Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” na Święcie Wojska Polskiego

Tydzień w Klubach „GP” – 28.08.2019 r.

Kluby „GP” na Święcie Wojska Polskiego

Od początku uzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku kultywowano tradycję oręża polskiego, co było jednym z najważniejszych  czynników integrujących armię, oraz umacniało jej więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, które zawsze uroczyście obchodzono w armii II Rzeczypospolitej. Wojsko Polskie w ceremoniale, znakach, czy nazwach i w swojej wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia. W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”. Święto Żołnierza nie zostało nigdy odwołane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Wtedy po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W tym roku główne uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i innych przedstawicieli władz odbyły się w Katowicach, których głównym punktem była wojskowa defilada „Wierni Polsce”. Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się również w innych miastach w Polsce i na świecie. We wszystkich uroczystościach uczestniczyli członkowie klubów „GP”

Filadelfia_2019_08_21_08Polonia amerykańska uczciła Święto Żołnierza w Amerykańskiej Częstochowie, czyli Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej koło Doylestown w Pensylwanii. Na uroczystości przybyli Polacy z różnych stanów USA. Uroczystości tradycyjnie zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2. Gośćmi byli m.in.: Attache Obrony z Waszyngtonu gen. dywizji Cezary Wiśniewski, wicekonsul RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura, przedstawiciele Misji Polskiej przy ONZ płk. Dariusz Kacperski, ppłk. Jarosław Oleśkiewicz, płk. Maciej Klisz  z Wojsk  Obrony Terytorialnej, Bogdan Chmielewski – dyr. wykonawczy Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Timothy Kuzma – prezes Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce, Antoni Chrościelewski – kom. 2 Okręgu SWAP, uczestnik bitwy pod Monte Casino, który został w tym dniu awansowany na stopień kapitana i Helena Knapczyk Koło Pomocnicze  Pań działające przy SWAP. Uroczyście złożono wieńce na cmentarzu weterańskim, odbyła się defilada  pododdziałów weterańskich, oddano salwę honorową,  miał miejsce Apel Pamięci. Koncelebrze mszy św. przewodniczył prowincjał Paulinów z Amerykańskiej Częstochowy, ojciec Tadeusz Lizińczyk. W homilii podkreślił związki państwa polskiego z katolicyzmem w myśl hasła: BÓG HONOR I OJCZYZNA. Prowadzący uroczystości dr. Teofil Lachowicz przypomniał, że w tym roku mija 100 lat od powrotu Armii Błękitnej do Polski, odczytał też list szefa ds. Kombatantów, Jana Kasprzyka. Gen. Cezary Wiśniewski, który mówił o sojuszu  Armii Polskiej i Amerykańskiej w przeszłości i obecnie, dziękował za pomoc Polonii, w tym środowisku Klubów „GP”. W uroczystościach jak zwykle wzięli udział przedstawiciele Klubów „GP” w USA na czele z Maciejem Rusińskim i Komitetu Smoleńsko Katyńskiego. Członkami SWAP w Filadelfii są działacze Klubów „GP”: Jacek Szklarski i Tadeusz Antoniak, którzy jak co roku aktywnie włączają się w pomoc organizacyjną Święta Żołnierza, a członkini klubu „GP” w Filadelfii. Pani Małgorzata Bojko zajmowała się rozprowadzaniem książek i materiałów SWAP.

DzierzoniowII_piknik1„Siła i Honor – Piknik Rodzinny” – pod takim hasłem, po raz pierwszy, odbyły się uroczystości w Dzierżoniowie zorganizowane we współpracy z Urzędem Miasta przez Obywatelski Ruch Patriotyczny. Jak relacjonuje Kazimierz M. Janeczko: „Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego. Po mszy złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego, przed obeliskiem majora Krzysztofa Woźniaka, oraz na grobie Waleriana Tewzadze. Minutą ciszy uczciliśmy zmarłego niespodziewanie naszego kolegę śp. Sławka, młodego chłopaka, od niedawna dumnego żołnierza RP, szczerego patriotę, rekonstruktora historii, wiceprezesa GRH 58 pułku piechoty, komendanta JS 1919 Związku Strzeleckiego >>Strzelec<< Józefa Piłsudskiego, piłkarza retro-drużyny Lechji Lwów, zawsze uśmiechniętego, pracowitego, sumiennego, lojalnego, będącego wzorem dla młodszych. Mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę sprzętu bojowego wojsk specjalnych: Gromu, Agatu, Formozy, oraz komandosów. Największą atrakcją były dwa bojowe samochody pancerne oraz eksponaty z Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa. Duże wrażenia na uczestnikach pikniku zrobiła grupa Historyczno-Rekonstrukcyjna 303 TEAM, żołnierze amerykańscy i oryginalny jeep Willys MB z II wojny światowej są dowodem na to, że żywa jest pamięć o ich walce z hitlerowskimi Niemcami i że  akceptujemy stały pobyt wojsk amerykańskich w Polsce, które są gwarancją naszego bezpieczeństwa. Wspaniale zaprezentowały się wystawy Lasów Państwowych ze Świdnicy oraz Uzdrowisk Kłodzkich. W pamięci uczestników pozostanie spotkanie z żołnierzami 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, z którymi można śmiało powiedzieć, od lat utrzymujemy przyjacielskie kontakty. Piknikowi towarzyszyły pieśni wojskowe i patriotyczne oraz ciekawe występy zespołu folklorystycznego >>Conmoto<< i młodzieży z Zespołu Szkól w Łagiewnikach. Honorowy patronat przyjęli – minister Michał Dworczyk, Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy i Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni”.

Klub „GP” w Tarnobrzegu zorganizował uroczystość z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz uroczystość Święta Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojennym.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress