Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Nagroda Klubów „GP” dla Prezydenta Andrzeja Dudy

Tydzień w Klubach „GP” –02.02.2016 r.

Nagroda Klubów „GP” dla Prezydenta Andrzeja Dudy

Na uroczystej Gali Strefy Wolnego Słowa wręczono tytuł Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” za rok 2015. Nagrodę otrzymał Pan Prezydent RP Andrzej Duda; laudację wygłosili przewodnicząca Klubu „GP” w Chicago – Agata Mikołajczyk i niżej podpisany.

Szanowne Panie, Szanowni Panowie.

Nagroda Klubów Gazety Polskiej to szczególne wyróżnienie – przyznają je bowiem ci, którzy od lat prowadzą obywatelską pracę na rzecz Ojczyzny, stoją na straży wolności i prawdy historycznej, budują Społeczeństwo Obywatelskie. Ludzie dla których przyszłość Rzeczpospolitej jest sprawą nadrzędną. Używając słów Marszałka Józefa Piłsudskiego – budują prawdziwie wolną, „nie niewolniczą” Polskę.

Dokonując wyborów naszych laureatów kierujemy się właśnie tymi wartościami. Pragniemy wyróżniać tych, którzy w naszej opinii, w sposób szczególny służą Polsce.

Szanowne Panie, Szanowni Panowie.

Mam ogromny zaszczyt oznajmić, że decyzją członków Klubów Gazety Polskiej laureatem nagrody przyznawanej przez nasze środowisko został Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Państwo.

Żadne słowa nie opiszą lepiej drogi jaką przeszedł Pan Prezydent podczas kampanii wyborczej, niż słowa wielkiego indyjskiego polityka Mahatmy Gandhiego, który powiedział: Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz.

Absolwent Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk prawnych. Wiceminister sprawiedliwości w rządzie premiera Jarosława Kaczyńskiego. W styczniu 2008 r. został mianowany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Pan Prezydent wspominając pracę w Kancelarii śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z przekonaniem stwierdza: „Mąż stanu. Bez wątpienia. Jeśli chodzi o politykę – mój mistrz. To Pan Prezydent Lech Kaczyński uczynił ze mnie polityka państwowca. Zaraził mnie swoją wizją państwa, nauczył patrzeć na działalność publiczną jako na służbę ojczyźnie, służbę, która jest wyzwaniem, ciężką pracą, lecz także przynosi dumę.”

Pan Prezydent Andrzej Duda dał się poznać jako wielki patriota, bo jak sam mówi: „Bez dumy z naszego dziedzictwa, bez przekonania o tym, iż Polska jest ważnym krajem europejskim, który nieraz w swej przeszłości obronił nasz kontynent przed zagładą i ma dziś prawo oraz obowiązek inicjować istotne działania kształtujące europejską politykę, bez gotowości służby wobec ojczyzny, trudno budować dobrobyt kraju.”

Szanowny Panie Prezydencie

Naszą nagrodę proszę odczytywać jako uhonorowanie ciężkiej pracy, dowód uznania i wdzięczności za Pana wiedzę, odwagę i poświęcenie. Za służbę Polsce.

Za to wszystko z całego serca dziękujemy.

W swoim liście przysłanym na X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” zawarł Pan, Panie Prezydencie nasze nadzieje, napisał Pan wtedy: „Stoi przed nami wyzwanie odbudowy Rzeczypospolitej. Państwa, które ma dawać ochronę słabszym i nie bać się silnych. Potrzebna będzie jednak ciężka praca i determinacja. Wiem jednak, że mogę na Państwa liczyć.”

Tak Panie Prezydencie, może Pan na nas liczyć.

___________________________________________________________________________

Tak jak w ubiegłych latach Kluby „GP” organizują Wielki Wyjazd na Węgry. Będziemy uczestniczyć w uroczystościach święta narodowego na Węgrzech. Ostatnie wyjazdy na Węgry, zorganizowane przez kluby „GP” na zawsze pozostaną w sercach i pamięci tysięcy uczestników, którzy podążyli do Budapesztu, aby zademonstrować przyjaźń i poparcie dla Węgrów i polityki premiera Viktora Orbána. Tegoroczny wyjazd będzie symboliczny, ponieważ Polska po ostatnich wyborach i zmianach które zapoczątkował rząd premier Beaty Szydło znalazła się w podobnej sytuacji w jakiej był rząd Viktora Orbána; polityka, który rozpoczął naprawę państwa po latach rządów komunistów, którzy doprowadzili gospodarkę Węgier do bankructwa. Wtedy Kluby „GP” pojechały do Budapesztu, aby ukazać przeważnie lewackim rządom Europy Zachodniej nasze poparcie dla polityki premiera Viktora Orbána. Tym samym kontynuujemy nowy rozdział współpracy między Polakami i Węgrami i realizujemy podpisaną w 2012 r. umowę o współpracy pomiędzy Radą Porozumienia Społecznego (CET) na Węgrzech i w Niecce Karpackiej a „Gazetą Polską” i klubami „Gazety Polskiej”. W porozumieniu zawarta została sentencja „Nic o nas bez nas”.

Wyjedziemy pociągiem 14 marca, odjazd do Polski planowany jest na wieczór 16 marca z dworca w Budapeszcie. Będziemy uczestniczyć w uroczystościach państwowych, które odbędą się z udziałem Viktora Orbána. Złożymy wieńce pod pomnikiem gen. Józefa Bema i pod Pomnikiem Katyńskim. Więcej informacji w następnym numerze „Gazety Polskiej”.

Przedstawiciele Klubów „GP” z Andrychowa i Kęt oddali hołd Powstańcom Styczniowym przed relikwiami św. Rafała Kalinowskiego w Czernej. Gliwicki Klub „GP” uczcił rocznicę Powstania Styczniowego wieczorem pamięci, który przygotował i poprowadził pan Marek Kordylewicz. Odbyła się prezentacja krótkich filmów o Powstaniu i przekazywaniu tradycji patriotycznych następnym pokoleniom przez półtora wieku. Klub „GP” w Suwałkach zapalił biało – czerwone znicze pod Krzyżami na Górze Szubienicznej. W Elblągu odbyły się czwarte już obchody rocznicowe Powstania Styczniowego. Zainicjował je trzy lata temu Klub „GP” w Elblągu, a inscenizacja przygotowana przez młodzież jest ewenementem w skali kraju.

W jednym ze stołecznych Empików Tomasz Lis promował swoją najnowszą książkę. Członkowie młodzieżowego Klubu „GP” 2 w Warszawie wraz z przewodniczącym otwockiego Klubu „GP” przybyli na spotkanie w celu zadania kilku pytań oraz wręczenia dyplomu. Witold Szpiczyński zdezorientował znanego celebrytę, gdyż dyplom głosił: „W uznaniu zasług za szczególne osiągnięcia w dziedzinie szerzenia propagandy i dbania o niemieckie interesy, oraz za nadzwyczajne zaangażowanie w zwalczanie rodzimych dążeń niepodległościowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”. W spotkaniu wzięło udział ponad sto osób – w zdecydowanej większości byli to zwolennicy naczelnego „Newsweeka”. Kiedy otrzymał dyplom, był wyraźnie zaskoczony, nie wiedział, co powiedzieć. Jego zwolennikom obecnym na spotkaniu niezbyt podobała się nasza akcja – opowiada Justyna Świerzy z Młodzieżowego Klubu „GP”.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress