Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Tydzień w Klubach „GP” – 12.09.2018 r.

Obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

bannerGP — kopiaW wielu miejscowościach w Polsce odbyły się uroczystości związane z 38. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, w których uczestniczyły Kluby „GP”.

Krakowskie obchody rocznicy podpisania Porozumień, w których wziął udział krakowski Klub „GP” rozpoczęły się pod pomnikiem „Solidarności” przy Placu Centralnym. Tradycyjnie spotkali się tam działacze nowohuckiej Solidarności – uczestnicy tamtych wydarzeń. Tego dnia nie mogło zabraknąć również modlitwy za ojczyznę i ofiary komunizmu. Głównym punktem obchodów sierpniowej rocznicy była uroczysta msza św. w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski powiedział m.in.: „Powstanie Solidarności – wielkiego ruchu, skupiającego 10 mln Polaków było prawdziwym wyłomem w totalitarnym systemie, który dotyczył nie tylko Polski, ale rezonował w krajach ówczesnego bloku wschodniego i na Zachodzie. Dokonało się coś niezwykle ważnego. Upomniano się o suwerenność narodu we wszystkich jego przejawach życia”. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: wicepremier Beata Szydło, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, senator Marek Pęk, senator Zbigniew Cichoń, posłanka Małgorzata Wasserman, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał. Wicepremier Beata Szydło powiedziała: „Solidarność dała Polsce wolność. Wtedy w sierpniu 1980 r. obudziła się w Polsce nadzieja i wielka radość, że spełniają się wreszcie marzenia Polaków o tym, co najpiękniejsze – o suwerennej ojczyźnie, o Polsce sprawiedliwej, która będzie dla każdego tym najwspanialszym domem, która będzie nad każdym swoim obywatelem pochylała się i będzie domem dla wszystkich. (…) Ideały Solidarności są potrzebne, aby można myśleć o Polsce suwerennej, która jest domem dla każdego i zajmuje się sprawami zwykłych Polaków”. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli tradycyjnie pod Krzyż Katyński, gdzie złożyli hołd poległym za ojczyznę.

W Elblągu odbyły się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, podczas których wspomniano udział elbląskich robotników w strajku, jaki w sierpniu 1980 roku rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej. W uroczystościach udział wziął Klub „GP” Elbląg II Obchody rozpoczęły się Mszą Święta w Katedrze pod wezwaniem Św. Mikołaja, której przewodniczył Biskup Elbląski Jacek Jezierski. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, w tym: odegranie hymnu państwowego, okolicznościowe wystąpienia oraz składanie kwiatów.

Wabrzeźno-RypinZ inicjatywy  przewodniczących klubów „GP”, Andrzeja Chojnickiego (Wąbrzeźno) i Kazimierza Mroczynskiego (Rypin) w gronie klubowiczów i byłych działaczy Solidarności internowanych i skazanych przez sądy w 1981/2 roku w czasie stanu wojennego odbyło się spotkanie dwóch Klubów „GP”. Spotkanie uświetniły wspomnienia z czasów powstania Solidarności i z czasu odbywania wyroków i internowania.

BedzinII_2013_04_10_4Jak informuje Krzysztof Klebach, przewodniczący Klubu „GP” Będzin II i członek Będzińskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: „Dzięki relacji kolejnego żyjącego świadka mającego w 1945 r. 8 lat otrzymaliśmy potwierdzenie dwóch informacji, które wcześniej mogliśmy traktować tylko jako hipotezy. Pierwsza dotyczy tego, że w budynku w Będzinie przy ul. Małachowskiego 33, okazałym przedwojennym gmachu, od 27 stycznia 1945 r. swoją siedzibę miała sowiecka wojenna komendantura miasta. Z kolei budynek przy ul. Małachowskiego 39 był zajęty przez sowieckich oficerów, którzy mieli w nim swoje kwatery. Sowieckim komendantem wojennym Będzina był mjr Pałubin. Obiekt przy ul. Małachowskiego 58 to kolejny niemy świadek krwawych represji na Polakach w latach 1939–1945, najpierw niemieckich (była tu siedziba gestapo), następnie sowieckich. Już po 27 stycznia 1945 r. (działały tu NKWD i Smiersz), wreszcie komunistycznych (działało tu MO)”. Budynek i jego piwnice zostały odkryte przez przewodniczącego Krzysztofa Klebacha.

ZgorzelecWystawa Ojcowie Niepodległości na Ziemi Zgorzeleckiej od 24 sierpnia przez pierwszy tydzień była eksponowana na rynku w Sulikowie, a teraz została przeniesiona na teren parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu, przy ul Emilii Plater. Ulicę tę codziennie przemierza kilka tysięcy mieszkańców i podróżnych, którzy odwiedzają gminne i powiatowe instytucje Zgorzelca. Wielu z nich spontanicznie przystaje i ze wzruszeniem mierzy się z bohaterami naszej niepodległości. Ekspozycja ta, jako pierwsza tej miary wystawa,  trafiła na Ziemię Zgorzelecką dzięki Oddziałowi  Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i będzie cieszyła oczy zgorzelczan do 10 września. Widzowie odbierają tę wystawę jako wielkie wyróżnienie. W ostatni tydzień pobytu będą ją odwiedzali uczniowie ze szkół Zgorzelca i sąsiednich miejscowości. Przy tym wydarzeniu współpracują: Klub Gazety Polskiej w Zgorzelcu, parafia św. Bonifacego w, oraz Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu.

Berlin B - Brytyjski Cmentarz WojennW rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie, Heerstrasse 139. Klubowicze „GP” z Berlina zapalili dwa znicze biały i czerwony na cmentarzu pod Krzyżem. W uroczystości wzięli też udział oraz złożyli wieńce  przedstawiciele władz politycznych z Niemiec. Na tę wzniosłą uroczystość przybyli przedstawiciele attachatów wojskowych różnych krajów, Klubów Rodło oraz środowisk kombatanckich i polonijnych.

Klub „GP” Elbląg II uczestniczył 1 września w uroczystościach rozpoczęcia II Wojny Światowej.

Foto Krzysztof Yakris  Głowacki

Foto Krzysztof Yakris Głowacki

Z inicjatywy przewodniczącego Klubu „GP” Radosława Gajdy w Zgierzu odbyła się czwarta edycja największego w Polsce festiwalu wielbicieli hard&heavy oraz power metalu – Zgierz City Of Power Festival!. Od 2015 r. skupia on polską i europejską czołówkę tego gatunku. W tym roku na koncercie który odbył się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystąpiły następujące zespoły THE QUIREBOYS, Crystal Viper, Visions of Atlantis, Victorius, Internal Quiet, Dragony, Stamina, Axe Crazy, Moravius, Nerville.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress