Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Obchody rocznicy bitwy nad Dytiatynem

Tydzień w Klubach „GP” – 03.10.2017 r.

Obchody rocznicy bitwy nad Dytiatynem

Dytiatyn foto Marek Kordylewicz1.Gliwicki Klub „GP” i Strzelcy Rzeczypospolitej ze Śląska uczestniczyli w obchodach rocznicy bitwy z bolszewikami na wzgórzu 325 nad Dytiatynem koło Halicza. W stoczonej 16 września 1920 r. bitwie 3. batalion 13. Pułku Piechoty walczył z dwiema brygadami bolszewickimi. Oddział złożony z ok. 660 polskich żołnierzy powstrzymał trzykrotnie większe siły sowieckie – doborową jednostkę 8. Dywizji Czerwonych Kozaków. Uratowali tym samym tyły 8. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego i sprzymierzonej z Polakami ukraińskiej dywizji kawalerii. Siłami polskimi dowodził kpt. Jan Gabryś. Bitwa zyskała miano polskich Termopil. Bój pod Dytiatynem na cały dzień zatrzymał marsz sił sowieckich. Walka ta przeszła do historii oręża polskiego jako symbol do końca spełnionego żołnierskiego obowiązku. Na polu bitwy wzniesiono kaplicę-pomnik (zniszczoną w 1948 r.). W bitwie poległo 97 polskich żołnierzy, a 86 zostało rannych. Komuniści chcieli, by świat o bohaterach zapomniał. Przez dziesiątki lat nie wspominały o nich podręczniki historii, a propaganda sowiecka próbowała zniszczyć wszystkie ślady ich obecności. Walka żołnierzy polskich została upamiętniona po 1990 r. napisem na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: „DYTIATYŃ 16 IX 1920”. Uroczystą polową mszę św. w obrządku katolickim i greko-katolickim koncelebrowało 7 księży w języku polskim i ukraińskim. Strzelcy Rzeczypospolitej stali na warcie honorowej przy grobach poległych.  Delegacje złożyły kwiaty a Polakom ze Stanisławowa rozdały egzemplarze tygodnika „Gazeta Polska” i koszulki klubowe. Wieczorem, w przeddzień rocznicy agresji sowieckiej, przypomniano o tragicznych losach Polaków na Kresach. 17 września, po porannej mszy św. w polskim kościele p.w. Chrystusa Króla w Stanisławowie delegacje wyjechały do Lwowa. Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach obrońców Lwowa na Cmentarzu Orląt Lwowskich i Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Łyczkowskim. Wyjazd wsparł redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz.

GdanskII_2017_09_20_1Na zaproszenie Klubów „GP” w Gdańsku odbyło się spotkanie z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem. Wydarzenie uświetnił recital Pawła Piekarczyka. Sala w Domu Technika NOT w Gdańsku była wypełniona po brzegi, a oprócz mieszkańców Gdańska w spotkaniu uczestniczyli klubowicze z Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Gdańsk-Ossowa i Wejherowa.

.

NowyJork_2017_09_24_12Podczas oficjalnej wizyty delegacji MON w USA, Minister Obrony Antoni Macierewicz odwiedził sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w stanie Pensylwania 23 września, gdzie spotkał się z działaczami Polonijnymi. Minister Macierewicz przybył do sanktuarium na zaproszenie Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Klubów „GP”, oraz ojców Paulinów, gospodarzy sanktuarium. Wraz z Ministrem w wizycie uczestniczyli m.in. attaché obrony RP w USA, gen. Cezary Wiśniewski, i konsul generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski. Sanktuarium jest duchowym centrum polonijnym w północno-wschodnich stanach, a za sprawą wydarzeń i uroczystości patriotycznych, niegdyś również z udziałem Ministra Macierewicza, stało się także ważnym ośrodkiem życia polonijnego. Wizyta rozpoczęła się uroczystą mszą św., którą celebrował ojciec Jan Michalak. W homilii mówił o czci, jaką Polacy i Polonia oddają Matce Bożej i powierzają się w Jej opiekę. Nawiązał przy tym do wcześniejszych wizyt Ministra w sanktuarium w Doylestown, jego służby ojczyźnie, oraz do hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”, które przewodzi polskiemu wojsku. Podczas mszy św. ojcowie Paulini poświęcili i podarowali Ministrowi ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Istotną częścią wizyty było otwarte spotkanie delegacji z członkami Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, przedstawicielami Klubów „GP”, organizacji weteranów oraz przybyłą Polonią. Wizyta była wyrazem docenienia wysiłków lokalnej Polonii, a spotkanie przebiegło w ciepłej atmosferze. Jego oficjalną część otworzył konsul Maciej Golubiewski, który mówił o dużej wadze sanktuarium w Doylestown dla Polonii i zacieśniającej się współpracy konsulatu w Nowym Jorku ze środowiskiem działającym przy Amerykańskiej Częstochowie. Przykładami tego mogą być wspólnie organizowane uroczystości historyczne, czy tez udział przedstawicieli Klubów „GP” w radzie konsultacyjnej przy konsulacie. Minister Antoni Macierewicz, w swoim wystąpieniu, dziękował przedstawicielom środowiska skupionego wokół Komitetu, którzy od wielu lat wspierali niepodległościowe dążenia, dbali o pamięć historyczną i pomagali w zabiegach o wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. Złożył również podziękowania uczestniczącym przedstawicielom organizacji weteranów. Dziękując zebranym, Minister porównał przemiany z 2015 r. do cudu, ale też do czegoś, na co trzeba jeszcze mocno pracować i pielęgnować. Na ręce ojca Jana Michalaka złożył podziękowania Paulinom za pomoc w funkcjonowaniu Komitetu. Na zakończenie wizyty Minister Antoni Macierewicz złożył podziękowania na ręce Tadeusza Antoniaka i Macieja Rusinskiego – koordynatora Klubów „GP” w USA i Kanadzie, za kontynuację inicjatyw w sprawie katastrofy smoleńskiej, a także udzielił wypowiedzi o wynikach rozmów z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem i o pozostałych ustaleniach ostatniej wizyty w USA. Relacja ze spotkania jest dostępna na serwisie YouTube na oficjalnym kanale Klubów „GP”.

Kluby „GP” w USA wzięły wczoraj udział w obchodach 78.  Rocznicy napaści Sowietów na Polskę .Wśród licznie zgromadzonej  Polonii oraz przedstawicielstw organizacji znalazły się kluby z Nowego Jorku oraz z  New Jersey. Obchody odbyły się  w Jersey City, NJ USA przy pomniku Katyńskim.

Mlodziez kontra 2017.09.23.Przedstawiciele młodzieżowego Klubu „Gazety Polskiej” z Krakowa oraz Myślenic wzięli udział w programie Telewizji Polskiej pt. „Młodzież Kontra, czyli pod ostrzałem”. Pod ostrzałem pytań znalazł się Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

.

.

Zjazd_2014 dIII Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w dniach 13-15.10.2017 r.  Miejscem Zjazdu będzie Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale.  

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 505 038 217, 12 422 03 08 (Biuro Klubów „GP”, Ewa Wójcik) i 792 237 403 (Beata Dróżdż).

Relacja z III Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej w Paryżu w następnym numerze „Gazety Polskiej”

Radiowy Klub „Gazety Polskiej” – w każdy poniedziałek o godz. 18.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl

Strzegom – powstał 428. Klub „GP”, przewodniczącą została: Aleksandra Kardela, tel.: 609 520 118, e-mail: klubgp.strzegom@gmail.com

Sieradz powstał 429. Klub „GP, przewodniczącą została: Aneta Owczarek, tel.: 603 037 477, e-mail: klubgp.sieradz@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress