Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Klubowicze pomagają potrzebującym

Tydzień w Klubach „GP” –  08.04.2020 r.

Klubowicze pomagają potrzebującym

Koronawirus banner big

Kluby „Gazety Polskiej” – czytaj

.

Coraz więcej klubów „Gazety Polskiej” włącza się w akcję pomocy ludziom, którzy w związku z panującą epidemią koronawirusa mają duże trudności z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, niezbędnych w codziennym życiu. Setki wolontariuszy z klubów „GP”  codziennie pomagają i niosą pomoc ludziom, którzy na taką pomoc oczekują.

.

Warszawa Mlodych_2020_03_25_1

Klub Młodych „GP” w Warszawie

Klub Młodych „GP” w Warszawie podjął charytatywną inicjatywę i przekazał na rzecz Domu Samotnej Matki i Dziecka na Pradze Północ słodycze oraz niezbędne środki dezynfekujące. Przedstawiciele klubu tak opisują swoją pomoc: „Słoneczna środa na warszawskiej Pradze, do Domu Samotnej Matki i Dziecka przy ul. Szymanowskiego 6/61 puka dwóch wolontariuszy z papierowymi torbami w rękach. W środku duża ilość różnych słodyczy dla najmłodszych, ale również – co w tej sytuacji najważniejsze – 5-litrowy baniak z płynem do dezynfekcji, plastikowy spryskiwacz z żelem dezynfekcyjnym oraz 200 sztuk sterylnie zapakowanych rękawiczek jednorazowych. – W sytuacji zagrożenia koronawirusem niesienie pomocy grupom najbardziej potrzebującym jest naszym obowiązkiem. Dostarczamy do domów samotnej matki i domów dziecka słodycze i środki higieniczne, w postaci rękawiczek oraz płynów dezynfekujących. Jako młodzi ludzie chcemy promować solidarne i odpowiedzialne zachowania społeczne. Podczas przekazywania paczek zachowujemy wszelkie środki ostrożności oraz stosujemy się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia – mówi Damian Kowalczyk, wiceprzewodniczący Klubu Młodych. Przewodniczący Klubu Mateusz Rojewski przekonuje, że kluczowe będzie zachowanie się społeczeństwa w najbliższych tygodniach. – To od nas samych zależy, w jakim tempie koronawirus będzie się w Polsce rozprzestrzeniał. Należy zachować wszelkie środki ostrożności oraz pomagać w szczególności osobom starszym i potrzebującym, tak aby nie musiały bez wyraźnej potrzeby wychodzić z domu. I dodaje: Dostarczane przez wolontariuszy ze środowiska Gazety Polskiej produkty mają wspomagać służby w walce z epidemią. Działania prewencyjne pozwolą pomóc w walce z chorobą, wywoływaną przez Covid-19”.

Krakow-Mistrzejowice_2020_03_27_3a

Klub „GP” Kraków-Mistrzejowice

Członkowie Klubu „GP” Kraków-Mistrzejowice dostarczyli nieodpłatnie do szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Szkoły Aspirantów Pożarnictwa, oraz Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krakowie 10 tysięcy kompletów kubków  jednorazowego użytku  oraz 6 ekranów manualnych podarowanych przez Zbigniewa Górskiego, członka zarządu Stowarzyszenia Pomocy z Mistrzejowic. Przewodniczący klubu, Adam Grelecki poinformował, że to początek akcji pomocy, a te dary zostały przekazane przez Jacka Wojnarowskiego i Bogdana Sudoła, członków  Stowarzyszenia Pomocy Społecznej i Klubu „GP” Kraków-Mistrzejowice.

Bydgoszcz_Kolejka po obiad1

Klub „GP” Bydgoszcz

Bydgoski klub „GP” od początku trwania pandemii pomaga wszystkim potrzebującym. Jak relacjonuje przewodniczący klubu, Krystian Frelichowski, który na co dzień współpracuje z misjonarzami z parafii pw. Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy: „Misjonarze od wielu lat przygotowują obiady dla potrzebujących. Dotąd wydawali ich około 150-200 dziennie, dla osób niepełnosprawnych posiłki są dowożone, reszta odbiera je w Bazylice. Wraz z nastaniem epidemii koronowirusa osoby pracujące dorywczo czy na umowy śmieciowe potraciły pracę. Liczba ludzi zgłaszających się po obiady gwałtownie zaczęła rosnąć, przekroczyła 300 osób. Misjonarzom zaczęło brakować niemal wszystkiego. Przewodniczący klubu  o tej sytuacji został poinformowany 21 marca. Zaproponował proboszczowi zorganizowanie zbiórki darów jak i środków finansowych na ten cel i uzyskał akceptacje na takie działania. 22 marca zostało rozesłanych około 300 maili na klubową bazę adresową i około 200 SMS-ów. Klub wziął też na siebie zainteresowanie mediów akcją, poprzez rozesłanie odpowiedniego apelu do mediów. Apel pojawił się we wszystkich lokalnych mediach i niektórych ogólnopolskich. Do 26 marca na ten cel wpłynęło ponad 10 tys. zł. i wiele darów rzeczowych. Średni koszt obiadu to 5 zł., można więc powiedzieć, że zebrano kwotę pozwalającą na ufundowanie 2 tys. obiadów.

Skierniewice 2020_03_27_pomoc_ (2)

Klub „GP” Skierniewice

Klubowicze „GP” ze Skierniewic również dołączyli do akcji pomocy dla bohaterów naszych czasów – lekarzy. Firma ADA-Odzież Medyczna, Ratownictwo Medyczne, Producent, zaprojektowała oraz podarowała komplet odzieży medycznej oraz maseczki do ochrony układu oddechowego dla Ratowników Medycznych. Właścicielem firmy jest przewodniczący Klubu „GP” w Skierniewicach Sylwester Kardialik. Ratownicy podziękowali firmie w mediach społecznościowych: „Nasi ratownicy medyczni będą mogli się czuć bezpiecznie i komfortowo wykonując medyczne czynności ratunkowe w różnych warunkach atmosferycznych. Dziękujemy za Wsparcie”.

Warszawa Bielany logoSławomir Umiński, członek Bielańsko – Żoliborskiego Klubu „GP” opiekuje się 92 – letnim powstańcem warszawskim. Jak mówi: „Z panem Janem znamy się od kilku lat z comiesięcznych spotkań Bielańskiego Klubu Kombatanta zrzeszającego organizacje kombatanckie z Bielan i Żoliborza. W czasie epidemii przynoszę zakupy i obiady z zachowaniem zasad bezpieczeństwa”.

Poznan logo-błasikPoznański Klub „GP” wysłał podziękowania na ręce min. Antoniego Macierewicza: „Pragniemy podziękować Panu Antoniemu Macierewiczowi, Posłowi i Marszałkowi Seniorowi za to, że utworzył system obrony terytorialnej naszego kraju. Dzisiaj w tym trudnym czasie to właśnie Wojska Obrony Terytorialnej pomagają służbom sanitarnym i wspierają między innymi organy samorządu terytorialnego w zakresie zaopatrzenia osób przebywających na domowej  kwarantannie w żywność i leki oraz wojewodów w sprawach  przygotowania szpitali zakaźnych i transportu leków.

Z wyrazami szacunku Poznański Klub >>Gazety Polskiej<<”.

Chicago (USA) – reaktywacja  Klub „GP”, przewodniczącym został: Dariusz Kuczborski, tel.:  (708) 439-7367, e-mail: klubgp.chicago@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

.

.

Koronawirus banner big

Akcja Klubów „Gazety Polskiej” – CZYTAJ (kliknij w banner)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress