Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Nasz Prezydent!

Tydzień w Klubach „GP” – 12.08.2015 r.

Nasz Prezydent!

Przedstawiciele dziesiątków klubów „GP” z Polski i z klubów europejskich przyjechali do Warszawy powitać Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Już kilka tygodni wcześniej docierały do biura klubów „GP” informacje o wielkiej mobilizacji wśród klubowiczów, którzy osobiście chcieli uczestniczyć w historycznym wydarzeniu, jakim było zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym.

Ewa Wójcik, szefowa biura klubów „Gazety Polskiej” parę dni przed uroczystościami w Warszawie powiedziała dziennikarzom „GPC”: „Cały czas spływają do nas informacje o kolejnych klubach, które wynajmują busy i autokary, by móc w tym ważnym dla nas wszystkich dniu być wspólnie w stolicy”. Dodała, że te kluby, które z jakiegoś powodu nie mogą osobiście uczestniczyć w zaprzysiężeniu, organizują w swoich miejscowościach lokalne uroczystości i msze św. w intencji Ojczyzny oraz prezydentury Andrzeja Dudy.To niezwykle ważne i przełomowe wydarzenie. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że prezydentem został tak wspaniały człowiek, jakim jest Andrzej Duda” – mówiła Wójcik.

Wśród tysięcy uśmiechniętych twarzy, wśród setek biało czerwonych flag nie dało się nie zauważyć dziesiątków banerów klubów „GP” między innymi z Amsterdamu, Bielska-Białej, Essen, Łowicza, Gliwic, Kalisza, Kielc, Konina, Krakowa, Łochowa, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Proszowic, Raciborza, Siedlec, Wyszkowa i wielu innych miejscowości.

We wszystkich uroczystościach prezydentowi towarzyszyły tysiące Polaków, a wśród nich setki członków klubów „GP”. – To dla nas ogromne święto. Jesteśmy tu od samego rana i było warto. Jesteśmy przekonani, że Polska potrzebuje zmian. To będzie ich początek – mówili przedstawiciele klubu „GP” z Piotrkowa Trybunalskiego.

Do niezwykłego wydarzenia doszło, kiedy Pan Prezydent szedł wśród wiwatujących na jego cześć ludzi i zauważył baner klubu „GP” z Krakowa. Podszedł do wiceszefowej klubu Marysi Machl i witając się z nią powiedział, że jutro będzie na Wawelu i ma nadzieję spotkać się ponownie.

To takie gesty mówią o człowieku więcej niż setki przemówień, to o takich chwilach będzie się pamiętało długie lata. To tacy ludzie przechodzą do historii jako mężowie stanu. To na takiego Prezydenta czekali Polacy i takiego Prezydenta się doczekali.

1 sierpnia minęła 71. rocznica Powstania Warszawskiego, największej zbrojnej akcji Armii Krajowej, największego niepodległościowego powstania w Europie, skierowanego przeciwko Niemcom okupującym Warszawę i większą część naszego kontynentu. Powstanie mające trwać kilka dni, przerodziło się w 63-dniową heroiczną i samotną walkę przeciwko Niemcom; jednocześnie było też próbą przeciwstawienia się zbliżającej się okupacji sowieckiej. Podczas walk zginęło 18 tysięcy powstańców. Okupanci zamordowali około 180 tysięcy cywilów.

Po latach kłamstw i dezawuowania Powstania Warszawskiego po raz pierwszy w 2004 roku dzięki śp. Lechowi Kaczyńskiemu, ówczesnemu prezydentowi Warszawy, zorganizowano uroczyste i godne obchody rocznicy Powstania. Podczas tych uroczystości Lech Kaczyński powiedział: „(…) Przeciwnicy Powstania Warszawskiego, albo inaczej: przeciwnicy obchodzenia jego rocznicy, jako rocznicy klęski, nie biorą jednej rzeczy pod uwagę – my nie obchodzimy rocznicy klęski, my obchodzimy rocznicę tragiczną, ale niezbędną w naszej historii, my czcimy bohaterów, czcimy wyjątkowo bohaterską armię! Czcimy i czcić będziemy, w każdy dostępny sposób.”

Powstanie Warszawskie pokazało z jakim pietyzmem powinniśmy odnosić się do naszej historii, jak powinniśmy zachowywać się dzisiaj, żeby krew przelana przez Bohaterów przypominała nam słowa św. Jan Pawła II: >>Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo<<”.

Od początku działalności kluby „GP” zawsze organizowały, współorganizowały, lub uczestniczyły w obchodach rocznic Powstania Warszawskiego. W tym roku również w wielu miastach w Polsce i w Europie kluby „GP” uczestniczyły w uroczystościach związanych z   rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Na przykład członkowie klubu „GP” w Raciborzu  wspólnie obejrzeli wideo relację na podstawie dokumentów, jakie pozostawił  nieżyjący już cichociemny Jan Nowak – Jeziorański. Wysłuchano fragmentu wywiadu udzielonego przez Walentynę Słonecką, ps. „Wala”, łączniczkę z batalionu „Oaza” , walczącą w dzielnicy Sadyba Czerniakowska. Klub „GP” z Pabianic wziął udział w  uroczystości uczczenia Powstania Warszawskiego, a po mszy św. w kościele św. Mateusza   złożono kwiaty pod  Pomnikiem Legionisty. Po zakończeniu uroczystości uczczono bohaterów  przy Pomniku na cmentarzu rzymskokatolickim w Pabianicach. Klub „GP” w Elblągu spotkał się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie przejmujące przemówienie wygłosił ksiądz dr Mieczysław Józefczyk. W Tarnobrzegu uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojennym; jednym z elementów uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Klub „GP” w Rypinie i kibice Legii  Warszawa z klubu „Rypińscy Legioniści”, mieszkańcy miasta Rypin, oraz  harcerze wspólnie uczcili rocznicę Powstania Warszawskiego. Pod Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej ( gdzie znajdowała się siedziba gestapo) złożono wieńce i zapalono znicze. W centrum Mrągowa oddano hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Klub dziękuje stowarzyszeniu „Patriotyczne Mrągowo”, uczestnikom spotkania, mieszkańcom Mrągowa i gościom, którzy licznie uczestniczyli w uroczystościach. W Krakowie uroczystości w których uczestniczyło setki ludzi (przeważnie młodych), odbyły się na Rynku Głównym.

Wcześniej krakowski Klub „GP” gościł przewodniczącą klubu w Chicago, jednocześnie koordynatorkę wszystkich klubów „GP” w USA i Kanadzie, panią Agatę Mikołajczyk, oraz barda Strefy Wolnego Słowa Pawła Piekarczyka. Po ciekawym wystąpieniu pani Agaty, w którym przybliżyła ona problemy z jakimi musi zmierzyć się tamtejsza Polonia i działające na drugiej półkuli kluby „GP” nastąpiła seria pytań, na które czasami ciężko było w krótkim czasie odpowiedzieć. W części drugiej spotkania próbkę swoich dużych możliwości pokazał Paweł Piekarczyk, śpiewając piosenki komentujące polską rzeczywistość.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress