Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” I Premier Morawiecki spotkał się z delegacja Klubu „GP” w Paryżu

Tydzień w Klubach „GP” | 31.03.2021 r.

Premier Morawiecki spotkał się z delegacja Klubu „GP” w Paryżu

Serwis_31.03.202115 grudnia 1981 roku, tuż po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce, na placu Inwalidów w Paryżu, nieopodal konsulatu PRL, odbyły się demonstracje w obronie zatrzymanych członków Solidarności. W protestach wzięło udział ok. 100 tys. paryżan. Upamiętniono to miejsce, stawiając prowizoryczny krzyż, a później pamiątkową tablicę. Tablica z niewiadomych powodów nigdy nie była konserwowana i jej stan przynosił wstyd polskiej dyplomacji. W końcu stała się miejscem spotkań okolicznych lumpów. Niestety żadnemu z dotychczasowych ambasadorów to nie przeszkadzało i dopiero z inicjatywy przewodniczącego klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu Andrzeja Wody po dwóch latach starań przeprowadzono renowację tablicy, która przywróciła jej pierwotny stan. Miejsce przypomina Francuzom i Polakom o ich solidarności i wsparciu dla wolnościowych aspiracji naszego narodu. Nieoceniona była tu pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ambasady RP w Paryżu. 13 grudnia 2020 roku ten symbol polskiej historii w samym centrum Paryża został ponownie odsłonięty po renowacji. Jak informuje Andrzej Woda: „W przywrócenie dawnego blasku temu miejscu pamięci włożyli swój wkład wszyscy członkowie paryskiego klubu „GP”. Trzeba tu wymienić szczególnie pana Mariana Zawalińskiego, artystę i projektanta odnowionego obiektu, czy pana Adama Gąsiora, który zorganizował do prac przy przebudowie tego miejsca firmę Pol-Decor. Nową tablicę wykonała pracownia Rama z Krakowa. Wszystkie prace sfinansowało w większości polskie MSZ za pośrednictwem Fundacji Kultura i Sztuka i jej dyrektor pani Marii Zawadzkiej. Członkowie klubu „GP” w Paryżu są dumni, że dzięki ich inicjatywie, po 13 grudnia 2020 roku nasi rodacy mają odnowione miejsce pamięci i patriotycznych spotkań.”

Paryz3

Klub „GP” Paryż

Wizytę w Paryżu premier Mateusz Morawiecki rozpoczął od złożenia kwiatów właśnie pod płytą „Solidarności”, upamiętniającą masowe demonstracje Polaków i Francuzów w grudniu 1981 r. na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz poparcia dla NSZZ „Solidarność”. Przy pomniku czekała go miła niespodzianka. – Bardzo miły początek wizyty we Francji. Złożyłem kwiaty pod tablicą upamiętniającą polską „Solidarność”. Nie spodziewałem się tylko, że sam jeden dostanę… – napisał premier na Facebooku. Szefa polskiego rządu we Francji przywitał m.in. przewodniczący Klubu „GP” w Paryżu Andrzej Woda. W imieniu klubowiczów wręczył on Mateuszowi Morawieckiemu drobny upominek – maseczkę z logo paryskiego Klubu „GP”. Był to z pewnością miły akcent na początek wizyty w stolicy Francji. Gdy szef polskiego rządu złożył kwiaty przy tablicy, zwróciła się do niego Alicja – córka klubowicza „GP” w Paryżu. – To była nasza inicjatywa. Wypaliło, to najważniejsze! Niemałą furorę zrobiła też maseczka z logo naszego Klubu. Widziałem, że pan premier odnotował ten symboliczny gest w mediach społecznościowych. W końcu jest gdzie składać kwiaty. – powiedział Andrzej Woda.

Gliwice - z bp.Gerardem

Klub „GP” Gliwice

Na spotkaniu online przewodnicząca gliwickiego Klubu „GP” wspomniała zmarłego przed paroma dniami  ks. biskupa seniora Diecezji Gliwickiej Gerarda Kusza. Jan Święcicki tak relacjonuje to spotkanie: „Gdy JE pełnił funkcję biskupa pomocniczego, okazywał dużo życzliwości oraz pomocy w działalności społecznej klubu. Wspierał przy tworzeniu kaplicy Golgota Polska i przewodniczył w uroczystości jej poświęcenia 18 kwietnia 2010 roku. To było w dniu pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu. Podczas homilii  w kościele garnizonowym p.w. Św. Barbary, biskup Gerard Kusz  o tragedii smoleńskiej i jej skutkach powiedział między innymi: >>Najlepsze córki i synowie Polski teraz i 70 lat temu giną prawie w tym samym miejscu, a nad Europą czarna chmura – jaki to znak dla nas ?<<. Miał też nadzieję na poprawę stosunków politycznych w kraju, widząc i słysząc reakcje ludzkie w pierwszym tygodniu po tragedii: >>Polityczne cechy szły na bok. Cechy ludzkie były wydobywane i o nich najwięcej się mówiło. Mówiło się o wspólnocie, która zrodziła się w dniach żałoby. Rodzi się coś nowego, w bólu, ofierze, jaką tam złożyli nasi synowie, nasze córki. Należy mieć nadzieję, że człowiek z fobiami zarówno ten w Rosji, jak i ten w Polsce, nie myśli tylko rozumem, ale myśli sercem – myśli sercem, a czuje rozumem. To jest ta szansa przed nami.<< W lipcu 2012 roku Biskup Gerard Kusz przyjął patronat nad klubową akcją >>Makulatura na misje, na budowę studni dla Sudanu Południowego<<. Widział w niej cel ewangelizacyjny pobudzenia serc gliwickich parafian i cel samarytański wobec Sudańczyków. Przez dwa lata, dzięki jego wsparciu duchowym i słownym, zebrano, posegregowano i sprzedano do hurtowni makulaturę, pokrywając koszty budowy dwóch studni we wsiach sudańskich. Biskup Kusz uczestniczył też w zakończeniu tej  akcji na spotkaniu >>Misjonarze Kombonianie – Sudan Południowy<< W Katedrze Gliwickiej, w czasie uroczystości przejścia na emeryturę, ks. bp Gerard Kusz wymienił gliwicki Klub „GP” jako organizację z nim współpracującą i zaprosił ją na spotkanie pożegnalne i poczęstunek w Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II. 20 marca w Katedrze Gliwickiej p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła pożegnano Dobrego Pasterza, przyjaciela JE księdza biskupa Gerarda Kusza.”

Banner - Nowy TargPodczas  spotkania Klubu „GP” w Nowym Targu online gościem był historyk dr Przemysław Stanko. Rozmawiano o potrzebie upamiętnienia uczestników Powstania Styczniowego, a także wojny polsko-bolszewickiej na terenie powiatu nowotarskiego. Podczas dyskusji poruszono niektóre tematy historyczne takie jak Konfederacja Barska, I wojna światowa dla Polaków z terenu zaboru Austriackiego oraz postać Jana Ciszka – powstańca styczniowego z Czarnego Dunajca.

Gliwice cwiczenia

Klub „GP” Gliwice

Tradycyjnie jak co miesiąc w sobotę  członkowie gliwickiego Klubu „GP” wzięli udział w polowych ćwiczeniach Strzelców Rzeczypospolitej. Zajęcia w reżimie sanitarnym prowadził instruktor starszy chorąży Jan Grab. Tematem ćwiczeń były szyki bojowe,  znaki patrolowe i ich wykorzystanie w terenie zurbanizowanym i leśnym. Program rozszerzono o doskonaleni techniki strzelania z broni krótkiej na  strzelnicy polowej.

.

Lubomierz

Klub „GP” Lubomierz

Krzysztof Jakubowski, przewodniczący Klubu „GP” w Lubomierzu dziękuje Adamowi Borowskiemu za spotkanie autorskie zorganizowane dla klubów z Dolnego Śląska i za przybycie do sklepiku z pamiątkami w Lubomierzu. Dziękuję klubom z Dzierżoniowa i Bolesławca za wsparcie.

.

.

.

.

Konin IIa

Klub „GP” Konin

Uczczono 79 rocznicę powstania Armii Krajowej w Koninie. W uroczystościach uczestniczyli: poseł Leszek Galemba, proboszcz Parafii M. Kolbe, radni szczebla wojewódzkiego, powiatu i miasta Konin, przedstawiciele Towarzystwa Patriotycznego im. M Tarejwy, Ruchu Narodowego i organizatorzy uroczystości członkowie Klubu „GP” im. M L Kaczyńskich z przewodniczącą i radną Krystyną Leśniewską. Po krótkich wystąpieniach złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

.

.

Banner Gdańsk IIKlub „GP” Gdańsk II po raz kolejny zorganizował akcję wspierania kapłanów posługujących na Białorusi. W listopadzie, miesiącu pamięci o naszych zmarłych, zamówione zostały wypominki oraz msze święte. Zebrano blisko 1800 zł. Pomoc dotrze do dwóch parafii w dekanacie oszmiańskim, Oszmiany i Borun. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w akcję, a zwłaszcza klubom z Gdyni i Poznania.

Suwalki

Klub „GP” Suwałki

Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach, jak co miesiąc, zorganizował obchody tragedii Smoleńskiej. Najpierw zapalono biało – czerwone znicze pod Dębem Wolności, tj. w miejscu upamiętnienia 10.04.2010 r., a następnie odbyła się msza św. z modlitwą za Ofiary Tragedii Smoleńskiej. Na zniczach umieszczono logo:  – Bóg – Honor – Ojczyzna – Klub Gazety Polskiej- Myśli Patriotycznej w Suwałkach.

.

.

.

Ryszard Kapuściński

Ryszard-Kapuściński

Serwis_31.03.2021

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress