Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby pożegnały śp. Admirała Józefa Unruga i Jego Małżonkę śp. Zofię

Tydzień w Klubach „GP” – 17.10.2018 r.

Kluby pożegnały śp. Admirała Józefa Unruga i Jego Małżonkę śp. Zofię

PochowekKluby „GP” m.in. z Berlina-Brandenburg i Elbląga II uczestniczyły w pogrzebie Admirała Józefa Unruga i jego małżonki Zofii. Admirał zmarł w 1973 roku we Francji i został pochowany na cmentarzu w Montresor, gdzie siedem lat później spoczęła także jego ukochana żona Zofia. Przed dwoma laty Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podjęło starania o sprowadzenie do Polski prochów małżonków. Najwyżsi dowódcy i oficerowie floty francuskiej żegnali prochy Józefa Unruga i jego małżonki, które na pokładzie ORP Kościuszko powróciły do Polski. W uroczystościach pożegnalnych we Francji uczestniczyli   członkowie rodziny, przedstawiciele wojska, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Instytutu Pamięci Narodowej, szef Urzędu ds. Kombatantów, ambasador RP we Francji, a także reprezentanci francuskiego parlamentu i ministerstwa obrony, m. in. wiceminister spraw wojskowych Francji wraz z admirałem Jean Louis Lozier. Prochy małżeństwa Zofii i Józefa Unruga przybyły z Francji na pokładzie fregaty Marynarki Wojennej najpierw do Helu, a następnie do Gdyni i złożone w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na Oksywiu. Jak relacjonuje przewodniczący Klubu „GP” Berlina-Brandenburg, Józef Galiński: „Uroczystość była znakomicie przygotowana. Odbyła się z pełnym ceremoniałem wojskowym z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Wystąpiły dwie orkiestry wojskowe, polska i francuska. Całość ukoronowała msza św. pod przewodnictwem miejscowego biskupa francuskiego. Sprowadzenie  szczątków było możliwe już w 1989 r., ale pan admirał w swoim testamencie napisał, że może spocząć w polskiej ziemi, jeżeli jego najbliżsi współpracownicy z Marynarki Wojennej, którzy zostali zamordowani przez komunistów po wojnie, zostaną godnie pochowani. Było to możliwe dopiero dzięki identyfikacjom prowadzonym przez IPN na Łączce i w innych miejscach. Kluczową rolę w identyfikacjach odegrało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, kierowane przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pochówki oficerów Marynarki Wojennej zidentyfikowanych przez biuro odbyły się w grudniu ubiegłego roku i w czerwcu tego roku. Mszę św. pogrzebową celebrowali Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański, Jego Ekscelencja  Ksiądz Biskup Polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek”.

Józef Michał Hubert Unrug urodził się w rodzinie niemieckich arystokratów, jako syn gen. mjr gwardii pruskiej Tadeusza Gustawa, (polskiego pochodzenia) i matki Niemki, w Brandenburgu pod Berlinem. Zmarł w 28 lutego 1973 roku w Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji. Admirał był kawalerem złotego krzyża orderu Virtuti Militari. Wychowany na marynarza niemieckiego, Józef Unrug, oficer niemiecki podczas I wojny światowej był dowódcą okrętów podwodnych w cesarskiej marynarce wojennej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przeszedł od 1919 roku do odrodzonej Polskiej Marynarki Wojennej. Najpierw służył jako szef Sztabu Dowódcy Wybrzeża Morskiego w Pucku a od 1925 do 1939 dowodził Flotą i Obszarem Nadmorskim. W trakcie kampanii wrześniowej dowodził Obroną Wybrzeża. Po kapitulacji przebywał w siedmiu obozach jenieckich. To właśnie 1 września wyrzekł się niemieckiej mowy, którą znał od dziecka. Kolegom oświadczył: „zapomniałem języka niemieckiego w 1939 roku”. Od tej pory nawet w rozmowie z rodziną z Niemiec korzystał z tłumacza, podkreślając: „Jestem polskim oficerem, wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”. W niewoli, Niemcy zaproponowali mu przejście w stopniu admirała na stronę niemiecką i objęcia ważnego stanowiska w Kriegsmarine. Odmówił, dzieląc niewolę z polskimi żołnierzami.

Dabrowa Gornicza3Na zaproszenie klubu „GP” Dąbrowa Górnicza w Zagłębiu gościł prof. Jan Żaryn, wybitny specjalista od relacji polsko-żydowskich, współczesnych i na przestrzeni dziejów. W spotkaniu wzięli udział m.in. mieszkańcy, samorządowcy, przedstawiciele biur parlamentarzystów z regionu śląskiego. Nie zabrakło też Janusza Flaszy, sympatyka dąbrowskiego klubu „GP”, który kandyduje na urząd burmistrza Sławkowa, Katarzyny Maciejewskiej z klubu „GP” Będzin II, wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Będzińskiego, i przedstawicieli klubu „GP” z Poraja. – To wyjątkowe spotkanie i cieszę się, że tak wielu mieszkańców regionu chciało wysłuchać wykładu pana prof. Żaryna na temat historii Polski, obszaru Śląska i Zagłębia, także w XX w. – mówiła Barbara Słowik, przewodnicząca klubu „GP” Dąbrowa Górnicza. Wykład prof. Żaryna w Dąbrowie dotyczył „Relacji polsko-żydowskich: wczoraj, dziś, jutro”.

Gliwice1 foto Jan Grab1W Sośnicowicach został uroczyście odsłonięty i poświęcony pomnik pamięci trzech Powstań Śląskich. Przez wiele lat na niewielkim skwerku, w środku miasta, obok kościoła stał obelisk, zasłonięty drzewami i  zarośnięty krzewami. Staraniem burmistrz, pani Ewy Waliczek został odrestaurowany, uwidoczniony i na stulecie niepodległości uroczyście odsłonięty, oraz poświęcony. Uroczystość uświetniła prowadzona przez Ryszarda Buczka, prezesa Stowarzyszenia,  Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Sośnica” pod dyrygenturą prof. Lesława Podolskiego, Kompanię reprezentacyjną wystawiła  Jednostka Wojsk Specjalnych AGAT z Gliwic. Przybył też poczet sztandarowy z Pruszkowa, z Komendą Główną Strzelców Rzeczypospolitej, oraz liczne stowarzyszenia i goście, w tym też delegacja gliwickiego klubu „GP”. Szczególne podziękowania za wsparcie uroczystości należą się komendantowi  4WOG płk Maksymilianowi Kajdanowi, dowódcy Jednostki AGAT płk dr Sławomirowi  Drumowiczowi, oraz księdzu Korneliuszowi Matauszkowi, proboszczowi parafii w Smolnicy za odprawienie mszy św. z okolicznościową homilią i poświęceniem pomnika.

PoznanW Poznaniu z inicjatywy poznańskiego Klubu „GP” w dniu w którym minęło 101 miesięcy od tragedii smoleńskiej odbyły się uroczystości pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru. Modlono się za duszę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 członków delegacji tragicznie zabitych w katastrofie samolotu. Po modlitwie pod pomnikiem kwiaty od Wojewody Wielkopolskiego w jego imieniu złożyła pani Joanna Szczechowska, oraz delegacja poznańskiego klubu „GP” i osoby tam obecne.

.

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress