Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Listopadowe wydarzenia w Klubach „GP”

Tydzień w Klubach „GP” –  27.11.2019 r.

Listopadowe wydarzenia w Klubach „GP”

Zgorzelec_2019_11_06_4

Klub „GP” Zgorzelec

Kluby „Gazety Polskiej” we Wrocławiu i Zgorzelcu zorganizowały spotkania z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, red. Tomaszem Sakiewiczem i bardem Pawłem Piekarczykiem. W Zgorzelcu spotkanie rozpoczął przewodniczący klubu Kajetan Marcinkowski, który przywitał i przedstawił przybyłych gości. Następnie odbył się koncert barda związanego ze środowiskiem Strefy Wolnego Słowa, Pawła Piekarczyka. Po koncercie zaczęła się rozmowa klubowiczów z Tomaszem Sakiewiczem, który mówił o tym, dlaczego jego zdaniem przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Polski Donald Tusk nie wystawił swojej kandydatury w wyborach prezydenckich w 2020 r. – Donald Tusk dorobił się czegoś, czego nie było wcześniej: potężnego elektoratu negatywnego. On sobie z tego zdawał sprawę, a potwierdziły to wyniki badań, w które zawsze wierzył jak w Biblię, i stwierdził, że klęska nie jest mu do niczego potrzebna. (…). Efekt byłby taki, że Tusk by się skompromitował, przegrał wybory. Nie zamierzał ryzykować poważnych stanowisk w Europie na rzecz dosyć pewnej klęski w Polsce – stwierdził Tomasz Sakiewicz. Podczas spotkania w Zgorzelcu red. Sakiewicz mówił także o polepszających się stosunkach polsko-amerykańskich. Powiedział o inwestycjach Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz o pozytywnych, ale też negatywnych skutkach, jakie to za sobą niesie dla naszej gospodarki.

Wroclaw_2019_11_07_02

Klub „GP” Wrocław

Na spotkaniu Klubu „GP” we Wrocławiu gości przywitał przewodniczący klubu Andrzej Górnik. Po oficjalnym powitaniu zebrani wysłuchali krótki koncert barda Strefy Wolnego Słowa Pawła Piekarczyka. Redaktor Sakiewicz opowiadał o zniesieniu wiz do USA, o polepszających się stosunkach polsko-amerykańskich i pozytywnych tego skutkach dla Polski. Naczelny „Gazety Polskiej” poruszył także temat dynamicznie rozwijającej się polskiej gospodarki i kolejnych planów związanych z „dobrą zmianą”, w tym m.in. rozwoju autostrad. Wspominał też o sukcesie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach, wskazując jednocześnie na jego przyczyny. Uczestnicy spotkania mieli okazję i czas na zadawanie pytań, na które odpowiadał Tomasz Sakiewicz.

Elblag1.

Klub „GP” Elbląg

W Domu Parafialnym Katedry Św. Mikołaja w Elblągu, na zaproszenie Infułata Mieczysława Józefczyka, odbył się wieczór poetycko – muzyczny dla weteranów II wojny światowej, dla Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych – Niezwyciężonych. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania Hymnu Polskiego. Ksiądz Infułat Mieczysław Józefczyk, Żołnierz Armii Krajowej, osobiście uczestniczył w tym wydarzeniu. Opisał swoją trudną drogę życiową, od dziecięcych lat, poprzez udział w Powstaniu Warszawskim, i opowiedział dlaczego swoją dalszą drogę życiową poświęcił Bogu. Zaproszona młodzież ze szkoły podstawowej nr 15 im. Armii Krajowej, która przedstawiła swój program poetycki; wynikało z niego jasno przesłanie o znaczeniu Armii Krajowej w pokonaniu Niemców, o nie zawieszaniu broni po II wojnie światowej, kiedy to kolejny wróg –  sowiecki – nie opuścił Polski. Spotkanie zakończył koncert w wykonaniu muzyków i aktorów Klubu Gazety Polskiej Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego. Koncert zaczęto od wspólnego odśpiewania pieśni Konfederatów Barskich, następnie Roty, Pierwszej Brygady i innych znanych pieśni wojskowych. Zaduma nad losami ojczyzny – to wykonanie poezji jak również kilku piosenek znanych bardów Jana Pietrzaka czy Andrzeja Rosiewicza: Taki Kraj, Pytasz mnie, Dokąd idziesz Polsko, Nadzieja. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem kawą i słodyczami, gdzie długo rozmawiano o sytuacji w naszej Ojczyźnie tak boleśnie dotkniętej politykami – zdrajcami, targowiczanami.

Wieden 11 listopada1

Klub „GP” Wiedeń II

Licznie reprezentowany Klub „GP” w Wiedniu, był obecny 1 listopada 2019 r. na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu, gdzie po mszy świętej w kaplicy cmentarnej udał się w procesji do Kwatery Polskich Żołnierzy, gdzie złożono biało-czerwony wieniec. Klub uczestniczył w mszy świętej w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Po mszy świętej klub złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą Marszałka Józefa Poniatowskiego.

10 listopada Klub „GP” Wiedeń II  zamówił Mszę święta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej  i przypomniał o ofiarach przy obelisku, przy Polskiej Misji Katolickiej na Rennwegu w Wiedniu. Wieczorem wziął udział w organizacji wieczoru pieśni patriotycznych z okazji 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości na który przybyło ponad 150 osób z wiedeńskiej Polonii. Członkowie klubu wręczyli ks. Tadeuszowi Cichoniowi, naszemu kapelanowi, książkę z XVIII w. traktującą o historii Obrazu Jasnogórskiego i cudach z nim związanych.

 

DzieroniowIIa

Klub „GP” Dzierżoniów II

W Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbyło się wydarzenie pod nazwą „Patriotyczne śpiewanie”. Zebrani w podniosłej atmosferze śpiewali wspólnie pieśni takie jak: „Przybyli ułani”, „Legiony”, „Piechota”, „My, Pierwsza Brygada” itp. W spotkaniu wzięli udział: Jarosław Kresa – wicewojewoda dolnośląski i poseł Wojciech Murdzek, oraz członkowie ruchów prawicowych VIII Patriotyczne Śpiewanie, tradycyjnie odbyło się w gościnnych progach DOK w sali Pegaz. Program i scenariusz opracował przewodniczący Klubu „GP” Dzierżoniów II, Janusz Maniecki, który wspólnie z Ireną Bukalską i Romanem Kowalczykiem, sprawnie i dowcipnie poprowadzili imprezę. Maniecki tak opisuje to wydarzenie: „W śpiewaniu uczestniczyli nie tylko mieszkańcy miasta, ale również całe rodziny; dziadkowie z wnukami i małżeństwa z dziećmi. Piosenki prezentowane na wielkim ekranie opatrzone były tekstem i dodatkowo wzbogacone zdjęciami, filmami oraz obrazami z dziejów walki o niepodległość i wojny z niemieckim oraz rosyjskim agresorem. Pieśni podzielone na cztery tematyczne bloki, jak zwykle szybko trafiły do przekonania obecnych a ich głośny śpiew słyszany był daleko. Prezentację, teksty pieśni i obsługę techniczna zapewnił jak zwykle Mirosław Siedlarski. Dużo wzruszeń dostarczył uczestnikom imprezy występ >>Dwóch pokoleń<< – rodzinnej grupy w składzie tata Aleksander i jego dzieci Alicja i Mikołaj, którzy zaśpiewali pieśń zespołu HORYTNICA – Emilia Plater (tekst i ścieżkę muzyczną udostępnił im zespół Horytnica), ich występ to piękna sztafeta patriotycznych pokoleń. Śpiewanie zakończyło się radosnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Wyjątkową atmosferę wieczorowi dała pięknie udekorowana sala, wzajemna życzliwość zgromadzonych a przede wszystkim melodie i słowa wojskowych oraz patriotycznych pieśni, bliskich sercu każdego Polaka. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za wspólne wspaniałe przeżycia, które już zapisały się w naszej pamięci. Jesteśmy przekonani, że patriotycznych wzruszeń dostarczą nam w kolejnych latach uroczystości, które już na trwałe wpisały się w kalendarz i życie naszego miasta. Dwie godziny z polskimi pieśniami upłynęły szybko i teraz odliczamy czas do dziewiątej edycji naszej uroczystości w listopadzie przyszłego roku.

Gliwice 10 listopada

Klub „GP” Gliwice

10 listopada, pomimo fatalnej deszczowej pogody, członkowie gliwickiego Klubu „GP” i Strzelców Rzeczypospolitej odwiedzili miejsca pamięci tragedii smoleńskiej i zapalili znicze na „Rondzie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” i pod Golgotą Polską w Gliwicach, a także  na „Rondzie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” w Myślenicach.

.

.

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress