Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] III Zjazd Klubów „GP” z Europy Zachodniej

Tydzień w Klubach „GP” – 20.09.2017 r.

III  Zjazd Klubów „GP” z Europy Zachodniej

Zjazd EssenW dniach od 29 września do 1 października w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem odbędzie się III Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa zapewniają, że dom otoczony wielkim parkiem to idealne miejsce na tego typu spotkania. Można przy okazji zwiedzić dolinę Marny, pobliską Szampanię, Euro Disneyland czy Paryż. Myśl przewodnia zjazdu to „Powrót z emigracji”. Członkowie Klubów „GP” będą też uczestniczyć w innych wydarzeniach. Gościem specjalnym będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Podczas zjazdu odbędą się wykłady na tematy historyczne i społeczno-polityczne, prelegentami będą m.in. minister Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych d/s parlamentarnych Polonii, senator Małgorzata Kopiczko i senator Janina Sagatowska z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz wygłosi wykład nt. “Czy Chrześcijanie są w stanie ocalić Europe, czyli jak komunikować ewangelie dziś”. Jan Parys, szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego wygłosi wykład pt. „Dwa lata polityki zagranicznej”. W panelach dyskusyjnych głos zabiorą również Piotr Hofman i Jerzy Kenig, przedstawiciele Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa, Marcin Chludziński, szef Rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Wśród znanych osobistości z życia politycznego i publicznego obecni będą dziennikarze związani ze Strefą Wolnego Słowa, m.in. Tomasz Sakiewicz, Józef Orzeł oraz dziennikarze i działacze  polonijni: dr Mira Modelska, Bogdan Dobosz, czy Zenon Lupina. Nie zabraknie dobrej muzyki, tradycyjnego spotkania przy ognisku. Odbędzie się koncert Pawła Piekarczyka. Organizacją zjazdu kieruje Mirosława Woroniecki – koordynator klubów „GP” w Europie, tel. 0033147357729 lub 0033666261007, e-mail: paryz.klubgp@gmail.com

GPC Dolnoslaskie 2017W Dzierżoniowie odbyła się uroczystość wmurowania w Pomnik Żołnierzy Wyklętych, urny z ziemią z „Łączki” uświęconej krwią pomordowanych żołnierzy Powstania Antykomunistycznego. W kościele pw. Maryi Matki Kościoła, odprawiona została msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych zamordowanych w dzierżoniowskim więzieniu. Przed kościołem dostępna była wystawa dokumentująca prace poszukiwawcze i badawcze, przeprowadzone na Warszawskich Powązkach – kwatera „Ł” (Łączka). Po mszy św. mieszkańcy miasta prowadzeni przez bielawską orkiestrę dętą SART, kompanię honorową 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, oddział Związku Strzeleckiego oraz poczty sztandarowe przemaszerowali przed Pomnik Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości udział wzięli wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, wolontariusze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, poseł Ireneusz Zyska, z-ca burmistrza Dzierżoniowa Albert Blacharz, wójt gminy Łagiewnik Janusz Szpot, burmistrz Niemczy Grzegorz Kosowski, przewodniczący ORP Ireneusz Wagnerowski, delegacje stowarzyszeń oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i powiatu dzierżoniowskiego. W swoim wystąpieniu prof. Krzysztof Szwagrzyk przypomniał historię pomordowanych i pogrzebanych w bezimiennych grobach Żołnierzy Wyklętych, mówiąc m.in.: „Łączka to miejsce, które miało być zapomniane, a stało się źródłem prawdy i siły. To co się dzieje na Łączce, to przede wszystkim zwycięstwo prawdy, że miejsce, gdzie komuniści pogrzebali szczątki 300 zamordowanych na Rakowieckiej, miejsce, gdzie potem włożono wiele wysiłku, by je zamaskować, zasypać ziemia, gdzie w latach 80. wydzielono kwaterę zasłużonych dla władzy ludowej dzisiaj wygląda inaczej. Cały ten obszar przebadaliśmy, odnaleźliśmy wszystkie szczątki. Dziś modlitwą i zadumą pożegnaliśmy te szczątki. Łączka to miejsce, które miało być zapomniane, a jest źródłem prawdy, źródłem siły. Ci, którzy mieli być na zawsze zapomniani, powrócili na naszych oczach. Państwo pamięta o Wyklętych, honoruje ich, a miało być inaczej, i teraz nikt nie chce pamiętać o tych, którzy skazali ich na zapomnienie.”

wiedenii-logoCzłonkowie klubu „Gazety Polskiej” w Wiedniu domagają się przeprosin i sprostowania od wydawców austriackiego dziennika „Die Prese”, który w jednym ze swoich artykułów oskarżył Polskę o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej. Protest poparło wiele zagranicznych klubów „GP”. W artykule Burkharda Bischofa pt. „Kollaboration mit den Nazis: Die Zwickmühle des Mitmachens”, opublikowanym 20 sierpnia br. na portalu austriackiego dziennika „Die Prese” oraz dzień później w papierowym wydaniu gazety czytamy m.in. „Polska nie powinna domagać się odszkodowań za poniesione straty wojenne w latach 1939–1945, gdyż w czasie II wojny światowej Polacy kolaborowali z Niemcami”. Przeciwko kłamliwym tezom autora tekstu zaprotestowali członkowie Klubu „Gazety Polskiej” im. rtm. Witolda Pileckiego w Wiedniu, którzy przygotowali pismo do redakcji dziennika „Die Prese”, domagając się przeprosin i sprostowania. „Niemcy zamordowali ok. 6 mln obywateli polskich. Zniszczyli większość miast, w tym prawie doszczętnie stolicę. W barbarzyński sposób obrabowali Polskę z wszelakich dóbr kulturowych i materialnych. Te szkody, bez względu na to, co pisze autor, nie zostały nigdy Polsce zrekompensowane. Oskarżając Polaków o kolaborację z Niemcami, autor obraża cały naród polski” – czytamy w piśmie skierowanym do wydawców austriackiego dziennika. List protestacyjny napisany w językach polskim, niemieckim i angielskim poparli przedstawiciele wielu zagranicznych klubów „GP” m.in. z Francji, Australii, Wielkiej Brytanii i USA. (niezalezna.pl)

Zjazd_2014 dIII Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w dniach 13-15.10.2017 r.  Miejscem Zjazdu będzie Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale.  

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 505 038 217, 12 422 03 08 (Biuro Klubów „GP”, Ewa Wójcik) i 792 237 403 (Beata Dróżdż).

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress