Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Msza święta w intencji Strefy Wolnego Słowa


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 21.09.2022 r.

Msza święta w intencji Strefy Wolnego Słowa

Serwis_21.09.20229 września minęło 11 lat od pierwszego wydania „Gazety Polskiej Codziennie”. Z tej okazji na Jasnej Górze została odprawiona msza święta w intencji redakcji „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, całej Strefy Wolnego Słowa i wszystkich klubów „Gazety Polskiej”.

Msze święte na Jasnej Górze zainicjował niegdyś Antoni Borkowski. – Modliliśmy się wówczas w intencji powodzenia w tworzeniu i przetrwania  „Gazety Polskiej Codziennie”. Antoni podjął inicjatywę, by co rouk w okolicach urodzin „Codziennej” gromadzić się na Jasnej Górze i modlić  w intencji mediów Strefy Wolnego Słowa – mówi prezes Forum Beata Dróżdż, która przejęła pałeczkę po Antonim Borkowskim i  zorganizowała w tym roku pielgrzymkę na Jasną Górę. Wzięli w niej udział nasi dziennikarze, Czytelnicy i członkowie klubów „Gazety  Polskiej” m.in. z: Warszawy, Milanówka, Piotrkowa Trybunalskiego, Będzina, Tychów, a nawet z Hamburga. Mszę świętą w kaplicy  Cudownego Obrazu celebrował o. Bruno Neumann, bonifrater, który towarzyszy naszym mediom już od wielu lat. W nawiązaniu do  niedzielnej Ewangelii zachęcał, byśmy modlili się za ludzi zniewolonych kłamstwem, za tych, którzy są zagubieni jak syn marnotrawny.  Podkreślił rolę prawdziwego i rzetelnego dziennikarstwa oraz rolę dziennikarzy i publicystów w walce o prawdę. Po mszy świętej klubowicze  spotkali się pod tablicą Epitafium Smoleńskiego i pomodlili za tych, którzy zginęli w zamachu pod Smoleńskiem.

Tarnobrzeg_

TARNOBRZEG

TARNOBRZEG | Kluby „Gazety Polskiej”  spotkały się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Jak podaje portal Niezależna.pl, prezes Prawa i Sprawiedliwości złożył wizytę w Mielcu  oraz Stalowej Woli. Na trasie, którą przemierza prezes Kaczyński, zawsze można dostrzec osoby z klubów „Gazety Polskiej”. Szef  tarnobrzeskiego Klubu „GP” Mariusz Głowacki powiedział, że atmosfera na spotkaniu była wspaniała. Przyznał, że oprócz członków jego  klubu, do Stalowej Woli przybyli także sympatycy oraz osoby niezrzeszone. Zaznaczył, że zainteresowanie spotkaniem z prezesem PiS było  duże, a gość honorowy był rzeczowy i konkretny, wyłożył „kawę na ławę”. – Podczas części nieoficjalnej udało nam się zatrzymać pana  prezesa i poprosiłem, żebyśmy zrobili wspólne zdjęcie z naszym „oddziałem szturmowym”. Nie było natomiast zbyt wiele czasu, by dłużej  porozmawiać, bo prezes musiał jechać dalej, a chętnych do uściśnięcia dłoni było wielu – dodał Mariusz Głowacki. Jak zauważył, wśród  uczestników spotkania z Jarosławem Kaczyńskim „widać było duży entuzjazm i na tej fali ludzie już deklarowali się na uczestnictwo w  najbliższym nadzwyczajnym zjeździe Klubów »Gazety Polskiej« w Spale, który odbędzie się pod koniec września”.

Tczew

TCZEW KOLEJARZY

TCZEW KOLEJARZY Medal Pomorskiego Biegu  „Walki o Pamięć” dla Mariki Wohlert, szefowej Klubu „Gazety Polskiej” Kolejarzy w Tczewie, dróżniczki PKP oraz redaktor naczelnej portalu  Kociewie24.pl! Za upartą walkę o pamięć: „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że będziemy ziarnem…” – to motto Kapituły Medalu im.  Danuty Siedzikówny „Inki”. „Służba, mundur i na nim Orzeł. Barwy biało-czerwone, za które jesteśmy w stanie zginąć. Tak jak nasi koledzy w  1939 roku, którzy broniąc Polski, Tczewa, Szymankowa i Kałdowa, zginęli w pracy. Pierwsza przelana krew za ojczyznę to była właśnie ich,  kolejarzy, symbolicznie nazwanych obrońcami mostu tczewskiego lub Szymankowa” – tak pisała Marika Wohlert podczas niedawnych  obchodów 1 września, kiedy Polska wystąpiła z raportem w sprawie reparacji od Niemiec. Marika Wohlert od wielu lat zajmuje się  wolontariatem na rzecz potrzebujących, nagradzana była za to tytułem jednego z „8 Wspaniałych”. Od lat działa także w Klubie „Gazety  Polskiej” Kolejarzy z Tczewa im. Obrońców Mostu Tczewskiego, a od niedawna jest jego przewodniczącą. Przez Kapitułę uhonorowana  została za „inicjatywy patriotyczne, historyczne i edukacyjne, które upamiętniają miejsca martyrologii XX wieku oraz żołnierzy polskiego  powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego”, jak uzasadnił to szef Kapituły Medalu Stefan Kukowski, artysta, autor  ponad 200 monumentów i tablic upamiętniających bohaterów. Marika Wohlert podczas ostatniej uroczystości 1 września apelowała: „Po 83  latach, wieczorem będąc po służbie, oddaliśmy im hołd, składając pod tczewskim obeliskiem kwiaty. Symboliczne, bo nikt im życia już nie  zwróci. Możemy tylko o nich pamiętać. I tak czynimy. Cześć i Chwała Bohaterom. Baczność, pociąg pamięci niech nie zwalnia i jedzie dalej…  Zapraszamy kolejnych pasażerów do wsiadania”.

STAROGARD GDAŃSKI

STAROGARD GDAŃSKI

STAROGARD GDAŃSKI | Kapituła Medalu postanowiła przyznać Medal Polonia Semper Fidelis Sebastianowi  Kucharczykowi, przewodniczącemu Klubu „Gazety Polskiej” ze Starogardu Gdańskiego w uznaniu wieloletnich zasług i wkładu w  pielęgnowanie historii i tradycji narodowych oraz propagowanie kultury polskiej.

 

 

 

 

Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego

Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego

NOWY SĄCZ IM. J. OLSZEWSKIEGO, NOWY SĄCZ IM. K. GURGACZA | Już po raz 24. na Hali Łabowskiej spotkali się patrioci, by  modlić się za dusze księdza Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, i jego towarzyszy z PPAN.  Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy. W uroczystościach uczestniczyli  parlamentarzyści: Barbara Bartus, Arkadiusz Mularczyk, Włodzimierz Bernacki, Wiktor Durlak oraz Antoni Macierewicz. Obecni byli  również przedstawiacie Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej i Lasów Państwowych, sądeckiej i małopolskiej Solidarności oraz  klubowicze z obu klubów „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu. Organizatorami spotkania na Hali Łabowskiej byli: Urząd Gminy w Łabowej,  krakowska Dyrekcja Lasów Państwowych i Fundacja „Osądź mnie, Boże” im. Księdza Władysława Gurgacza.

Nowy Sącz im. ks. Władysława Gurgacza SJ

Nowy Sącz im. ks. Władysława Gurgacza SJ

W tym roku powrócono do  tradycji i kazanie wygłosił ks. Henryk Michalak, który 24 lata temu był wraz z Antonim Macierewiczem pomysłodawcą upamiętniania PPAN  na Hali Łabowskiej. Po mszy świętej złożone zostały kwiaty pod pomnikiem sądeckich Niezłomnych.

 

 

 

 

Garwolin

GARWOLIN

GARWOLIN | W Garwolinie odbyło się spotkanie z  Elżbietą Rafalską, posłanką do Parlamentu Europejskiego, minister pracy i polityki społecznej, zorganizowane z inicjatywy Klubu „Gazety  Polskiej” w Garwolinie.

 

 

 

 

 


ZAPROSZENIA KLUBOWE

Zbliżające się Zjazdy Klubów „Gazety Polskiej”:
VIII Nadzwyczajny Zjazd Klubów „GP” odbędzie się w dniach 30 września – 2 października w Spale. Miejscem Zjazdu będzie Centralny  Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale.

IX Zjazd Klubów „GP” USA i Kanady odbędzie się w dniach 7–9 października w Savannach (Georgia).

VI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej odbędzie się w dniach 18–20 listopada w Rzymie w Domu Polskim Jana  Pawła II. Wszystkie informacje otrzymali przewodniczący klubów „Gazety Polskiej”. Dodatkowe informacje w sprawie można uzyskać pod  numerami telefonów: Biuro Klubów „GP”, +48 505 038 217, +48 609 447 449 e-mail zjazd.klubygp@gazetapolska.pl

Warszawa – wydarzenie pt. „Chwała Polskiego Oręża”, 24 września, g. 10–18, Fort IX Czerniaków 13. W programie m.in. prezentacje  jednostek wojskowych i uczelni, pokaz historycznych i współczesnych pojazdów pancernych i wojskowych, wystawa o gen. Ryszardzie  Kuklińskim, poczęstunek grochówką, koncert zespołu Taraka.

Gdańsk II – Stowarzyszenie Rodzina Ponarska wraz z Klubem „Gazety  Polskiej” Gdańsk II po raz pierwszy organizują konkurs – „Młodzi XXI wieku o Młodzieży Ponarskiej 1942”, z okazji 80. rocznicy  rozstrzelania pierwszych grup młodzieży ze Związku Wolnych Polaków, którzy kochali Polskę, jej historię, kulturę, tradycję i marzyli o wolnej  ojczyźnie. To oni byli w większości potomkami legionistów marszałka Piłsudskiego i jak przyszła potrzeba, stanęli w jej obronie. Udział w tym  konkursie na pewno przybliży młodym ideały, marzenia, zainteresowania ich poprzedników. Dla zwycięzców Stowarzyszenie zaplanowało  bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe. Patronat honorowy nad konkursem objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr  Gliński, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Dobrzyński oraz prezes Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski.  Informacje na stronie www.ponary.pl


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


SerwisGP_2022.09.21

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress