Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Krzyż Wolności i Solidarności dla Wojciecha Gędka

Tydzień w Klubach „GP” – 27.04.2016 r.

Krzyż Wolności i Solidarności dla Wojciecha Gędka

Wojciech Gędek, przewodniczący Klubu „GP” w Łowiczu został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. „Dał Bóg. Państwo Polskie wypełniło swoją powinność w stosunku do mojej skromnej osoby. Moja walka z komuną była i jest świadomym wyborem. Walka o Polskę w powstaniach była zawsze i pozostanie walką o Świętą Wiarę Katolicką. Krzyża, który był mi przyznany przez Prezydenta Komorowskiego nie przyjąłem. Jestem szczęśliwy, że mogę odebrać go teraz, kiedy sprawuje Urząd Prezydenta RP Andrzej Duda. Walka o kościół na Górkach w Łowiczu jest obowiązkiem każdego katolika wierzącego w Boga”. – oświadczył  Gędek. Serdecznie gratulujemy!

Na zaproszenie Klubu „GP” i Solidarni2010 z bydgoszczanami spotkał się zasłużony działacz opozycji demokratycznej red. Krzysztof Wyszkowski. Gość skomentował bieżące wydarzenia polityczne i przypomniał historię powstania “Solidarności” i pierwszych lat po przełomie lat 1988/89.

Z inicjatywy Klubu „GP” w Gnieźnie, oraz mieszkańców tego miasta nadano nowemu gnieźnieńskiemu rondu imię Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa nie spodobała się lokalnym działaczom SLD, którzy podczas obrad Rady Miasta starali się zablokować głosowanie i wykreślić projekt uchwały z programu obrad sesji Rady. Doszło do karczemnej awantury, a nawet ostentacyjnego opuszczenia sali obrad przez jednego z polityków lewicy. „Cała awantura była zupełnie niepotrzebna. Lewicowi radni związani z SLD nie mogą zrozumieć nowych czasów. Nie potrafią zrozumieć, że historia już osądziła zasługi Żołnierzy Wyklętych i potępiła morderców księdza Jerzego Popiełuszki wywodzących się z PZPR. Członkowie SLD to głównie członkowie PZPR, więc ich postawa nie dziwi. Oni wciąż sprawują wysokie, dyrektorskie stanowiska w spółdzielniach mieszkaniowych, jeden z nich jest wciąż szefem domu opieki społecznej” – powiedziała dla portalu Niezalezna.pl Maria Wichniewicz, przewodnicząca gnieźnieńskiego Klubu „GP”.

W Krakowie w Katedrze na Wawelu odbyły się obchody 6. rocznicy pogrzebu Pary Prezydenckiej – śp. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczypospolitej i jego małżonki śp. Marii Kaczyńskiej. W uroczystościach wzięli udział m. in. Jarosław Kaczyński – prezes Prawa i Sprawiedliwości, liczni parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy Krakowa i licznie przybyli przedstawiciele Klubów „GP” z całej Polski.

W Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii odbyły się uroczyste obchody 6. rocznicy tragedii smoleńskiej. W ramach obchodów  obradowało III Forum Polonijne „Polonia Semper Fidelis – budujemy wielki front patriotyczny” w którym wzięło udział kilkanaście organizacji patriotycznych, w tym Kluby „GP”. „To, że z roku na rok jest nas tutaj coraz więcej wynika z tego, że rośnie świadomość iż mimo różnicy poglądów i źródeł środowisk, z których pochodzimy zbieramy się wokół tego samego, wokół polskiej racji stanu – mówił podczas debaty Paweł Piekarczyk, koordynator polonijnych Klubów „GP”. Obchody zorganizowane były przez Smolensk Disaster Commemoration Committee. Komitet powstał z inicjatywy Klubów „GP” w USA i Kanadzie. W skład Komitetu poza klubami wchodzą przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, Oddział w New Jersey, Koła Przyjaciół Radia Maryja w Perth Amboy, New Jersey, Fundacji Kościuszkowskiej, oraz portalu pamiec.us.

Klub „GP” w Rypinie przy współudziale dyr. Wydziału Oświaty i Uniwersytetu Każdego Wieku w Rypinie p. Małgorzaty Świtalskiej  zorganizował spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim, który wygłosił wykład pt. „Komunizm i postkomunizm w Polsce po 1944 roku”.

Gościem klubu „GP” w Rembertowie  był Wojciech Sumliński. Podczas spotkania pt. „W poszukiwaniu prawdy” gość opowiedział o odkrywaniu prawdy o zbrodni na bł. księdzu Jerzym Popiełuszce, oraz historii pisania książki o związkach Bronisława Komorowskiego z WSI. Na spotkaniu obecny był również p. Artur Wosztyl, który  w przejmującym wystąpieniu przybliżył tragiczne chwile z 10.04.2010 r. na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku.

Klub „GP” w Łowiczu również zaprosił na spotkanie red. Wojciecha Sumlińskiego. Rozpoczęło się ono od zapalenia przez gościa znicza pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przed kościołem ojców pijarów. Następnie opowiedział historię swych zmagań podczas pracy dziennikarskiej.

Przedstawiciele Klubu „GP” z Krzywinia uczestniczyli we mszy świętej (Ryt Trydencki) w Sanktuarium Maryjnym w Dąbrówce Kościelnej koło Gniezna. Msza ta była celebrowana przez ks. Leopolda Powierżę z okazji obchodów rocznicy 1050 – lecia chrztu Polski. Na Eucharystię przyjechali wierni z całego kraju, z licznymi pocztami sztandarowymi.

W Melbourne odbył się wiec, na którym mieszkający w Australii polscy patrioci poprzez swój udział oraz przyjęcie manifestu wyrazili poparcie dla polskiego rządu i prezydenta RP.  Wiec zorganizowany został przez Klub „GP” w Melbourne im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, we współpracy z Komitetem Obrony Polski w Australii. Uczestniczyli przedstawiciele Związku Polskich Więźniów Politycznych, obecny był również jeden z ostatnich żyjących w Australii żołnierzy Armii Krajowej p. Zbigniew Leman.

Klubowicze „GP” Berlin-Brandenburg uczcili  pamięci spalonych jeńców wojennych w Gardelegen. Złożyli wieńce i zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym to straszliwe wydarzenie.

W Rypinie odbyło się uroczyste otwarcie nowego biura Klubów „GP”, które mieści się na ulicy Kościuszki 10.  Na otwarcie biura zaproszeni zostali m.in.:  burmistrz miasta Rypin Paweł Grzybowski, przewodniczący rady miasta Rypin Jarosław Sochacki, prezes spółki komunalnej KOMES Rypin, Mirosław Marynowski, pełnomocnik okręgowy PiS z Golubia, Jerzy Nadolski. Obecni również byli członkowie klubu „GP” Rypin i sympatycy. Poświęcenia dokonał ks. prałat Tadeusz Zaborny z parafii Św. Trójcy. Przewodniczący klubu Kazimierz Mroczyński podziękował gościom za współpracę oraz pomoc w uzyskaniu lokalu przeznaczonego na biuro klubu. Burmistrz podziękował za dobrą współpracę, organizację corocznego maratonu filmowego o Żołnierzach Wyklętych, pokazy filmów z filmoteki Gazety Polskiej, ostatnie spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, czczenie miesięcznic  Tragedii Smoleńskiej, pamięć o wydarzeniach historycznych i uczestnictwo z 20 metrową flagą w uroczystościach narodowych i państwowych.

Ełk – powstał 399. Klub „GP”, przewodniczącym został: Karol Marchel, tel. 604 257 304, e-mail: klubgp.elk@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk