Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Tydzień w Klubach „GP” – -11.03.2014 r.

Kluby „GP” pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

1 marca obchodziliśmy po raz drugi Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych; święto które nigdy nie było obchodzone w powojennej Polsce, święto wszystkich uczestników antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, święto bohaterów z Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. Chciano ich wymazać z historii Polski, jednak pamięć o Nich żyła w sercach i pamięci większości z nas.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta: „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.”

Pomysł ustanowienia święta w tym terminie (1 marca) wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, śp. Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim komuniści strzałami w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z sowiecką okupacją”. Ostatni z „żołnierzy wyklętych”, Józef Franczak „Lalek” zginął 21 października 1963 r. w obławie pod Piaskami (ówczesne woj. lubelskie).

Kluby „GP” tak jak w ubiegłym roku włączyły się w organizację uroczystości poświęconych Narodowemu Dniu Żołnierzy Wyklętych.

Klub „GP” Toronto wziął udział we mszy św. za Ojczyznę oraz Żołnierzy Wyklętych.

Koszaliński Klub „GP” złożył kwiaty pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego. W siedzibie koszalińskiego archiwum można też było obejrzeć przygotowaną przez IPN wystawę  dokumentów z czasów Powstania Styczniowego.

Klub „GP” w Jastrzębiu-Zdroju wraz ze Stowarzyszeniem „Chwała Bohaterom – Pamięć i Rekonstrukcja” zorganizował   wieczernicę z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Kluby „GP” w Krakowie, Dzierżoniowie II, Opolu, Ciechanowie, Gdańsku II, Kołobrzegu, Kętach, Nowym Sączu, Suwałkach  wieńcami i mszami w intencji Żołnierzy Niezłomnych uczcili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Gliwicki Klub „GP”, kibice z Gliwic, grupa „Czerwone Gliwice”, młodzież i mieszkańcy miasta uczcili  Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pod kaplicą Golgota Polska oraz tablicą pamięci gen. Fieldorfa „Nila” na Kościele Garnizonowym p.w. Św. Barbary.

Klub „GP” Wiedeń II zorganizował akcję informacyjną oraz ekspozycję poświęconą Żołnierzom Niezłomnym z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Rozdawano ulotki  przed Kościołem Polskiej Misji Katolickiej przy Rennweg, a po południu ta sama ekspozycja została przeniesiona do pobliskiego domu parafialnego „Emaus”.

W Bydgoszczy w Dzień Żołnierzy Wyklętych, odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Mord Katyński.

Włocławski Klub „GP” wspólnie z PiS i Solidarnością we Włocławku uświęcili Dzień Żołnierzy Wyklętych pod pomnikiem AK, gdzie zostały złożone kwiaty.

Kluby „GP”  Hamburg i Hamburg II uczciły Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych biorąc udział w mszy świętej poświęconej ich pamięci.

W Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych została odsłonięta tablica upamiętniająca dowódców oddziałów partyzanckich, którzy w latach 1943 – 1948 walczyli na terenie Mielca i okolic.

W Gnieźnie głównym organizatorem wszystkich uroczystości związanych Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych był miejscowy Klub „GP”. Tadeusz Płużański wygłosił wykład nt. „Żołnierzy Wyklętych”, otwarto wystawę o tej samej tematyce, oraz zorganizowano Ogólnopolski Turniej Szachowy „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Również Klub „GP” w Rypinie  uczcił Święto ” Żołnierzy Wyklętych”. W miejscu pamięci w dawnym budynkiem UB przy ul. Jana Pawła II, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

W ramach obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w Gostyninie zaprezentowano wystawę pt. „Ostatni leśni Mazowsza i Podlasia”. Odbyły się również spotkania z historykiem Jackiem Pawłowiczem i z Janem Pospieszalskim.

W Andrychowie odbyła się projekcja filmu „Niezłomni”.

W związku z dużą ilością spotkań organizowanych przez Kluby „GP” nie mamy możliwości technicznych na zamieszczanie na łamach „Gazety Polskiej” relacji ze wszystkich wydarzeń. Komplet informacji o spotkaniach organizowanych przez Kluby „GP” znajduje się na stronie internetowej: www.klubygp.pl

 

                                                                                                                  Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress