Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Klub „GP” powstrzymał wojskowy zespół z Kaliningradu

Tydzień w Klubach „GP” – 03.09.2014 r.

Klub „GP” powstrzymał wojskowy zespół z Kaliningradu

Dokładnie w 75. rocznicę podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow w Mrągowie miał się odbyć Festiwal Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej. Z repertuarem  wojskowych piosenek radzieckich i rosyjskich miał wystąpić wojskowy Zespół Pieśni i Tańca Floty Bałtyckiej z Kaliningradu. Wśród wielu przedstawicieli administracji obwodu kaliningradzkiego swój udział w festiwalu zapowiedział admirał Władimir Jegorow, który był pierwszym gubernatorem obwodu kaliningradzkiego, dowódcą Floty Bałtyckiej oraz członkiem komitetu wyborczego prezydenta Władimira Putina.

Według organizatorów Festiwal miał promować kulturę obu krajów i patriotycznie wychowywać młodzież.

Na wieść o udziale w festiwalu rosyjskiego zespołu błyskawicznie zareagował Klub „GP” w Mrągowie, rozpoczynając protest przeciwko takiej formule imprezy. Zaczęto pisać listy z protestami do burmistrz Mrągowa pani Otolii Siemieniec. Do akcji Klubu „GP” dołączyło się ponad 20 stowarzyszeń patriotycznych, organizacji kombatanckich Armii Krajowej; dołączyli też mieszkańcy miasta. W liście otwartym zażądano odwołania festiwalu lub usunięcia z programu wojskowego zespołu z Kaliningradu. Pod presją protestujących i radnych rady miejskiej organizatorzy podjęli decyzję, aby festiwal odbył się, ale tylko z udziałem wykonawców z Polski.

Jerzy Gosiewski, przewodniczący Klubu „GP” w Mrągowie tak skomentował całe wydarzenie: „To było bulwersujące, że miasto chciało zrobić imprezę podkreślającą rzekomą przyjaźń polsko-rosyjską właśnie 23 sierpnia, bo wtedy miał się rozpocząć Festiwal Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. To haniebna data. Tego dnia 1939 r. podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow. Na dodatek chciano zorganizować festiwal w zaognionej sytuacji geopolitycznej, w której Rosja idzie na wojnę z Ukrainą”.

Natomiast Jan Pospieszalski na łamach „GPC” stwierdził: „Nasz kraj, po tylu latach komuny, wciąż próbuje definiować swoją tożsamość. Rozumiem, że jest cała masa ludzi, którzy z tą komuną współpracowali, którym nie przeszkadzała obecność Sowietów w Polsce i którzy wychowali się w tym duchu. Musimy pomóc im się reedukować, na nowo odnajdywać swoją polskość, definiować tę polskość i patriotyzm. Środowiska patriotyczne, takie jak kluby „Gazety Polskiej”, wykonują tę robotę i odniosły pierwszy, wielki sukces! Po raz kolejny okazuje się, że nacisk i presja mają sens. A czujność środowisk patriotycznych, w tym klubów „Gazety Polskiej”, jest niezwykle potrzebna”.

Dziękując za te słowa niezwykle szanowanemu przez nasze środowisko red. Janowi Pospieszalskiemu z wielką nieśmiałością przypominam, że to nie pierwszy, a kolejny sukces Klubów „GP”.

Gruzini docenili poparcie, jakiego udzielił im śp. Prezydent Lech Kaczyński i w stolicy autonomicznej republiki gruzińskiej Adżarii Batumi nazwali jedną z ulic im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Piękna kilometrowa aleja ciągnąca się wzdłuż nadmorskiego parku od lotniska w stronę centrum, kończy się rondem, na którym postawiona jest tablica informacyjna. Jakież było zdziwienie państwa Święcickich, szefów Klubu „GP” z Gliwic, którzy zwiedzali Batumi i stwierdzili, że tablica zniknęła. Po interwencji w miejskiej radzie okazało się, że to wypadek samochodowy był powodem zniszczenia tablicy. Ogromne zainteresowanie tym faktem spowodowało, że nową tablicę w ciągu paru dni umieszczono ponownie.

Staraniem Klubu „GP” w Kętach spod Klasztoru Franciszkanów wyruszył transport z darami dla Polaków zamieszkujących na dawnych Kresach II Rzeczypospolitej. Z transportem darów pojechali kęccy klubowicze panowie dr Łukasz Front i Józef Wodecki, którzy na miejscu rozeznają potrzeby miejscowych Polaków. Klub „GP”, który był organizatorem zbiórki książek pod nazwą „Książka dla Kresowiaka”, odzieży i artykułów spożywczych, składa gorące podziękowanie wszystkim ofiarodawcom.

Kaliski i ostrowski Kluby „GP” uczestniczyły w dożynkach parafialnych w Smoszewie k/Krotoszyna. Na dożynkach D. Grzybkowski i G. Roszkowski wystąpili z  koncertem pieśni patriotycznych.

Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach brał udział w XIV Rajdzie Katyńskim, który 23 sierpnia przejeżdżał przez Suwałki i Białą Wodę. W Suwałkach zostały zapalone biało – czerwone znicze i złożono biało – czerwone wiązanki kwiatów pod tablicą siedziby NKWD i UB w latach 1944 – 1956. Natomiast w Białej Wodzie – miejscu dowództwa Obwodu Suwalskiego Armii Krajowej, z którego zostali zabrani i zginęli w Obławie Augustowskiej 27.07.1945 r. ojciec Ludwik i dwie siostry – Kazimiera i Aniela – ks. prałata Stanisława Wysockiego, prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. – miało miejsce ognisko patriotyczne i nocleg ok. 30 motocyklistów. Następnego dnia pojechali do Ponar k. Wilna, gdzie są groby ok. 100 tys. Polaków i Żydów, ludobójczo zamordowanych w czasie II wojny światowej w latach 1941 – 1944 przez Litwinów współpracujących z  hitlerowskimi Niemcami.

 W dniach 19-21 września w  Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie – Godowie odbędzie się Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Kałków – Godów 2104.

Ważne – ostateczny termin zgłoszeń: 3 wrzesień.

Więcej informacji udzielają przewodniczący klubów.

Katowice Koszutka – powstał 381. Klub „GP”, przewodniczącym został  Wiesław Wrona, tel.: 502 327 808; e-mail: klubgpkoszutka@onet.pl

Ryszard Kapuściński                                                                                                                                     

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress