Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Klub „GP” Berlin-Brandenburg kontra oszczerca z SPD

Tydzień w Klubach „GP” –09.12.2015 r.

Klub „GP” Berlin-Brandenburg kontra oszczerca z SPD

Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Berlin-Brandenburg uczestniczyli w spotkaniu „Mission accomplished” zorganizowanym w Akademii Katolickiej w Berlinie przez Fundację Maximiliana – Kolbe, nt.:„Czy niemiecko-polskie stosunki potrzebują pracy nad wybaczeniem?”. Na wstępie gości powitał dr Gerhard Albert. Podczas spotkania głos zabrał też poseł do Bundestagu z SPD Dietmar Nietan, który w wulgarny sposób zaatakował wybrany demokratycznie przez Polaków rząd Prawa i Sprawiedliwości, porównując go do SED – reżymowej komunistycznej partii w byłej NRD. Ta bezprecedensowa wypowiedź spotkała się z natychmiastową ripostą członków Klubu „Gazety Polskiej” Berlin-Brandenburg. Poseł nie wiedział, że na sali są ludzie znający język niemiecki. Klubowicze natychmiast przerwali jego wystąpienie, żądając sprostowania i wytłumaczenia skandalicznego porównania. Poseł SPD nieudolnie tłumaczył niefortunne porównanie, a na główne pytanie dotyczące oszczerstw wobec Polski w mediach niemieckich jak „polskie obozy koncentracyjne i polskie getta” – nie udzielił odpowiedzi. Nie czekając na dalszą dyskusję, w popłochu opuścił spotkanie. Pozostali zaproszeni prelegenci otrzymywali brawa od publiczności za swoje wyważone wypowiedzi na temat niemiecko-polskiego pojednania.

Przewodniczący Klubu „GP” Berlin-Brandenburg Józef Galiński tak skomentował ten incydent: „Szkoda, że zaproszona polska prelegentka dr Urszula Pękala z Leibnitz –Institut nie zareagowała na wypowiedź posła z SPD. Potrzeba szczególnie w Niemczech odważnie reagować i bronić działań demokratycznie wybranego rządu i prezydenta Andrzeja Dudy.”

Na zaproszenie Klubu „Gazety Polskiej” w Chicago gościł redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Najważniejsze spotkanie w którym uczestniczyło kilkaset osób poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Konstancji. „Podczas nabożeństwa ks. proboszcz Tadeusz Dzieszko przywitał serdecznie mnie oraz szefową amerykańskich Klubów >>GP<< Agatę Mikołajczyk. Dyskusja, która miała miejsce później w jednej z sal kościoła, odbyła się w atmosferze dużej radości, bo wszyscy odbierali to co się stało w Polsce, czyli zwycięstwo PiS, jako swój osobisty sukces. W Chicago prawie 90 proc. ludzi głosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Wygrana PiS w wyborach parlamentarnych została odebrana przez amerykańską Polonię rzeczywiście jako wspólny sukces. Jako wielki wysiłek mieszkających w USA Polaków, którym udało się zmobilizować do głosowania więcej niż zwykle wyborców” – powiedział Tomasz Sakiewicz. Oprócz członków chicagowskiego Klubu „GP” w spotkaniu wzięli udział Polacy o prawicowych poglądach, w tym sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Wśród gości pojawiła się córka Wojciecha Mieczysława Seweryna, polskiego plastyka, autora Pomnika Katyńskiego w Niles w Chicago, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w tragedii nad Smoleńskiem. Podczas dyskusji padło wiele pytań dotyczących afery wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nie zabrakło pytań dotyczących wyjaśnienia tragedii smoleńskiej. Pełna relacja wideo: www.klubygp.pl

Przed gmachem Sejmu i przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego odbyły się manifestacje zorganizowane przez Kluby „Gazety Polskiej” i Stowarzyszenie Solidarni 2010 przeciwko manipulacjom wokół wyboru nowych członków Trybunału Konstytucyjnego. Wśród haseł można było zauważyć np. napis: „Sędzia Rzepliński musi odejść”. „Dzisiaj mieliśmy próbę zablokowania zmian demokratycznych przy pomocy skorumpowanych sędziów – gdyby jakikolwiek sędzia rozpatrywał wyrok w sprawie w której sam brał udział byłby pozbawiony wszelkich praw, dzisiaj okazuje się, że sędziowie trybunału mają być wzorcem prawa. Sami decydują o tym kiedy i jakie pensje pobierają. Ci ludzie nie nadają się na żadnych sędziów. Ci ludzie niszczą polską demokrację. Oni uniemożliwiają nam demokratyczne wybory. Łamią podstawowe prawa obywatelskie. Dzisiaj walczą o to, żeby przeżyć – walczą o swoje pensje, o przywileje do końca życia – możliwość wpływu na ustawodawstwo polityczne, gospodarcze i wszystko co się wiąże z obiegiem publicznym – mówił przed gmachem Sejmu Tomasz Sakiewicz. Ewa Stankiewicz szefowa Stowarzyszenia Solidarni 2010 podkreślała, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego złamali Konstytucję, ponieważ „w czerwcu napisali ustawę, w której samowolnie poszerzyli swoją własną władzę i w której przygotowali grunt pod przyszłe obalenie prezydenta”. „Ważne jest żeby wesprzeć Prezydenta i rząd – żeby nie zostawiać ich samych – tak jak przed 2010 rokiem. Ważne żeby zareagować – nie zostawić własnemu biegowi rzeczy – tak jak to miało miejsce wobec przemocy na Krakowskim Przedmieściu. Samo nic się nie zadzieje. Zło dzieje się, kiedy dobrzy ludzie nie reagują. Jesteście bardzo potrzebni. Przyjdźcie” – pisała Ewa Stankiewicz zapraszając na manifestację.

Z okazji Andrzejek przed Pałacem Prezydenckim zebrała się grupa osób, która zaśpiewała prezydentowi Andrzejowi Dudzie „Sto lat”. Organizatorami akcji było stowarzyszenie Solidarni 2010, oraz warszawski Klub „GP”.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress