Tydzień w Klubach „GP” – 25.06.2014 r.
Kluby „GP” pamiętają o Lechu Kaczyńskim
W krakowskich uroczystościach 65. rocznicy urodzin śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego licznie uczestniczyli członkowie Klubów „GP” z całej Polski. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Królewskiej Katedrze na Wawelu po zakończeniu której złożono kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, w imieniu redakcji „Gazety Polskiej” i Klubów „GP” wieńce złożyli: Magdalena Wilkoń, Małgorzata Podgórska-Paciorek, Renata Groyecka, Tomasz Sakiewicz i Ryszard Kapuściński; następnie wszyscy udali się na Plac im. o. Adama Studzińskiego pod Krzyż Katyński, gdzie kontynuowano uroczystości.
Na telebimie wyświetlano wspomnienia o śp. Prezydencie, wśród których znalazło się słynne przemówienie z Tbilisi z 2008 roku podczas wojny Rosji z Gruzją, oraz przemówienie, które Prezydent Lech Kaczyński miał wygłosić w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.
Głównym punktem uroczystości było wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który wspominając śp. Prezydenta między innymi powiedział:
„Wszystkim nam brakuje Lecha Kaczyńskiego. Ale jeśli dzisiaj zastanawiamy się nad tym, dlaczego odczuwamy ten brak, to warto z jednej strony spojrzeć na rzeczywistość Polski czerwca 2014 roku. Rzeczywistość, w której różne zagrożenia dla polskiej demokracji i niepodległości są tak widoczne.
Kiedy przedstawiciel wysoki tego państwa, mówi, że jest tylko teoretyczne. Gdy na jaw wychodzą inne zdarzenia i diagnozy, które nie są nowe, ale ostatecznie są potwierdzone przez tych, którzy publicznie mówią przez cały czas coś innego. To moment, w którym tak bardzo potrzebny byłby nam człowiek, polityk, mąż stanu, który miał pewną szczególną cechę – Lech Kaczyński nie tylko był człowiekiem był głęboko związany z Polską i tymi wartościami, które wiążą się z Polską, nie tylko zależało mu na sile Polski, ale on potrafił robić umiejętnie. Potrafił odbudowywać sprawnie Solidarność w latach 1989-1991, a to było wielkie zadanie.
(…)Stworzono przeciwko niemu przemysł pogardy. Ci, którzy manipulują społeczeństwem i go okradają, wiedzą, że skonsolidowane społeczeństwo, pragnące sprawiedliwości, szybko Polskę zmieni. Że to droga do wielkiej zmiany, której potrzebujemy.
Dlatego właśnie warto do jego dorobku i tej tradycji, którą stworzył, się odwoływać. Jeszcze jedno – był naprawdę wyjątkowo dobrym człowiekiem. Pomagał bardzo wielu ludziom, ludziom zupełnie zwykłym – takim, którzy niczym nie mogli się zrewanżować. Pomagał niezależnie od pozycji społecznej, traktował ludzi tak, jak należy ich traktować. Jak ludzi, którzy noszą godność, którą dał im Bóg. Przesłanie Chrystusa było dla niego istotne i wcielane w życie.
Wcielał w życie naukę Kościoła i tradycję polskiej inteligencji. Jeszcze raz powtarzam – dzisiaj mija 65 lat od jego urodzin. Pamiętajcie o nim, bo tego rodzaju ludzie nieczęsto się rodzą i nieczęsto działają w życiu publicznym, nieczęsto dochodzą do najwyższych stanowisk.”
Poznański Klub „GP” zorganizował spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem. Czerwona sala w Pałacu Działyńskich wypełniona była po brzegi. Wykład na temat historii stosunków polsko-rosyjskich w ostatnich 25 latach prof. Nowak zakończył prezentacją swej książki pt. „Dzieje Polski”, tom 1 (do 1202 r.) .
Klub „GP” w Pabianicach zorganizował spotkanie patriotyczne upamiętniające akcję polskich żołnierzy – odbicia więźniów z posterunku UB. w Pabianicach. Akcja była wykonana 10.06.1945, obchodzono więc 69. jej rocznicę. W uroczystości wzięli udział członkowie klubu „GP” w Pabianicach, Żołnierze AK, członkowie PiS oraz harcerze. Spotkanie uświetnił swą obecnością dowodzący wówczas akcją a obecnie generał Aleksander Arkuszyński pseudonim „Maj”.
Krakowski Klub „GP” w Nowej Hucie zorganizował (przez dwie niedziele) na terenie parafii pod wezwaniem Św. Józefa w Krakowie-Nowej Hucie całodniową akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Stop Pedofilii”, która ma na celu ochronę dzieci przed demoralizacją i seksualizacją.
Klub „GP” w Suwałkach brał czynny udział i współorganizował uroczyste obchody „W Hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej 1945 r. w 69. Rocznicę Ludobójstwa na Ziemi Augustowskiej, Sejneńskiej, Sokólskiej i Suwalskiej” w Sejnach, Gibach, nad jeziorem Brożane, w Augustowie i w Studzienicznej. Głównym organizatorem był Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 z prezesem ks. prał. Stanisławem Wysockim. Na zakończenie uroczystych obchodów odbyła się msza św. w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej i spotkanie patriotyczne przy ognisku. W tych patriotycznych obchodach wzięła udział młodzież ze szkół Suwalszczyzny, harcerze z ZHR i członkowie Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego z komandorem Wiktorem Węgrzynem na czele
Klub „GP” z Bydgoszczy we współpracy z Solidarnymi2010 zorganizował wykład podczas, którego przypomniano „karierę” i liczne zbrodnie W. Jaruzelskiego. Prelekcje wygłosiła Małgorzata Jarocińska, nauczycielka, wielokrotnie wyrzucana z pracy w czasach PRL-u za swoje poglądy. Spotkanie prowadził Krystian Frelichowski.
W Hamburgu odbyła się projekcja filmu pt. „Nocna zmiana”.
Boston (USA) – powstał 378. Klub „GP”, przewodniczącą została Regina Nalaskowski, e-mail: klubgpboston@gmail.com, tel. 508 283 4262
Ryszard Kapuściński
Wideo: Stefan Budziaszek
Foto.: Anna Loch
Foto.: Tomasz Kowalczyk
Foto.: Jakub Kalinowski
Foto.: Adrian “Pedro” Pietrzyk – Klub „GP” Będzin II
Foto.: Klub „GP” w Tychach