Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Pamiętajmy, tak jak pamiętają Kielce

Tydzień w Klubach „GP” –  1.04.2014 r.

Pamiętajmy, tak jak pamiętają Kielce

W maju 2010 roku, miesiąc po tragedii nad Smoleńskiem, w Kielcach powstał pomysł, by w każdą sobotę od godziny 8.30 do 9.00 na Placu Artystów w tym mieście organizować pikietę przypominającą ową straszną tragedię. Intencją pomysłodawców: Macieja Sieniawskiego, Adama Leśniewskiego i przewodniczącego kieleckiego Klubu „GP” – Jerzego Keniga było cotygodniowe przypominanie, dokładnie o godzinie 8.41, o ofiarach tragedii smoleńskiej, jak również o pomordowanych w Katyniu, których to miała uczcić w 70. rocznicę zbrodni polska delegacja; oraz tych wszystkich, związanych z procesem wyjaśniania tej tragedii, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.

Nie zważając na warunki atmosferyczne – w deszczu czy śniegu, zimą i latem – co tydzień, od czterech lat, pod transparentem z napisem: „Ukarać sprawców mordu smoleńskiego” w pikiecie uczestniczy od kilku do kilkudziesięciu członków kieleckiego Klubu „GP”. 22 marca 2014 roku Klub „Gazety Polskiej” w Kielcach na pikiecie spotkał się po raz dwusetny.

Jak mówi Jerzy Kenig: „Podczas spotkań modlimy się za ofiary, ale również za tych, którzy są odpowiedzialni za wyjaśnienie tragedii, by nie zważając na uwarunkowania podjęli trud ukazania prawdziwego jej przebiegu. Podejmując zobowiązanie cotygodniowego spotykania się na pikietach nie mieliśmy świadomości, że doczekamy okrągłej liczby 200 spotkań. Teraz wiemy, że czeka nas jeszcze dużo sobotnich poranków w tym miejscu. Co prawda transparent, jest już nieco sfatygowany cotygodniowym rozwijaniem w zmiennych warunkach atmosferycznych, wymaga liftingu, ale my – nie. Niezłomnie, co tydzień, będziemy trwać pod nim aż do czasu wiarygodnego wyjaśnienia przyczyn tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Tak nam dopomóż Bóg.”

Z inicjatywy Klubu „GP” w Bydgoszczy – Krystiana Frelichowskiego, posła PiS Tomasza Latosa, Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” – Jana Raczycki, Idee Solidarności 1980-89 – Barbary Wojciechowskiej, Krystyny Sawickiej, Solidarni 2010 – Macieja Różyckiego, Tomasza Jasińskiego, Związek Solidarności Polskich Kombatantów Region Bydgoszcz – Jana Perejczuka – wysłano transport darów dla potrzebujących na Ukrainie i Polaków we wschodniej Białorusi. Hojność darczyńców była tak wielka, że nie wszystkie zebrane dary udało się załadować. Te, które się nie pomieściły, zostaną przesłane w następnym transporcie. Transport w pierwszej kolejności uda się w okolice Kijowa, do  parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie zadbane zostanie, by dary trafiły do najbardziej potrzebujących. Z Ukrainy transport pojedzie na Białoruś do Narowli i Mozyrza, gdzie dary zostaną złożone na ręce księdza proboszcza Wincentego Siewruka i prezesa Regionalnego Oddziału Związku Polaków na Białorusi pani Mainy Szmargun. Organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom.

Z inicjatywy Klubu „GP” w Ottawie i Toronto udało się zebrać $2,500 CAD na pomoc dla rodziny państwa Gawluków. W lutym tego roku, w dalekich Piotrowcach w Bukownie na Ukrainie (pod samą granicą rumuńską), spłonął niedawno ukończony dom młodej polskiej rodziny nauczycieli, Wandy i Bolesława Gawluków. Zbiórkę pieniędzy przeprowadzono wśród członków klubów „GP”, oraz wśród Polonii ottawskiej i społeczności ukraińskiej. Przewodniczący Klubu „GP” w Ottawie Wacław Kujbida dziękuje wszystkim ofiarodawcom.

W Gliwicach odbyło się spotkanie z red. Dorotą Kanią, współautorką książki  „Media. Resortowe dzieci”, które poprowadził Aleksander Chłopek.

W Klubie „GP” w Puławach Jerzy Lenartowicz, Krystyna Murat  i kombatanci z koła AK zorganizowali  spotkanie z Adamem Słomką liderem KPN-Niezłomni.

Myślenicki Klub „GP” zorganizował spotkanie z Leszkiem Żebrowskim oraz Ireneuszem T. Lisiakiem, historykami i publicystami. Głównymi tematem spotkania były treści zawarte w ostatnich publikacjach obydwu gości.

W 74. rocznicę mordu na kapłanach Wybrzeża, Klub „GP” w Gdańsku zorganizował  wieczornicę poświęconą temu wydarzeniu.

W Żywcu  z inicjatywy Klubu „GP” odbyła się akcja bojkotująca RUCH S.A. pod nazwą:  „NIC NIE KUPUJEMY W RUCH SA”. Odbył się również protest przeciwko organizowanemu przez MSZ: „Roku Rosji w Polsce (ma to być 2015 r.).

Przysucha – działalność zawieszona. Panu Mirosławowi Morawskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.

                                                                                             Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress