Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „Gazety Polskiej” murem za Abp. Markiem Jędraszewskim!

Tydzień w Klubach „GP” –  08.01.2020 r.

Kluby „Gazety Polskiej” murem za Abp. Markiem Jędraszewskim!

Nie ustają ataki na arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w czym celują liberalno – lewicowi politycy i całe grono ich popleczników. Tym razem tej właśnie części sceny politycznej nie spodobała się wypowiedź arcybiskupa, gdy podczas świątecznej rozmowy z Dorotą Kanią i Ryszardem Gromadzkim w Telewizji Republika, na pytania: Czy ekologizm stoi w sprzeczności z naukami Kościoła Katolickiego i czy manifest, który podpisała między innymi szwedzka aktywistka Greta Thunberg, którego jedną z tez jest to, że patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia? – arcybiskup odpowiedział, że to „zjawisko niebezpieczne”. – To „powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my – Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci”. „- To się kwestionuje przez różne nowe ruchy, a także próbuje się narzucać jako obowiązującą doktrynę. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki, to coś co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga. Bóg się tym światem zachwyca, człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane >>czyńcie sobie ziemię poddaną<<. Adam jest kimś kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje i nie znajduje wśród nich kogoś kto byłby partnerem dla jego życia, dlatego otrzymuje małżonkę”, – mówił arcybiskup. Po tych słowach nastąpił zmasowany atak na abp. Jędraszewskiego. Doszło do tego, że lewacy nazwali hierarchę „kanalią”, a wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, nie przebierając w słowach napisał do arcybiskupa „idź do diabła”. Jak zwykle w takich sytuacjach w  obronie arcybiskupa stanęły Kluby „GP”, a poznański Klub „GP” im. generała pilota śp. Andrzeja Błasika, wystosował list otwarty, który w imieniu jego członków podpisała przewodnicząca Maria Zawadzka.

Poznan logo-błasikOto treść listu:

Poznański Klub Gazety Polskiej wyraża pełne poparcie i solidarność wobec JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w szczególności wobec jego humanitarnego i racjonalnego podejścia do problemu lewicowej ideologii „ekologizmu”. Arcybiskup powołuje się na Biblię, w której świat jest doskonałym Bożym dziełem, a człowiek powołany jest do „czynienia sobie ziemi poddanej”. Arcybiskup wyraźnie podkreśla odpowiedzialność człowieka za to Boże dzieło i sprzeciwia się gwałtowi na naturze. Jego stanowisko zgodne jest więc z artykułami 31, 68, 74 i 86 Konstytucji RP  mówiącymi o ochronie środowiska.

Arcybiskup krytykuje jednak agresywną ideologię, która pod pozorem dbałości o środowisko kwestionuje chrześcijańską wizję człowieka, sprowadzając go do roli szkodnika, którego należy eliminować. Nazywa ją „ekologizmem”, wskazuje na pokrewieństwo z myślą Engelsa i protestuje przeciw agresywnemu wtłaczaniu jej w życie, bez względu na koszty wszelkiej natury.

Godne ubolewania jest napastliwe skupianie się adwersarzy na paru zdaniach z szerszej wypowiedzi hierarchy i niedostrzeganie głęboko humanistycznego tonu całego wywiadu dla TV Republika. Przywołanie postaci jezuity o. Franza zamordowanego przez islamistów w Syrii za to, że nie chciał opuścić swoich wiernych, ukazuje przepaść między chrześcijańską koncepcją człowieka zdolnego do najwyższych poświęceń w imię Chrystusa, a „ekologistycznym” projektem człowieka- niszczyciela.

Odwaga i uczciwość, z jaką arcybiskup Marek Jędraszewski opisuje współczesne zagrożenia  europejskiej duchowości godne są najwyższego uznania. Histeryczny jazgot w reakcji na jego postawę dowodzi, jak trafne i bolesne dla adeptów nowych ideologii są jego słowa.

WinnipegDoczekaliśmy się kolejnych odznaczeń dla członków Klubów „GP” przyznanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Tym razem odznaczeni zostali członkowie Klubu „GP” w Winnipeg (Kanada). Walczyli o wolną i niepodległą Polskę, byli prześladowani i więzieni w PRL-u a następnie otrzymali bilet w jedną stronę do Kanady. Uhonorowani zostali: Krzysztof Garbowicz, przewodniczący Klubu „GP’ w Winnipeg, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej Krzysztof odmówił otrzymania Krzyża Wolności i Solidarności z rąk byłego Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Maria i Mirosław Haczkur otrzymali Krzyż Wolności i Solidarności, oraz Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski. Gratulujemy!

GreenpointJak co roku nowojorski Greenpoint był świadkiem tradycyjnej polskiej wigilii. Redaktor Małgorzata Bojko tak opisuje to wielkie święto w jakim uczestniczy nowojorska Polonia i coraz częściej Amerykanie mieszkający w Nowym Jorku: „Niewątpliwie magia tradycyjnej polskiej wigilii, kiedy wszyscy wszystkim ślą życzenia, przełamują się białym opłatkiem a następnie zasiadają do stołu z dwunastoma świątecznymi potrawami jest dla Polaków i Polonii najważniejszym wydarzeniem w roku. >>Chwała na wysokości, chwała na wysokości a pokój na Ziemi<< –  tak rozbrzmiała polska Kolęda na nowojorskim  Greenpoint 23 Grudnia 2019 r. To właśnie tutaj redakcja Super Expressu jako największa polskojęzyczna gazeta wydawana na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, roztoczyła magię polskich Świąt Bożego Narodzenia. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia był Instytut im. Adama Mickiewicza oraz Komitet Smoleński-Katyński z Amerykańskiej Częstochowy, wraz z wchodzącymi w skład komitetu organizacjami: Klubami „Gazety Polskiej” z Filadelfii, Nowego Jorku oraz New Jersey, Redutą Dobrego Imienia i Kołem Przyjaciół Radia Maryja NJ. Nad całością w imieniu tych organizacji czuwał Jacek Szklarski (RDI – USA),  przy pomocy Macieja Rusińskiego (koordynatora Klubów GP w USA i Kanadzie), oraz Małgorzaty Bojko (Klub GP  Filadelfia) i Adama Stępnia (Rodziny Radia Maryja). Po raz pierwszy tak głośno i otwarcie  niósł się głos staropolskich kolęd w wykonaniu chóru Angelus oraz zapach tradycyjnych wigilijnych potraw serwowanych przez Polską Restaurację KASKADA. Była to niebywała okazja zaprezentowania Amerykanom polskich świątecznych smaków, oraz podkreślenia silnych związków Polaków i Polonii z tradycją chrześcijańską. Liczni przechodnie z ulicy, ku swojemu zaskoczeniu częstowani byli potrawami iście z wigilijnego stołu: pierogami z serem i ziemniakami, czerwonym barszczem z uszkami, wigilijna kapustą, gołąbkami z kaszą jaglaną. Wielu z nich, doceniając smaki tradycyjnej kuchni z zainteresowaniem dopytywało o przepisy tak wyśmienitych poczęstunków. Z tej okazji też wydano angielskojęzyczną wersje Super Expressu, która rozdawana była zaciekawionym Amerykanom. Znalazł się wówczas moment na przypomnienie trudnej polskiej historii, która miała wpływ na istotę, charakter i specyficzny smak tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Mając na uwadze zainteresowanie z jakim spotkała się akcja popularyzacji polskiej wieczerzy wigilijnej w sercu >>Malej Polski<< na Greenpoint, takie wydarzenia muszą mieć swoją kontynuację i wejść do kanonu  promowania Polski w Stanach Zjednoczonych”.

LibiazKlub „GP” im. Żołnierzy Wyklętych w Libiążu, zorganizował spotkanie autorskie z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, który mówił o zabójstwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i  przybliżył uczestnikom spotkania swoje książki: „Ścieżki grozy” i „Szukając Sprawców Zła”. Całość uświetnił koncert Bartłomieja Kurowskiego który promował swoją nową płytę ,,Drogi do Niepodległości”. Całość poprowadził przewodniczący klubu, Kazimierz Rostecki.

.

Sydney logo1Sydney (Australia) – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym ponownie został:  Ryszard  Dzierzba, tel.: +61 434 093 722. Panu Witoldowi Skoniecznemu dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Foto. Arcybiskup Marek Jędraszewski-Archidiecezja Krakowska

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress