Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” solidarne z górnikami

Tydzień w Klubach „GP” – 21.01.2015 r.

Kluby „GP” solidarne z górnikami

Od pierwszych dni strajków górników sprzeciwiających się planowanym przez rząd Ewy Kopacz likwidacji kopalń, Kluby „GP” włączyły się do protestu w geście solidarności z górnikami.

Likwidacja kopalń spowoduje zwolnienie z pracy tysięcy pracowników, doprowadzi do zniszczenia gospodarki Górnego Śląska i uzależnienia energetycznego Polski od Rosji.

W proteście przed bramą kopalni Sośnica-Makoszowy w Gliwicach wzięli udział przedstawiciele śląskich Klubów „GP”, między innymi z Gliwic, Bierunia, Kęt i Katowic – Koszutka, Raciborza. Przewodnicząca gliwickiego Klubu „GP” Marta Święcica tak tłumaczyła swój udział w proteście dla portalu niezalezna.pl: „Tutaj większość pracuje w kopalniach, po ich zamknięciu tysiące ludzi zostaną bez pracy. Wiemy, jak to wyglądało, kiedy zamykane były stocznie, teraz rząd chce zamykać kopalnie. Jest to jednoznaczne z upadkiem Śląska. Protest będzie kontynuowany, a my jako klub >>Gazety Polskiej<< będziemy w nim uczestniczyli. Nie możemy obojętnie patrzeć na to, co się dzieje z polskim górnictwem”. Z kolei Sylwester Śpiewak, górnik i przewodniczący Klubu „GP” w Mysłowicach powiedział: „Nieudolność zarządzania polską gospodarką, w tym górnictwem węgla kamiennego, doprowadziła do katastrofy. Trudno liczyć na pozytywne efekty działań cwaniaków i złodziei, bo tacy ludzie są wybierani do gospodarowania dobrem narodowym. Zależy im tylko na zarabianiu pieniędzy dla siebie. Musimy zaprotestować, bo jeżeli władzy uda się teraz wygrać, to na pewno będzie sięgała po kolejne kopalnie. Rządzący za nic mają dobro narodu, zależy im tylko na tym, żeby się obłowić”. Protestujący trzymali transparenty na których widniały takie między innymi hasła: „Chcemy pracować, nie protestować” czy „Ręce wyciągnięte po kopalnie obetniemy”.

Klub „GP” w Kętach zwrócił się z apelem do Samorządów Gmin usytuowanych w otoczeniu Brzeszcz o podejmowanie sprzeciwu obywatelskiego (uchwał) wobec arbitralnej decyzji Rządu RP w sprawie likwidacji kopalni Brzeszcze. W apelu można między innym przeczytać:

„Ironią jest nazywanie przez rządzących programem naprawczym likwidację czterech Kopalń Kompanii Węglowej. Likwidacja kopalń to bezpowrotna strata 10 000 miejsc pracy oraz strata około 30 000 miejsc pracy w zakładach kooperujących z górnictwem. Przesłanki ekonomiczne a szczególnie społeczne wskazują, że tak przeprowadzona restrukturyzacja generuje koszty w wysokości 2,5 mld złotych tytułem utraty miejsc pracy, oraz około 2,3 mld złotych za odprawy pracownicze; ponadto zmniejszone zostaną wpływy do budżetu państwa z podatku od osób fizycznych i prawnych. Rządząca koalicja PO – PSL skutecznie już zlikwidowała przemysł stoczniowy, zatem czas najwyższy przystąpić do zadaniowego zniszczenia przemysłu wydobywczego i tworzenia preferencji oraz uzależnień energetycznych od państw ościennych.”

Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu „GP” w Filadelfii wyrażając swoje poparcie dla wszystkich górników protestujących przeciwko zamykaniu kopalń stwierdził: „Solidaryzujemy się w ich walce o słuszna sprawę”.

Z inicjatywy prezesa Polskiego Towarzystwa Zgoda, Andrzeja Matuszewskiego, w Vancouver odbyła się konferencja pod nazwą „Wyzwania i Problemy w Działalności Organizacji Polonijnych”. W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele prawie wszystkich polskich organizacji z Vancouver i okolic, w tym również delegat Klubu „GP” – Krzysztof Łukowski. Celem konferencji było zdefiniowanie trudności w funkcjonowaniu tutejszych polskich organizacji oraz znalezienie wspólnych rozwiązań, pomagających wzmocnić krzewienie polskiej kultury i patriotycznego przywiązania do ojczyzny.

 Przy ogromnym zaangażowaniu klubowiczów Klubu „GP” w Paryżu odbył się bal sylwestrowy dla członów oraz sympatyków „Gazety Polskiej”. Wśród zaproszonych gości byli m.in. ks. infułat Rektor Polskiej Misji Katolickiej, który mimo wielu innych zaproszeń i obowiązków znalazł czas dla nas i przybył wraz z ks. Ryszardem Czarnowskim  – sekretarzem PMK – oraz ksiądz Mariusz Nitka, proboszcz  Parafii przy kościele Saint Charles na ul. Legendre. Dzięki koledze ze Stowarzyszenia Obrońców Krzyża Tadeuszowi Kostkowi, który zajmował się oprawą muzyczną zabawa trwała do białego rana.

W Koprzywnicy społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi uczciła dwie ważne rocznice: 47 rocznicę nadania szkole imienia oraz 72 rocznicę śmierci patrona Władysława Jasińskiego „Jędrusia”. Gościem honorowym uroczystości był partyzant oddziału „Jędrusie”, przyjaciel Władysława Jasińskiego i Zbigniewa Kabaty, autora hymnu szkoły – p. Stefan Świerczek ps. „Lew”, który przybył z Gawłuszowic.

Grupa działająca przy Klubie „GP” w Oslo, w Boże Narodzenie przy grobie polskich lotników wywiesiła polskie flagi i zapaliła lampki na ich zbiorowej mogile w Oslo.

W 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w Ostrowie Wielkopolskim odbył się koncert autorski Dariusza Grzybkowskiego. Gościnnie wystąpił Grzegorz Roszkowski.

Gala Nagród Strefy Wolnego Słowa odbędzie się 9 lutego o godz. 19.00 w klubie „Palladium” przy ul. Złotej 9 w Warszawie. Proszę przewodniczących klubów o wysłanie na adres klubów: klubygp@gazetapolska.pl listy osób które będą chciały uczestniczyć w tym  wydarzeniu. Akceptujemy tylko zgłoszenia które będą wysyłane z adresu mejlowego przewodniczącego klubu.

Racibórz – zmiana przewodniczącego; nową przewodniczącą została Stefania Pak, 697 286 306, e-mail: klubgpraciborz@gmail.com. Wiceprzewodniczącym został Piotr Smudziński.

Żywiec – zmiana przewodniczącego; nowym przewodniczącym został Adrian Midor, 508 669 025, e-mail: zywiec.klubgp@gmail.com. Szef Biura Interwencji: Rafał Dudziak tel. 606 277 331, e-mail:  rafaldudziak@web.de Panu Kazimierzowi Tlałka dziękuję za dotychczasową współpracę.

Puszcza Mariańska zmiana przewodniczącego; nowym przewodniczącym został Andrzej Koźbiał, 506 797 020, e-mail: klub.gp.puszczamarianska@gmail.com. Panu Dariuszowi Kolińskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.

Powidz – zaprzestanie działalności. Panu Andrzejowi Glapińskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.

Oświęcim – zaprzestanie działalności. Panu Krzysztofowi Młodzik dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress