią kluby „Gazety Polskiej” jak co roku uroczyście obchodziły 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Nowy Sącz_2021_05_03_ (2)

Klub „GP” Nowy Sącz

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Nowym Sączu miała skromniejszy charakter niż w poprzednich latach przez obostrzenia epidemiczne. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w Bazylice św. Małgorzaty, po czym uczestnicy przeszli ze świątyni na plac 3 Maja pod znajdujący się tam pomnik Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Czteroletniego. Sądeczanom ta postać jest szczególnie bliska, ponieważ marszałek Stanisław Małachowski był również starostą sądeckim. – To drugi rok, gdy obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z uwagi na trwającą pandemię obchodzone są bardzo skromnie i sprowadzają się do złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Małachowskiego. Wartę honorową przed nim zaciągnęli funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. W uroczystościach oprócz władz miasta z prezydentem, członków klubu Gazety Polskiej z przewodniczącym klubu wzięli udział posłowie, radni województwa małopolskiego, radni Rady Miasta, przedstawiciele związków zawodowych, partii politycznych oraz sądeczanie. Dzięki współpracy z Ligą Obrony Kraju zostały zorganizowane zawody strzeleckie z okazji dnia Flagi Narodowej oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w których również wzięliśmy udział a nagrodami dla uczestników były Biało-Czerwone flagi. – relacjonowali członkowie Klubu „GP” w Nowym Sączu.

Tychy_2021_05_03_ (3)

Klub „GP” Tychy

Narodowe Święto 230-lecia uchwalenia  konstytucji 3 maja oraz 100 lecie trzeciego Powstania Śląskiego klubowicze „GP” w Tychach uczcili biorąc udział we mszy  św. w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele, pw. Św. Marii Magdaleny w Tychach. We mszy  wzięli udział przedstawiciele władz miasta i Rady Miejskiej w Tychach. Po zakończonej mszy św. delegacja klubu jak i inne delegacje złożyła kwiaty pod pomnikiem Powstańca Śląskiego.

.

.

Dzierżoniów II_2021_05_03_ (30)

Klub „GP” Dzierżoniów II

W Dzierżoniowie uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele pw. Maryi Matki Kościoła. Przed Pomnikiem Losów Ojczyzny delegacja klubu „GP” Dzierżoniów II, delegacje samorządów, stowarzyszeń i mieszkańców złożyli wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.

.

.

W Skierniewicach delegacja miejscowego klubu „GP” uczestniczyła we mszy św. za Ojczyznę odprawianej w kościele Garnizonowym, oraz złożyła kwiaty pod pomnikiem Niepodległości. W uroczystości uczestniczył pan poseł Grzegorz Wojciechowski.

Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach upamiętnił 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja zapalając biało – czerwone znicze z logo „Bóg-Honor-Ojczyzna Klub Gazety Polskiej – Myśli Patriotycznej w Suwałkach – Strefa Wolnego Słowa” pod Dębem Wolności, który został posadzony 3 maja1923 r. Dąb Wolności był miejscem obchodów patriotycznych rocznic suwalskiej opozycji antykomunistycznej w okresie PRL-u.

W Oslo 3 maja delegacje klubu „GP”, przedstawiciele Polonii, Stowarzyszenie Polaków w Oslo, Fundacji Zagierskich, złożyli kwiaty na grobie pochowanych polskich lotników i cichociemnych.

Klub „GP” w Nowym Targu w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożył kwiaty pod ratuszem w Nowym Targu, upamiętniając przyjęcie pierwszej ustawy zasadniczej w Europie.

3 maja delegacja Strzelców Rzeczypospolitej  i gliwickiego klubu „GP” zapaliła znicze przy pomniku Powstańców Śląskich z rejonu Tarnowskich Gór poległych w walkach i zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych.

KlubyGP-DzienFlagi-png

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione w Polsce 20 lutego 2004 r. aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, a obchodzone jest od 2 maja tego samego roku. Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Głównym propagatorem Święta Flagi był śp. Lech Kaczyński, który zaczął nosić w tym dniu kokardę w narodowych barwach. Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Kartuzy_2021_05_01_01

Klub „GP” Kartuzy, Wejherowo

W wielu miastach Polski wywieszono biało-czerwone flagi w Dzień Flagi w czym duży udział mieli członkowie klubów „GP”. Na przykład pan Wacław Kokot przy współpracy z Violettą Sasiak, przewodniczącą klubu „GP” w Wejherowie zakupili kilkadziesiąt biało-czerwonych flag. Pan Wacław motorem jeździł po okolicznych miejscowościach i dowoził flagi klubowiczom. Był m.in. w pobliskim klubie „GP” w Kartuzach.

.

.

.

.

Dzierżoniów II_2021_05_01_ (13)

Klub „GP” Dzierżoniów II

Klubowicze z klubu „GP” Dzierżoniów II tak opisują ten dzień – Flaga, nasz najważniejszy obok godła symbol narodowy, choć formalnie ustanowiona dopiero w 1831 r., od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich przełomowych wydarzeniach historycznych. Miłość do biało-czerwonej łączy naszą wspólnotę, daje nam siłę i nadzieję. Podczas 123 lat zaborów żyła w sercach naszych rodaków jako symbol wolnego i niepodległego państwa. Była świadkiem narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Grudnia’70, „Solidarności” i oporu w stanie wojennym. Towarzyszyła naszym żołnierzom podczas Bitwy o Anglię i walk o Monte Cassino. Pamiętajmy o tym, szanujmy fakt, że przetrwaliśmy jako wspólnota – także dzięki symbolom narodowym – i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!” – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski. W 2021 roku w dniu Święta Narodowej Flagi musieliśmy zrezygnować z organizacji tradycyjnego spotkania na dzierżoniowskim Rynku. W zamian Obywatelski Ruch Patriotyczny, Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II oraz Komitet Miejski PiS zaproponowały mieszkańcom powiatu przejazd biało – czerwonej kolumny samochodów drogami i ulicami naszych miast. Mimo niesprzyjającej aury kilkanaście odświętnie udekorowanych narodowymi barwami samochodów odwiedziło kilka wiosek gminy Dzierżoniów – Włóki, Tuszyn i Kiełczyn. Potem po krótkim postoju na Rynku, prowadzeni przez policyjny samochód, przejechaliśmy do Bielawy na Plac Wolności i dalej do Pieszyc a stamtąd wróciliśmy do Dzierżoniowa. Jak zwykle od lat pamiętaliśmy o tym ważnym wydarzeniu, o którym należy przypominać szczególnie pokoleniu młodych Polaków. Wierzyć wypada, że kolejne rocznice Dnia Flagi będą już tutaj obchodzone jak zwykle uroczyście i godnie. – stwierdzili na koniec członkowie klubu „GP” Dzierżoniów II.

Krośniewice_2021_05_03

Klub „GP” Krośniewice

Klub „GP” w Krośniewicach upamiętnił ten dzień składając kwiaty i zapalając znicz pod popiersiem gen. Władysława Andersa.

.

.

.

.

.

nowy-jork-logoPrzewodniczący nowojorskiego klubu „GP” Maciej Rusiński został współpracownikiem Polskiego Radia. – Będzie przygotowywał korespondencje z Nowego Jorku – informuje rzecznik prasowa rozgłośni Monika Kuś. Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl Maciej Rusiński z nowojorskiego Klubu „Gazety Polskiej” został nowym współpracownikiem Polskiego Radia. Na stanowisku zastąpił Agatę Król, która w październiku 2020 r. wróciła do Polski. Rzecznik prasowa rozgłośni Monika Kuś informuje, że współpracę Rusiński rozpoczął w kwietniu br. Będzie przygotowywał korespondencje z Nowego Jorku. Naszym korespondentem w Waszyngtonie jest Marek Wałkuski – dodaje. Maciej Rusiński jest szefem Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Jorku. Współpracował też z „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie” i Telewizją Republika.

Warszawa Bielany logoKlubowicz „GP” Warszawa Bielany – Żoliborz, pan Sławomir Umiński został nowym Burmistrzem Dzielnicy Ochota w Warszawie. Serdecznie Gratulujemy!

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska

Serwis_19.05.2021a_

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress