Tekst alternatywny

Tydzień w Klubach „GP” – Kielce pamiętają

Tydzień w Klubach „GP” – 10.06.2015 r.

Kielce pamiętają

Minęło pięć lat, odkąd kielecki klub „GP” podjął decyzję o spotykaniu się w każdą sobotę między godziną 8.30 a 9.00 na Placu Artystów na pikiecie domagającej się wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej. Intencją pomysłodawców – Macieja Sieniawskiego, Adama Leśniewskiego i przewodniczącego kieleckiego klubu „GP” Jerzego Keniga – było cotygodniowe przypominanie, dokładnie o godzinie 8.41, o ofiarach tragedii smoleńskiej, jak i również o Polakach zamordowanych w Katyniu, których to miała uczcić w 70. rocznicę zbrodni polska delegacja z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele; a także o wszystkich, związanych z procesem wyjaśniania tej tragedii, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Nikt nie zważa na warunki atmosferyczne – w deszczu czy śniegu, zimą i latem – co tydzień, od pięciu lat, przez ostatnie 263. soboty, pod transparentami z napisem: „Ukarać sprawców mordu smoleńskiego” i „ Kłamstwo smoleńskie hańbą dla Polski”, punktualnie o godzinie 8.46 odmawiana jest wspólnie modlitwa za tych, którzy zginęli tragicznego 10 kwietnia 2010 roku. Tak wspomina początki Jerzy Kenig – Idea pikiet zrodziła się zanim zaczęły się miesięcznice w Polsce. Na początku maja, na spotkaniu kieleckiego klubu „GP” doszliśmy do wniosku, że powinniśmy zaznaczyć moment tragedii smoleńskiej. Propozycja została przyjęta przez aklamację. Na początku liczyliśmy się z możliwością, że potrwać to może kilka miesięcy, a nawet rok. Teraz jesteśmy pewni, że będziemy tam do samego końca, czyli do momentu pełnego wyjaśnienia przyczyn tego co się stało 10 kwietnia 2010 roku przed godziną 9.00 obok lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem.

Klub „GP” Warszawa Rembertów uczcił 70. rocznicę rozbicia obozu NKWD nr 10, dokonanego przez Żołnierzy Armii Krajowej z powiatu Mińsk Mazowiecki, oraz z Drużyny Dywer­syjnej z IV Ośrodka Obwodu „Kamień”. Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej. Po mszy odbył się koncert pt. „Powstańcza Armia Powraca” z udziałem Jerzego Zelnika, Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego, zadedykowany pamięci Ofiar obozu pochowanych na jego terenie, Żołnierzom Niezłomnym, którzy przez niego przeszli i przeżyli katorgę wywózek za Ural, oraz partyzantom AK z powiatu Mińsk Mazowiecki i Drużyny Dywer­syjnej z IV Ośrodka Obwodu „Kamień”.

Klub „GP” w Suwałkach wziął udział w uroczystych obchodach 70. Rocznicy Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r., kiedy to sowieckie oddziały NKWD dokonały ludobójczego mordu na ok. 2 tys. żołnierzy Armii Krajowej, mieszkańców powiatów suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego i sokólskiego. Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą św. w Gibach odprawianej przez ks. prałata Stanisława Wysockiego, prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. Po mszy zostały złożone kwiaty i zapalone biało – czerwone znicze pod krzyżem Ofiar Obławy, pod tablicą budynku byłych siedzib NKWD, UB i MO w Suwałkach, oraz pod miejscem upamiętnienia Ofiar w Białej Wodzie.

Na uroczystej Sesji Rady Miasta z okazji 422. rocznicy aktu lokalizacyjnego miasta Tarnobrzeg, przewodniczący klubu „GP” Tadeusz Wojteczko został uhonorowany najwyższym odznaczeniem: medalem Sigillum Civis Virtuti ( pieczęć cnoty obywatelskiej).

W Koszalinie odbyło się spotkanie z dr. Jerzym Targalskim, współautorem książek: „Resortowe dzieci. Media” i „Resortowe dzieci. Służby”; omówiono również wyniki pracy Ruchu Kontroli Wyborów.

Na spotkaniu z red. Dorotą Kanią zorganizowanym przez gliwicki klub „GP” w sali  Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II zebrało się ok. dwustu osób; gościa zebranym przedstawił p. Marek Kordylewicz. Dorota Kania opowiedziała o pracy nad książkami : „Resortowe dzieci. Media” i „Resortowe dzieci. Służby”, które napisała wraz z Jerzym Targalskim i Maciejem Maroszem. Prominenci PRL-u nie zapominali pomóc swoim dzieciom w interesach, ani o zarekomendowaniu ich komu trzeba. Dzieci z kolei nie zapominały o obronie dobrego imienia swoich rodziców – utrwalaczy władzy ludowej i funkcjonariuszy bandyckiej bezpieki; i wszystko było by dobrze, gdyby nie odbywało się to kosztem zwykłych współobywateli – mówiła Dorota Kania. Po prelekcji red. Kania podpisywała swoje książki, a spotkanie zakończyła, tradycyjnie już, kolacja z klubowiczami.

We Wodzisławiu Śląskim odbyło się interesujące spotkanie z red. Wojciechem Sumlińskim połączone z promocją najnowszej książki „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”.

W Hamburgu odbyło się spotkanie z Leszkiem Żebrowskim nt. „Komunizm – geneza i skutki”. Relacja wideo na: klubygp.pl

Proszowice – powstał 389. Klub „GP”; przewodniczącym został: Stanisław Iskra, tel. 791 342 965, e-mail: klubgp.proszowice@gmail.com

Boston (USA) – zmiana przewodniczącego, nową przewodnicząca została p. Anna Bernas, tel.: (001) 617-828-1934, e-mail: klubgpboston@gmail.com (bez zmian). Pani Reginie Nalaskowskiej dziękuję za współpracę.

Łomża – działalność zawieszona. Pani Małgorzacie Dmochowskiej dziękujemy za współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress