Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby Gazety Polskiej z wizytą w Brukseli

Tydzień w Klubach „GP” – 08.11.2017 r.

Kluby Gazety Polskiej z wizytą w Brukseli

BrukselaNa zaproszenie Posła Parlamentu Europejskiego Sławomira Kłosowskiego przedstawiciele Klubów „Gazet Polskiej” mieli okazję zwiedzić Brukselę i gmach Parlamentu Europejskiego.

Wyjazd został zorganizowany przez Klub „GP” w Opolu – macierzystego okręgu europosła Kłosowskiego, a wśród uczestników byli przedstawiciele klubów z: Gliwic, Krakowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Wałbrzycha, Legnicy, Oławy i Wrocławia. Gośćmi specjalnymi byli mieszkańcy miejscowości Landzmierz w województwie opolskim, która w lipcu została poszkodowana przez trąbę powietrzną. Europoseł Kłosowski osobiście zaangażował się w pomoc dla zniszczonej miejscowości a widząc poświęcenie mieszkańców w obliczu katastrofy postanowił wynagrodzić ich postawę zaproszeniem na wyjazd. Zwiedzanie Brukseli zaczęto od gmachu Parlamentu Europejskiego a zwłaszcza sali obrad plenarnych gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące krajów należących do Unii Europejskiej.

Bruksela którą nazywają stolicą Europy i jest uważana za centrum machiny biurokratycznej Unii Europejskiej jest również siedzibą króla Belgów Filipa I oraz parlamentu belgijskiego.

Jest również ważnym ośrodkiem handlowym, bankowo-finansowy i kulturalno-naukowym kraju. Historyczny rodowód sięga czasów średniowiecza, a świadectwem tych tradycji jest piękna wielowiekowa zabudowa na czele z Grand Place (Wielkim Rynkiem) perłą architektury złożoną z ratusza i kamienic będących mieszanką stylów gotyckiego, renesansowego i barokowego. I właśnie to miejsce będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO było dane zobaczyć uczestnikom wyjazdu podczas wieczornego spaceru, kiedy blask lamp nadaje wyjątkowy klimat temu miejscu. Symbolem chrześcijańskiego rodowodu Belgii jest monumentalna Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli i właśnie od jej zwiedzania rozpoczął się drugi dzień pobytu uczestników wyjazdu. Ostatnim punktem programu przed powrotem do Polski było odwiedzenie „Atomium”, osobliwej budowli powstałej na potrzeby światowej wystawy „Expo” w 1958 roku. Oprócz wrażeń estetycznych Bruksela zapewnia też te kulinarne – znakomite piwo, czekoladę i mule, to znaki firmowe tego miasta, czego można było skosztować na uroczystej kolacji, na której europoseł Kłosowski pożegnał się ze swoimi gośćmi. Opisując zalety Brukseli nie wolno pominąć zmian jakie zaszły w tym mieście w ostatnich latach. Na ulicach widać ludzi wszystkich ras i słychać mnogość języków. Pozornie wszystko wskazuje, że jest to typowe miasto tętniące życiem z prozaicznymi problemami dnia codziennego takimi jak gigantyczne uliczne korki. Jednak na nas Polaków, szokujące wrażenie robią patrole wojskowe w pełnym bojowym rynsztunku i „długą bronią” lub ciężarówki wypełnione żołnierzami. Puste katolickie świątynie odwiedzane jedynie przez turystów, tłumy w  charakterystycznych muzułmańskich strojach a nawet, co chwilę pojawiające się sklepy mięsne z „wołowiną halal” uświadamiają, że Belgia jest już krajem nieodwracalnie zmienionym, jeżeli nie straconym. Za pomoc w organizacji wyjazdu uczestnicy dziękują pani Magdalenie Kalickiej z biura Prawa i Sprawiedliwości w Opolu. Podziękowania dla europosła Sławomira Kłosowskiego za zaproszenie oraz pani Magdzie Kalickiej i Ryszardowi Szram za doskonałą organizację wyjazdu.

Foto; Marcin Pegaz/Gazeta Polska print screen GPC

Foto; Marcin Pegaz/Gazeta Polska print screen GPC

Dzięki inicjatywie Klubu „GP” w Paryżu meble, których używał mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i jego żołnierze z 5. Brygady Wileńskiej, znajdujące się w miejscowości Zwierzyniec niedaleko leśniczówki Wilcze Doły w Borach Tucholskich, trafiły do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Pieniądze dla państwa Łytkowskich, właścicieli mebli, zebrano podczas koncertu o Żołnierzach Wyklętych „Podziemna armia powraca” w wykonaniu  Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka, który odbył się w Sali Galowej polskiej ambasady w Paryżu. Paryski klub zbierał wówczas pieniądze, aby zakupić jakiś eksponat do Muzeum na Rakowieckiej. Dołożył się do tej inicjatywy pan z klubu „GP” w Hamburgu i dzięki temu można było kupić te historyczne meble – mówił Paweł Piekarczyk, który w domu gospodarzy w Zwierzyńcu zaśpiewał na tę okoliczność o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. W gospodarstwie w Zwierzyńcu partyzanci walczący o Polskę mogli odpocząć, była to  zarazem jedna z głównych siedzib 5. Wileńskiej Brygady na Pomorzu. Tutaj czuli się bezpiecznie. Tutaj przebywały nie tylko szwadrony „Lufy”, „Żelaznego” czy „Zeusa”, ale też i sam major „Łupaszka” odpoczywał tu po akcjach – mówił Piotr Niwiński, historyk z gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Do muzeum przekazano stół, przy którym jedli posiłki partyzanci 5. Brygady Wileńskiej, łóżko, na którym spał „Łupaszka”, szafę, bieliźniarkę, a nawet duże lustro, w którym przeglądała się Danuta Siedzikówna „Inka”. Dyrektor otrzymał też wojskową lornetkę, która według przekazu rodziny Łytkowskich należała do por. „Lufy”. Rodzina z kolonii Zwierzyniec z żalem rozstała się z historycznymi meblami: – Poproszono nas o te meble. Rozstajemy się z nimi z bólem serca. W domu zrobi się po nich pusto – dodaje pani Zofia Łytkowska, żona pana Jerzego. – Państwo po prostu mają polskie serce i wiedzą, że w Muzeum setki tysięcy ludzi będą oglądały te meble. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przekazania nam tak szczególnych eksponatów – nie krył radości Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Na zaproszenie  Klubu „GP” w Gdyni  odbyło się spotkanie z red. Dorota Kanią. Poruszane były tematy związane z lustracją i tajnymi służbami. Gościem spotkania był poseł Janusz Śniadek. Po spotkaniu odbył się koncert Pawła Piekarczyka. W spotkaniu uczestniczył Klub GP Gdańsk Osowa.

Skierniewice SakiewiczW Skierniewicach na zaproszenie tamtejszego Klubu „GP” odbyło się spotkanie z red. nacz. „GP” Tomaszem Sakiewiczem. Uczestniczyło w nim około 100 osób. Podczas spotkania gość poruszył problemy polityki w kraju i na świecie.

.

.

.

Koszalin_logoKoszaliński Klub „GP” uczestniczył  w uroczystościach dziesięciolecia uzdrowiska Dąbki, nad Bałtykiem. Z tej okazji odbyło się  odsłonięcie pomnika śp. Przemysława Gosiewskiego, wicepremiera rządu premiera Jarosława Kaczyńskiego, który, w latach 2006/2007, przyczynił się do uzyskania, przez rozwijające działalność uzdrowiskową Dąbki, statusu kolejnego uzdrowiska w naszym kraju.

Warszawa Powazki — kopiaDelegacja Klubu „GP” z Nowego Jorku oraz Paryża złożyła kwiaty i oddała hołd przy grobie rotmistrza Witolda Pileckiego na tak zwanej Łączce na Wojskowych Powązkach w Warszawie oraz przy grobie Zygmunta Edwarda Szendzielarza, ps. „Łupaszki”.

.

Arhus_logoPrzewodniczący Piotr Wysocki z Klubu „GP” Aarhus uczestniczył w spotkaniu Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Gościem Ambasady był min. Jan Dziedziczak, który w MSZ zajmuje się sprawami Polonii.

Radiowy Klub „Gazety Polskiej” – w każdy poniedziałek o godz. 18.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www.klubygp.pl.

Wilno (Litwa) – powstał 434. Klub „GP”, przewodniczącym został Zygmunt Klonowski, tel.: +37068504081, e-mail: klubgp.wilno@gmail.com

Byczyna  – powstał 435. Klub „GP”, przewodniczącym został Damian Buła, tel.: 503 571 739, e-mail: klubgp.byczyna@gmail.com

Przeworsk – powstał 436. Klub „GP”, przewodniczącym został Piotr Filipowicz, tel.: 791 463 230, e-mail: klubgp_przeworsk@onet.pl

Czechowice-Dziedzice – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Artur Pająk, tel.: 505 488 883, e-mail.: klubgpczechowicedziedzice@gmail.com. Panu Wojciechowi Leśnemu dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk