Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Koronacja Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej w Amerykańskiej Częstochowie

Tydzień w Klubach „GP” –  25.09.2019 r.

Koronacja Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej w Amerykańskiej Częstochowie

Ks. abp Charles Chaput, arcybiskup Filadelfii, przewodniczył koronacji Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, która odbyła się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej położonym w pobliżu Doylestown w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. Redaktor Małgorzata Bojko tak opisuje te uroczystości:Ponad sześć tysięcy ludzi zgromadziło się na uroczystości Koronacji Ikony Matki Bożej w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, stan Pensylwania. Ten cudowny wizerunek, który od dziesięcioleci gromadzi rzesze pielgrzymów Amerykańskiej Polonii oraz innych narodowości, został ukoronowany 25 sierpnia 2019 roku, koronami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Franciszka.  To szczególne wyróżnienie jest podkreśleniem znaczenia tego ważnego miejsca dla katolików polskiego pochodzenia. Na początku Mszy świętej w imieniu zakonu Ojców Paulinów powitania  gości dokonał o. Tadeusz Lizińczyk – przełożony Amerykańskiej Prowincji Zakonu Paulinów. Słowa podziękowania skierował do obecnych księży biskupów: Charlesa  Chaput – arcybiskupa Filadelfii, Thomasa Wenskiego – arcybiskupa Miami oraz Michaela Fitzgeralda, biskupa pomocniczego Filadelfii. Mszę Świętą koronacyjną koncelebrowało kilkudziesięciu księży, którzy przybyli z reprezentacjami swoich parafii. Polskie władze reprezentował Konsul Generalny z Nowego Jorku Maciej Golubiewski z małżonką Agatą. Wśród obecnych nie zabrakło przedstawicieli Klubów >>Gazety Polskiej<< z Filadelfii, Nowego Jorku, New Jersey, Stamford i Bostonu oraz Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego i wchodzących w jego skład organizacji – Rodzin Radia Maryja i Reduty Dobrego Imienia. Obecni byli również przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Kadeci Pułaskiego z Nowego Jorku. Liczną grupę stanowili członkowie emigracji solidarnościowej: Stowarzyszenie Związku Podhalan, Harcerze z polonijnych Szkół Dokształcających i wiele innych amerykańskich katolików. W tym wyjątkowym dniu przybyło też wielu pielgrzymów z  Wietnamu, Haitii, Nigerii oraz czarnoskórych katolików, dla których Czarna Madonna jest silnym symbolem wiary i oddania Bogu. Abp Charles Chaput przy końcu Mszy podziękował przybyłym, oraz podkreślił rolę polskiego Kościoła, który jest znakiem Bożej wierności w sekularyzowanej Europie, nie poddającego się przeciwnościom, tak jak kiedyś nie poddał się w niewolę komunizmowi.  Homilię, w trzech językach, polskim, angielskim i francuskim wygłosił abp Thomas Wenski. Przypomniał on, ze świat bez  Boga to świat bez nadziei i bez przyszłości. Do Polonii skierował szczególne słowa, powołując się na swój polski rodowód, prosząc o pozostawanie nadal świadkami Chrystusa, co jest trudną misją w nowych czasach. Parafrazując słynny dwuwiersz powiedział – >>tylko pod obrazem Matki Bożej, Polak jest Polakiem, a Polska jest Polską<<. W końcowych słowach podkreślił nierozerwalny związek Polaków z Maryją, którzy świadomie jako naród wybrali sobie Ją na Królową.”

Warszawski Klub „GP” docenił wkład przewodniczącego klubu, Adama Borowskiego, w powstanie filmu „Legiony”, wręczając mu kosz biało-czerwonych kwiatów. Warto pamiętać, że Adam Borowski był pomysłodawcą i współproducentem filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Film przedstawia historię Polaków, którzy w latach 1914-16 uczestniczyli w walkach o niepodległość Polski. Klubowicze gratulowali swojemu przewodniczącemu wytrwałości w dążeniu do celu i realizacji swoich marzeń, które jak widać często się spełniają.

W Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości odsłonięcia w kościele pw. św. Katarzyny tablicy pamiątkowej Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK rozstrzelanej w 1946 r. przez komunistyczne władze. Wydarzenia w kościele zostały poprzedzone uroczystościami odbywającymi się w honorowej asyście wojska na placu przed starogardzkim ratuszem. W czasie uroczystości został odczytany apel pamięci zakończony salwą honorową. Następnie obecni przed ratuszem udali się w pochodzie do kościoła pw. św. Katarzyny, gdzie odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Po jej zakończeniu została w kościele odsłonięta tablica pamiątkowa „Inki” z wbudowanym w nią srebrnym sercem. „Serce dla >>Inki<<” jest darem starogardzian upamiętniającym rocznicę wykonania na niej wyroku śmierci. W uroczystości wzięli udział m. in. członkowie rodziny „Inki”, posłowie Kazimierz Smoliński i Jan Kilian, senator Antoni Szymański, przedstawiciele wojewody i samorządu i miejscowego Klubu „GP”.

Przed  cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się Msza Św. koncelebrowana w intencji  redakcji, redaktorów i pracowników, klubowiczów „Gazety Polskiej”, „GPC”, czytelników i całego środowiska Strefy Wolnego Słowa.  W homilii wychodząc od Ewangelii (Łk. 6, 6-11) o uzdrowieniu w sabat człowieka z suchą prawą ręką, ksiądz wygłosił wykład o znaczeniu tego wydarzenia. Faryzeusze potępili Jezusa za uczynienie dobra ze względu na literę prawa i z nienawiści chcieli Go zabić. Dzisiaj jest podobnie. Źli ludzie nienawidzą  prawdy, która obnaża ich zakłamanie. Nienawidzą też czyniących dobro, które obnaża ich nieudolność, złą wolę i niesprawiedliwość. Wiedząc o tym, niech dziennikarze odważnie walczą o prawdę. We Mszy św. uczestniczyły delegacje klubów „GP” z Gliwic, Zabrza i Siedlec.

Pod koniec V Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „GP” w Sulejowie dotarła informacja, że Premier Mateusz Morawiecki będzie na spacerze w Chorzowskim Parku. Szef Klubu „GP” w Tychach Janusz Jabłoński w rozmowie z niezalezna.pl powiedział, że wcześniej opuścił zjazd, by spotkać się z szefem rządu. – Już w Sulejowie dowiedzieliśmy się, że premier Mateusz Morawiecki będzie na spacerze w Chorzowskim Parku. Postanowiliśmy pojechać – powiedział. Jak relacjonował Jabłoński, na wczesnopopołudniowym spacerze z szefem rządu pojawili się klubowicze z Tychów oraz setki innych ludzi. „Były wspólne zdjęcia, rozmowy w miłej niedzielnej atmosferze. Spotkanie trwało około dwóch godzin” – przyznał Janusz Jabłoński.

Z okazji 80. rocznicy napaści Sowietów na Polskę Kluby „GP” ze wschodniego wybrzeża USA uczestniczyli w uroczystościach pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

Jak co roku klubowicze z Czańca złożyli wiązankę kwiatów  i zapalili znicze w rocznicę wybuchu II wojny światowej na cmentarzu w Czańcu.

Kraśnik – reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącym został  Bartłomiej Nowaczyński, tel.:  516 037 032 , e-mail: klubgp.krasnik@wp.pl

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress