Tekst alternatywny

Tydzień w Klubach „GP” – List A. Dudy do uczestników I Zjazdu Klubów „GP” Europy Zachodniej

Tydzień w Klubach „GP” – 29.04.2015 r.

List A. Dudy do uczestników I Zjazdu Klubów „GP” Europy Zachodniej

Warszawa, 20 kwietnia 2015r.

Szanowni Państwo,

Pierwszy Zjazd Klubów Gazety Polskiej i Środowisk Patriotycznych Europy Zachodniej, to doniosłe wydarzenie. Spotkanie jest dowodem na wyjątkowe zaangażowanie jego uczestników w polskie sprawy i stanowi wyraz prawdziwej troski o przyszłość naszej Ojczyzny. Zjazd Klubów Gazety Polskiej w Essen to również świadectwo łączności Polaków żyjących na obczyźnie z Polską i przykład do naśladowania dla innych organizacji skupiających środowiska polonijne.

Bardzo się cieszę, że Kluby Gazety Polskiej stają się siłą, która integruje Polaków żyjących poza granicami. Jestem wdzięczny, że jesteście Państwo ambasadorami i rzecznikami naszych narodowych spraw, którzy kierując się potrzebą prawdy potrafią przybliżyć innym europejskim narodom nasze racje. W dobie integracji europejskiej ten potencjał Polonii jest szczególnie wartościowy, choć ze smutkiem muszę stwierdzić, że nie znalazł swojego wyrazu w polityce władz III RP. Państwa doświadczenie oraz bezinteresowna miłość do naszej Ojczyzny powinny zostać wykorzystane dla budowania wolnej i silnej Polski. Polska potrzebuje Waszej rady i mądrości. Polonia jest bowiem nierozerwalną częścią Ojczyzny, o czym wielu chciałoby zapomnieć.

Bardzo dziękuję Państwu za świadectwo pamięci o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim oraz Ofiarach Katastrofy Smoleńskiej. Odsłonięcie tablicy ku czci naszych bohaterów nieopodal sześciu Dębów Katyńskich ma swój poruszający i symboliczny wymiar. Przez dziesiątki lat Polacy walczyli, żeby świat poznał prawdę, o tym co wydarzyło się w Katyniu. Dzisiaj naszym zadaniem jest domagać się prawdy o katastrofie 10 kwietnia 2010 roku.

Życzę inspirujących debat i realizacji wszelkich planów, proszę przyjąć najserdeczniejsze pozdrowienia. Zapewniam o gotowości do współpracy i deklaruję wsparcie dla przedsięwzięć podejmowanych przez Kluby Gazety Polskiej.

Andrzej Duda

W dniach 24-26 kwietnia w Polonijnym Ośrodku Spotkań  „Haus Concordia“ w Niemczech odbył się I Zjazd Klubów „GP” i Środowisk Patriotycznych Europy Zachodniej. W zjeździe uczestniczyli przedstawiciele prawie wszystkich z 27. klubów „GP” działających w Europie poza Polską, oraz delegaci z polskich ośrodków emigracyjnych wielu krajów Europy Zachodniej. Podczas zjazdu, który miał niezwykle patriotyczny charakter, odsłonięto Tablicę Smoleńską, replikę tej, która umieszczona została przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich na głazie pamięci nieopodal lotniska Smoleńsk/Seviernoje, w miejscu, gdzie zginęła elita Państwa Polskiego z prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim, jego małżonką Marią oraz 94 towarzyszącymi mu osobami. Tablica usunięta przez władze rosyjskie, a potem zwrócona Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich, umieszczona została na Jasnej Górze, gdzie stała się częścią Epitafium Smoleńskiego. Na Tablicy Smoleńskiej w „Concordii“ którą umieszczono nieopodal sześciu Dębów Katyńskich – ich uroczyste zasadzenie odbyło się 13. kwietnia 2013 roku – znalazł się podpis: Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich i Polacy na Obczyźnie. Podczas zjazdu wyświetlono film Dariusza Walusiaka pt. „Modlitwa Smoleńska” który zawiera jedyne w swojej wymowie zdjęcia zamontowania tablicy na miejscu tragedii w Smoleńsku. Autor ze swoją kamerą towarzyszył w wyprawie do Smoleńska wdowom poległych, które umieściły na kamieniu tablicę pamiątkową zdemontowaną później przez Rosjan.

Gośćmi zjazdu byli m.in.: Anna i Andrzej Kołakowscy, Piotr Szubarczyk, Tomasz Sakiewicz, Wojciech Mucha, Andrzej Melak, Łukasz Kudlicki, Andrzej Rozpłochowski, Przemysław Miśkiewicz i niżej podpisany. W dwóch koncertach wystąpili: Andrzej Kołakowski i Paweł Piekarczyk. Wielkie podziękowania dla organizatorów zjazdu, zwłaszcza przewodniczącemu Klubu „GP” w Essen, p. Wojciechowi Kusy. Pełna relacja na stronie: www.klubygp.pl

Z udziałem Marty Kaczyńskiej, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Dudy, przedstawicieli klubów „GP” z całej Polski i licznie przybyłych krakowian odbyły się obchody piątej rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Przed mszą św. w katedrze na Wawelu prezes PiS oraz organizacje patriotyczne złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim znajdującym się u stóp Wzgórza Wawelskiego. Po mszy w katedrze na Wawelu w intencji ofiar tragedii smoleńskiej kwiaty przy grobie brata złożył prezes PiS Jarosław Kaczyński. W imieniu klubów „GP” wieniec złożył krakowski klub „GP”. Uczestnicy uroczystości spotkali się podczas wieczornego koncertu w Bazylice Mariackiej, na którym zabrzmiało „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz dwie kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego: „Pieśń Rodzin Katyńskich” i „Matko Najświętsza”. Wystąpiła Sinfonietta Cracovia i Górecki Chamber Choir pod batutą Marcina Nałęcz–Niesiołowskiego.

W Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, Pensylwania, Polonia Amerykańska oddała hołd ofiarom tragedii smoleńskiej oraz zbrodni katyńskiej. Wcześniej odbyło się II Forum Polonijne. Organizatorem spotkań był Komitet (Smolensk Disaster Commemoration Committee) utworzony przez przedstawicieli szeregu organizacji polonijnych, takich jak: Kongres Polonii Amerykańskiej, Kluby „GP”, Fundacja Kościuszkowska i Rodziny Radia Maryja. W Częstochowie Amerykańskiej spotkało się szerokie grono Polaków z USA oraz Kanady. Zaproszenie Komitetu przyjęli m.in.: poseł Antoni Macierewicz, por. pilot Artur Wosztyl, członkowie rodzin ofiar tragedii: Andrzej Melak, Paweł Kurtyka, Ewa Stankiewicz, a także dr. Kazimierz Nowaczyk, prof. Wiesław Binienda, dr. Bogdan Gajewski, prof. Chris Cieszewski i dr. Glen Jorgensen. Gośćmi specjalnymi byli pracownicy Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród gości był również Paweł Piekarczyk.

W dniach 29-31 maja 2015 r. w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2015. Miejscem Zjazdu będzie ośrodek „Dresso”, który znajduje się na powierzchni 50 000 m2 w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Luciąży i Pilicy, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego: www.dresso.pl

W trakcie zjazdu planowane są panele dyskusyjne, w których udział wezmą wybitni politycy, ekonomiści i dziennikarze. Będzie czas na podsumowanie naszej dziesięcioletniej działalności. Znajdziemy również czas na chwile relaksu przy znakomitej muzyce. Więcej informacji udzielają przewodniczący klubów „GP”.  

Elbląg – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został  Jerzy Gawryołek, tel.: 661234540, e-mail: elblaskiklubgp@gmail.com Pani Annie Ziemble dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

list Duda

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress