Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | Jubileuszowy X Wielki Wyjazd na Węgry

Tydzień w Klubach „GP” | 26.01.2022 r.

Jubileuszowy X Wielki Wyjazd na Węgry

Serwis_26.01.2022_X WIELKI WYJAZD NA WĘGRY 2022 | Mija dziesięć lat od pierwszego wyjazdu klubów „Gazety Polskiej” na uroczystości Święta Narodowego w Budapeszcie. Inicjatywę, która otworzyła nowy rozdział stosunków i przyjaźni między Polakami i Węgrami, nazwaliśmy wtedy Wielkim Wyjazdem na Węgry, nie przypuszczając, że razem z nami pojedzie ponad 10 tys. Polaków. Rok 2012 to apogeum ataku na rząd Viktora Orbána. W Parlamencie Europejskim przewodniczący KE José Barroso rozwodził się nad zagrożeniem demokracji na Węgrzech, broniąc międzynarodowych spekulantów, którzy doprowadzili Węgry na skraj bankructwa. Nie wspomniał, co powiedział poprzednik Orbána, premier Ferenc Gyurcsány na węgierskich taśmach prawdy: „Kłamaliśmy rano, nocą i wieczorem”. Po zmianie władzy i rozpoczęciu reform Węgrzy byli całkowicie osamotnieni w Europie. Wtedy kluby „Gazety Polskiej” zorganizowały wyjazd na Węgry, który miał być wsparciem dla przemian wprowadzonych przez Orbána. Pojechaliśmy w dniu ich święta narodowego, a z nami 10 tys. Polaków. W 2012 roku podpisaliśmy umowę o współpracy pomiędzy Radą Porozumienia Społecznego (CET) na Węgrzech a klubami „Gazety Polskiej”. W porozumieniu tym, w którym zawarto sentencję „Nic o nas bez nas”, znalazły się także następujące słowa: „Nasza wspólna ojczyzna, Europa, potrzebuje współdziałania jej obywateli jak nigdy dotychczas, i to w oparciu o duchowe skarby tego starego kontynentu, o tradycyjne wartości jego narodów. Naszym celem jest ponowne zapewnienie należnego miejsca tym siłom spajającym, jakimi są rodzina, wierność, wiara i miłość bliźniego”. Polacy także zapragnęli zmian. Po zmianie ekipy rządzącej, gdy władzę przejęła Zjednoczona Prawica, Polska została podobnie zaatakowana jak wcześniej Węgry. Viktor Orbán nie zostawił nas w potrzebie, a węgierscy przyjaciele co roku przyjeżdżają do Polski na Narodowe Święto Niepodległości, życząc nam wytrwałości w naprawie Polski i zwycięstwa w walce z tymi, którzy doprowadzili nasz kraj niemal do ruiny. 13 marca po raz dziesiąty  jedziemy do Budapesztu. Jak powiedział parę lat temu w Budapeszcie red. Tomasz Sakiewicz: – Nadchodzi nasz czas – czas wolnych narodów. Od lat kluby „Gazety Polskiej” wspólnie z Forum Współpracy Obywatelskiej (CÖF) i Fundacją Pożytku Publicznego Współpracy Obywatelskiej (CÖKA) współpracują w Radzie Europejskiej Współpracy Obywatelskiej (EUCET). Główne cele wyznaczone przez EUCET są następujące: zachowanie wartości judeochrześcijańskich w Europie, potrzeba zachowania europejskich państw narodowych, uwzględnienie suwerenności narodu jako wartości demokratycznej oraz podstawowe założenia cywilityki jako nauki.

Wyjeżdżamy 13 marca m.in. z Warszawy Centralnej i Krakowa. Do Budapesztu przyjedziemy 14 marca w godzinach porannych. Z dworca zostaniemy autobusami przewiezieni do hoteli. W dniu Narodowego Święta Węgier, 15 marca, weźmiemy udział w Marszu Pokoju. Złożymy kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Bema i pod pomnikiem Męczenników Katynia w Budapeszcie. Przewidziane są przemówienia przedstawicieli delegacji polskiej oraz wystąpienie red. Tomasza Sakiewicza. 15 marca po uroczystościach, późnym wieczorem, udamy się w drogę powrotną do Polski. W Budapeszcie spędzamy dwie noce (14–15 marca).. Szczegółowe informacje Wielkiego Wyjazdu Na Węgry podamy w najbliższym czasie. 13 marca kluby „Gazety Polskiej” ponownie ruszą w drogę do Budapesztu, by uczcić węgierskie Święto Narodowe i uczestniczyć w Marszu Pokoju. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami pojedziemy specjalnie wynajętym pociągiem PKP Intercity z miejscami siedzącymi i wagonami sypialnymi

Zapraszamy wszystkich Polaków i organizacje patriotyczne do przyłączenia się do nas. Prosimy powiadomić znajomych i przyjaciół.

Nowe informacje znajdą Państwo na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl, www.klubygp.pl oraz w mediach Strefy Wolnego Słowa.

JEDŹCIE Z NAMI!

AdamBorowski

Klub „GP” Warszawa

WARSZAWA, BOSTON, STAMFORD | Były działacz opozycji z czasów PRL i szef warszawskiego klubu „GP” Adam Borowski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Krzyż wręczył mu w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy prezes IPN, dr Karol Nawrocki. Oprócz Borowskiego uhonorowano także 34 innych opozycjonistów, w tym ośmioro pośmiertnie. Miałem wielki zaszczyt wręczyć państwu krzyże w imieniu prezydenta. Krzyż to symbol przywiązania narodu polskiego do wartości chrześcijańskich od tysiąca lat. Krzyż to także zwycięstwo dobra nad złem. On mówi wiele o was. Nawiązuje on do Krzyża Niepodległości, przyznawanego przed wojną tym, którzy wolność dla Polski odzyskali – powiedział prezes IPN po wręczeniu odznaczeń. Ostatnio „Krzyżem Wolności i Solidarności” prezydent uhonorował również innych opozycjonistów, należących do klubów „GP” w Stanach Zjednoczonych. Wiesław Wierzbowski należy do klubu „GP” w Bostonie, zaś Bolesław Plewa jest członkiem klubu z Filadelfii. Do Klubu GP w Stamford (stan Connecticut) należał zmarły Jerzy Polak, któremu odznaczenie przyznano pośmiertnie.

Wejherowo_2021_12_28_15

Klub „GP” Wejherowo

WEJHEROWO | „Kolędowanie na Polanie” – pod takim hasłem, na Polance Redłowskiej w Gdyni zebrało się grono członków i sympatyków klubu „GP” z Wejherowa. Wspaniali ludzie, śpiewanie kolęd pod gołym niebem, ognisko i grzaniec tworzyły magiczny ciepły klimat spotkania. Wszystkim zebranym odczytano felieton Tomasza Sakiewicza z ostatniego numeru „Gazety Polskiej” i rozdano po egzemplarzu tygodnika. Nagraliśmy także życzenia noworoczne dla całej Strefy Wolnego Słowa.

.

Wieliczka_2022_01_11

Klub „GP” Wieliczka

WIELICZKA | W ramach wsparcia dla służb mundurowych chroniących polskiej granicy klubowicze „GP” z Wieliczki   na tablicach ogłoszeniowych w Wieliczce oraz jej bliższych i dalszych okolicach (np. w Krynicy!) zamieścili niemal 120 plakatów z wyrazami podziękowania dla naszych strażników granicznych, żołnierzy i policjantów. Ponadto przed Świętami Bożego Narodzenia przesłali kartki świąteczne do poszczególnych jednostek Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji oraz indywidualne życzenia od członków klubu dla przedstawicieli służb mundurowych.

.

.

.

Gdańsk_2022.01.07 (4)

Klub „GP” Gdańsk

GDAŃSK | W Waplewie Wielkim (powiat sztumski) znajduje się Figura Matki Boskiej, którą w 1978 roku broniła lokalna społeczność, głównie kobiety. Gdyby nie ich postawa to komuniści zdemontowali by postument. O tamtym wydarzeniach opowiada publikacja autorstwa Łukasza Merchuta która nieodpłatnie została przekazana dla wszystkich członków klubu „GP” im. Anny Walentynowicz w Gdańsku. Na spotkaniu promocyjnym przybliżono obronę Figury Matki Boskiej z Waplewa Wielkiego.

.

.

.

Konin_2022_01_01_1

Klub „GP” Konin

KONIN | W 83. rocznicę śmierci konińskiej pisarki Zofii Urbanowskiej jak co roku klub „GP” w Koninie złożył kwiaty i zapalił znicze na grobie pisarski. Zofia Urbanowska pisarka, publicystka ,autorka powieści autorka powieści Księżniczka, Gucio zaczarowany i Róża bez kolców. Współpracowała z „Gazetą Polską”, pisywała do „Przeglądu Tygodniowego” i „Wieczorów Rodzinnych”, była członkiem kolegium redakcyjnego „Przeglądu Pedagogicznego”. 27 stycznia Rada Miasta Konina przy nacisku nas radnych prawicy podjęła uchwałę o nadaniu miejskiej książnicy imienia Zofii Urbanowskiej. Zmarła 1.01 1939 roku w Koninie. Podczas spotkania wyrażono prośbę o przekazanie tej wiadomości, żeby mocniej zaakcentować działalność autorki  w „Gazecie Polskiej”.

Gliwice_2021_12_11_1

Klub „GP” Gliwice

Gliwicki klub „GP” na zaproszenie Stowarzyszenia Patriotycznego im. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego wziął udział w zimowym spotkaniu pokoleń, w leśnej strzelnicy nad jeziorem Dzierżno Małe. Oddano sto strzałów na zakończenie obchodów Stulecia Powstań Śląskich. Obchody rozpoczęto w 2019 roku, organizując trzydniowy zjazd klubów śląskich na zamku w Tarnowicach Starych, Były spotkania, wykłady, kwiaty i znicze pod pomnikami, tablicami i grobami poległych Powstańców. Goszczono premiera Mateusza Morawieckiego oraz list z podziękowaniami od prezesa Jarosława Kaczyńskiego, za pamięć i znaczenie tego zrywu niepodległościowego dla Polski. Wspomnieć należy, że już w 2008 roku rozpoczęto społeczną działalność dla Śląska i po pokonaniu przeszkód biurokratycznych, odsłoniono uroczyście tablicę pamięci Wojciecha Korfantego.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

Serwis_26.01.2022

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress