Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Operacja „Ostra Brama” – pamiętamy!

Tydzień w Klubach „GP” – 05.08.2020 r.

Operacja „Ostra Brama” – pamiętamy!

GP32_2020.08.05_serwisTak jak w ubiegłych latach Kluby „GP” oddały cześć bohaterom walk o wyzwolenie Wilna podczas operacji „Ostra Brama”. Warto w skrócie przypomnieć te historyczne wydarzenia.

7 lipca 1944 Armia Krajowa rozpoczęła Operację „Ostra Brama” która była kulminacją akcji „Burza” na Wileńszczyźnie i miała na celu samodzielne oswobodzenie Wilna z rąk okupanta niemieckiego. Po wyzwoleniu Wilna Armia Krajowa miała wystąpić wobec Armii Czerwonej w roli „gospodarza terenu”, a swoją walką  udokumentować polskość i nienaruszalność ziem północno – wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej.

Decyzja o wyzwoleniu Wilna przez AK zapadła 12 czerwca 1944 r., kiedy to gen. Tadeusz Bór-Komorowski wydał rozkaz przygotowania planu wyzwolenia miasta przed wkroczeniem zbliżającej się Armii Czerwonej. Wtedy też dowódca Okręgu Wileńskiego AK ppłk Aleksander Krzyżanowski „Wilk” przegrupował większość jednostek partyzanckich w północno-wschodniej części II RP i przygotowywał je do działań w mieście i do ataku na miasto. Ogółem w operacji „Ostra Brama” miało uczestniczyć ponad 12 500 żołnierzy AK, jednak zbliżająca się Armia Czerwona wymusiła decyzję o przyspieszeniu akcji o jedną dobę co spowodowało, że w walkach wzięło udział około 4 500 żołnierzy AK. Oddziały polskie atakujące Wilno stoczyły 13 lipca krwawą bitwę pod Krawczunami; zginęło w niej bądź trafiło do niewoli blisko 1000 Niemców. W całej operacji „Ostra Brama” zginęło około 500 żołnierzy AK, a ponad 1000 zostało rannych. 13 lipca oddziały sowieckie współdziałające z AK zdobyły Wilno, jednak dowództwo sowieckie nakazało żołnierzom AK wyjść z miasta. Płk Krzyżanowski rozkazał przeprowadzić oddziały na skraj, a sam udał się do kwatery dowódcy 3 Frontu Białoruskiego gen. Czerniachowskiego w Puszczy Rudnickiej i uzyskał od Sowietów obietnicę, że ci dostarczą wyposażenie dla jednej dywizji piechoty i jednej brygady kawalerii, bez żadnych warunków politycznych. 16 lipca płk Krzyżanowski został ponownie zaproszony na spotkanie z gen. Czerniachowskim na podpisanie stosownego porozumienia. Na spotkanie pojechał z szefem sztabu mjr. Teodorem Cetysem – Cichociemnym. Z tego spotkania oficerowie już nie wrócili do oddziałów. Inna grupa oficerów, omawiająca z oficerami sowieckimi w miejscowości Bogusze szczegóły wyposażenia dywizji, została aresztowana i osadzona w więzieniu w Wilnie.

Oddziały AK rozlokowane wokół Puszczy Rudnickiej zostały otoczone przez wojska NKWD i rozbrojone. Tylko cześć żołnierzy zdołała zbiec. Sowieci internowali 6000 żołnierzy, którzy w większości odmówili wstąpienia do armii Berlinga, za co zostali wywiezieni do Kaługi, gdzie przez kilka lat pracowali przy wyrębie lasu. Część oddziałów po krwawych starciach z wojskami sowieckimi została rozproszona, a reszta udała się na zachód i wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Oficerów aresztowano, osądzono i wywieziono do Riazania. Po aresztowaniu, gen. Aleksander Krzyżanowski „Wilk” przebywał w sowieckich więzieniach w Wilnie i Moskwie w obozie w Diagilewie; następnie w  Griazowcu z którego 11 sierpnia uciekł do Wilna. Kiedy ujawnił swoje nazwisko i pseudonim został ponownie aresztowany i osadzony w więzieniu na Butyrkach. W październiku 1947 roku za zgodą Sowietów znalazł się w kraju, kiedy chciał wrócić do normalnego życia 3 lipca 1948 został aresztowany przez UB. Przetrzymywany był w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie. Zmarł tam na gruźlicę 29 września 1951. Zwłoki zostały w tajemnicy pochowane na Powązkach.

Poznań_2020_07_11_ (34)

Klub GP Poznań

W Poznaniu w kościele na Wzgórzu św. Wojciecha miejscowy klub „GP” oddał hołd poległym w czasie próby wyzwolenia Wilna z okupacji niemieckiej. Proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Marchwiak, podczas wygłoszonej homilii w czasie uroczystej mszy św. powiedział: „To dobrze, że trwa pamięć wśród społeczeństwa o minionych naszych dziejach i pamięta się o ofiarach jakie zostały poniesione w obronie naszej tożsamości, bo naród bez pamięci historycznej jest narodem ułomnym.” To już 76. rocznica tego wydarzenia zorganizowanego tak jak w ubiegłych latach staraniem: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolski, Środowisko „Ostra Brama” w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Poznania, a po mszy św. złożono wieńce upamiętniające to wydarzenie pod tablicą pamiątkową, która znajduje się na Wzgórzu św. Wojciecha. W uroczystości uczestniczyła Wicewojewoda Wielkopolski pani Aneta Niestrawska, oraz Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Suwałki_2020_07_19_ (8)

Klub GP Suwałki

Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach brał aktywny udział w obchodach 75. Rocznicy Obławy Augustowskiej, która miała miejsce od lipca do sierpnia 1945 r. w powiatach: suwalskim, augustowskim, sejneńskim i sokólskim Puszczy Augustowskiej i spowodowała ludobójstwo ponad 2 tys. polskich patriotów żołnierzy Armii Krajowej dokonane przez żołnierzy rosyjskiej Armii Czerwonej. Wiemy to z zachowanego szyfrogramu Abakumowa do Berii z 12.07.1945 r., że zostało zatrzymanych 7049 osób, a zwolnionych 5115 – pozostali 1934 osoby w tym żołnierze AK i przypadkowe osoby – zostały ludobójczo zamordowane strzałem w tył głowy. W Obławie Augustowskiej śmierć poniosło ponad 2 tys. polskich patriotów. Musimy zawsze o tym pamiętać!

Banner Gdańsk IIZ inicjatywy Klubu „GP” Gdańsk II przeprowadzona została błyskawiczna akcja wsparcia księży posługujących na Białorusi. „To wspaniali patrioci, remontujący zrujnowane polskie kościoły, ratujący od zapomnienia nasze zabytki i cmentarze, pielęgnujący polską mowę, tradycję i historię. Kościół katolicki na Białorusi nie jest dotowany przez państwo, tak jak Cerkiew i pracujący tam księża borykają się z ogromnymi problemami, nie tylko finansowymi. Dlatego postanowiłam poprosić członków i sympatyków Klubów Gazety Polskiej o wsparcie i przedstawiłam możliwość zamawiania Mszy św. Czasu mieliśmy bardzo mało, dosłownie kilka dni.” – mówi wiceprzewodnicząca Klubu „GP” Gdańsk II Małgorzata Odyniec. Pomoc w wysokości 1650 zł dotarła już do trzech parafii na Grodzieńszczyźnie i w sierpniu zostaną tam odprawione msze święte w przekazanych intencjach. Podziękowania należą się wszystkim ofiarodawcom, a zwłaszcza krakowskiemu Klubowi „GP”, który bardzo aktywnie włączył się w akcję. 14 sierpnia o godzinie 8:00 czasu polskiego polecony Bogu zostanie nieodżałowany śp. Tomek Kowalczyk w miesiąc po śmierci.

SP Tomasz Kowalczyk.

.

27 lipca, rodzina i przyjaciele  pożegnali członka krakowskiego Klubu „GP” śp. Tomasza Kowalczyka, który spoczął na cmentarzu Prądnik Czerwony w Krakowie. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyli przedstawiciele Klubów „GP” z całej Polski.

Za dusze śp. Tomka Kowalczyka w dniach 1 – 30 października 2020r. zostanie odprawiona Msza Święta Gregoriańska. Odprawiać będzie pracujący w Kościele Bożego Miłosierdzia w Żytomierzu o. Waldemar Pawelec SAC (Pallotyn).

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

GP32_2020.08.05_serwis

Serwis 05.08.2020

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress