Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] „Nóż w plecy” – 76. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Tydzień w Klubach „GP” – 30.09.2015 r.

„Nóż w plecy” – 76. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Kluby „GP” w Polsce i na świecie pamiętają o zdradzieckim ciosie zadanym nam przez armię ZSRS przed 76 laty. Między innymi legnicki Klub „GP” uczcił pamięć ofiar sowieckiej agresji i okupacji organizując marsz ulicami miasta i zapalając znicze przy tablicach poświęconym naszym pomordowanym rodakom. W Opolu obchody rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Opolskiej. Po mszy, w Marszu Pamięci udano się na Plac Wolności, a główne uroczystości miały miejsce pod Pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych. Klub „GP” w Suwałkach zapalił biało-czerwone znicze pod tablicą upamiętniającą Ofiary sowieckiej NKWD i zdradzieckiej UB. Klub „GP” w Raciborzu uczcił pamięć ofiar stalinowskiego terroru. Raciborscy Sybiracy obchodzą w tym dniu swój Dzień Pamięci. Po mszy świętej złożono kwiaty pod pomnikiem poświęconym wszystkim którzy cierpieli na Nieludzkiej Ziemi i zostali tam na zawsze – bądź – szczęśliwym zrządzeniem losu i czasem przemierzając pół świata, mogli powrócić z Syberii. W Warce odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny w 76. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. W krużgankach kościoła można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN: ” Zaplute karły reakcji”.

W Poznaniu odbyło się spotkanie nt. zbrodni ludobójstwa na Wołyniu – „Zbrodnia sprzed lat, nasza pamięć i upamiętnienie” (wzięli w nim udział Ewa Ciosek i Marek Szpytko). Gościem spotkania był lwowianin, Kazimierz Górak.

Członkowie Klubu „GP” Krzywiń pojechali na Podole porządkować polskie cmentarze. Ich praca połączona była ze zwiedzaniem Lwowa i Kresów. Pierwsze dwa dni wyjazdu spędzono na poznawaniu Lwowa i jego okolic. W planie nie zabrakło Zadwórza (czyli tzw. polskich Termopil), cmentarza Łyczakowskiego i Wzgórza Wuleckiego, gdzie zapalono znicze. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do Brodów, gdzie porządkowano cmentarz ofiar wojny polsko-bolszewickiej w Brodach oraz cmentarz pomordowanych w Hucie Pieniackiej.

Klub „GP” w Kaliszu zorganizował patriotyczny koncert Jana Pietrzaka pt. „Jan Pietrzak – Satyryk Wyklęty”. Aula UAM wypełniona była po brzegi; ponad 400 osób po dwóch godzinach wspaniałego koncertu, odśpiewało na stojąco wspólnie z artystą utwór „Żeby Polska była Polską”. Klub zorganizował także spotkanie z red. Joanną Lichocką. Przed spotkaniem odbyła się projekcja filmu „Prezydent”.

Na zaproszenie gliwickiego Klubu „GP” przyjechał znany publicysta ekonomiczny i analityk gospodarczy dr Janusz Szewczak z wykładem „Czy Polska jest w ruinie?”. W spotkaniu udział wzięli między innymi przedstawiciele śląskich klubów „GP” z Tychów, Katowic-Koszutka i z Rudy Śląskiej; stawili się – kandydat PiS do Senatu prof. Krystian Probierz oraz Radni miasta Gliwic. Gościa przedstawił pan Marek Kordylewicz, a spotkanie prowadził dr ekonomii Tomasz Heryszek. Proces wyzbywania się majątku narodowego, niezależności gospodarczej, finansowej i państwowej oraz odpowiedzialności za kraj i jego obywateli jest już prawie zakończony. Po zmianie władzy niezbędny będzie dokładny audyt we wszystkich dziedzinach i długi proces odbudowywania państwa. Problemem będzie ujawnienie całej prawdy o sytuacji finansowej banków i państwa. Cień Grecji tuż, tuż – mówił na spotkaniu dr Janusz Szewczak.

W Bydgoszczy w biurze Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych odbyła się konferencja prasowa pt.: „Apel o utworzenie programu faktycznego leczenia niepłodności”. Organizatorami przedsięwzięcia byli Maciej Różycki – szef na okręg kujawsko- pomorski Stowarzyszenia Solidarni2010, Krystian Frelichowski – przewodniczący bydgoskiego Klubu „GP”, oraz Stefan Pastuszewski z Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych. W spotkaniu udział wziął dr Szymon Grzybowski – lekarz konsultant naprotechnologii.

W gościnnych progach dzierżoniowskiego DOK-u odbyła się inauguracja kampanii wyborczej kandydatów na posłów Prawa i Sprawiedliwości. Organizatorami były prawicowe lokalne organizacje społeczne – Ruch Społeczny im. L. Kaczyńskiego Ziemi Dzierżoniowskiej i Klub „GP” Dzierżoniów II. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania. Pomysłodawcą uroczystości i jej główną postacią był poseł Michał Dworczyk, lider aktualnej listy wałbrzyskiego PiS-u. Na sali obecny był także kandydat z miejsca ósmego listy PiS-u; znany i ceniony samorządowiec i społecznik dzierżoniowski, członek Klubu „GP” Dzierżoniów II – Jarosław Kresa. Gościem honorowym konwencji był poseł Antoni Macierewicz. Wśród osób które wygłosiły przemówienia był Janusz Maniecki – przewodniczący Klubu „GP” Dzierżoniów II.

W Warce odbyło się Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. Mieszkańcy Warki zebrali się w Parafii MB Szkaplerznej księdza Grzegorza Krysztofika. Organizatorem czytania „Lalki” był Klub „GP” w Warce, a patronem medialnym Towarzystwo Miłośników Miasta Warki. Gośćmi honorowymi czytania był znany dziennikarz i publicysta, radny powiatu grójeckiego Piotr Bączek i jego żona Grażyna; oni też rozpoczęli czytanie powieści. Po nich czytanie kontynuowali: Grażyna Kijuc, Urszula i Witold Pietrzakowie, Andrzej Niemirski, Małgorzata Kupras i Krystyna Marek. Każda osoba biorąca udział w czytaniu otrzymała pieczęć pamiątkową w formie naklejki oraz długopis. Można było też podpisać się na wspólnym, pamiątkowym plakacie. Dla najmłodszych przewidziano również patriotyczne nagrody.

W Koninie Klub „GP” zorganizował spotkanie z autorem książki „Wilczęta”, Kajetanem Rajskim.

Klub „GP” Berlin Barandenburg zorganizował spotkanie z dr Ewą Kurek, które odbyło się w Berlinie w Domku Wspólnoty Niemieckiej.

Z inicjatywy państwa Elżbiety i Jerzego Bilczyńskich, członków Klubu „GP” w Winnipeg zostało posadzonych 5 dębów w parku Albrin. Drzewka zostały ofiarowane przez państwo Halinę i Grzegorza Gartmanów.

W wyniku akcji protestacyjnej Klubu „GP” w Melbourne w sprawie przywrócenia punktu wyborczego w Domu Polskim w Rowville i nagłośnieniu protestu na dużą skalę, sprawa stała się przedmiotem interpelacji w Sejmie. W efekcie Dom Polski w Rowville odzyskał status punktu wyborczego.

Krzywiń – zmiana numeru telefonu: Bogumiła Bąkowska, tel.: 781 431 664, e-mail: bbakowska4@gmail.com.

Ryszard_Kapuscinsk

Ryszard Kapuściński

Autor jest kandydatem do Sejmu RP z listy PiS w Krakowie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress