Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Patriotyczna pielgrzymka do Smoleńska i Katynia

Tydzień w Klubach „GP” – 30.04.2019 r.

Patriotyczna pielgrzymka do Smoleńska i Katynia

Starogard Gd _KatynBlisko 50-osobowa grupa mieszkańców  Pomorza wzięła udział w patriotycznej pielgrzymce do Smoleńska i Katynia. Organizatorem wyjazdu był Klub „GP” Starogard Gdański i Stowarzyszenie Prawy Starogard. Przewodniczący Klubu „GP”, Sebastian Kucharczyk, tak opisuje pielgrzymkę: „Patriotyczny wyjazd do Smoleńska i Katynia odbył się dniach 7-13 kwietnia. – Szczególnie wizyta w takim miejscu jak Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, połączona z prelekcjami historyków pozwoliła nam dokładnie przyswoić wiedzę na tematy związane z martyrologią Narodu Polskiego na terenach ZSRS, która stanowi ważny element i świadectwo świadomości narodowej Polaków. Zwłaszcza, że w epoce komunizmu prawda o tym co spotkało polską elitę w Katyniu i innych miejscach kaźni była zakazana. Wyjazd i opowiadanie na ten temat było symbolem i przykładem wolności jaką daje nam możliwość korzystania z pełni swobód obywatelskich w wolnym państwie, jakim jest Polska. Uczestnicy wyjazdu mogli przeżyć żywą lekcję historii, odwiedzając groby wybitnych przedstawicieli Narodu pomordowanych na obcej ziemi. Poznali przyczyny i skutki długofalowe tego wydarzenia i teraz będą mogli zdobytą wiedzę przekazać dalej. Należy podkreślić, że podczas pobytu towarzyszyli im historycy merytorycznie przygotowani do szczegółowych wykładów na temat mordów katyńskich. Zarówno w Smoleńsku, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające 96. ofiar tragicznego lotu, w tym śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z Małżonką Marią, jak i w Lesie Katyńskim wzięli udział: Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Marciniak, oraz ikony >>Solidarności<< Joanna i Andrzej Gwiazdowie. Do Rosji wybrało się w sumie 50 osób w różnych grupach wiekowych. Projekt skierowany był przede wszystkim do dwóch grup – osób starszych utożsamiających się z polską historią oraz do młodzieży, która znajduje się u progu zdobywania wiedzy o naszej Ojczyźnie. – Bardzo się cieszę, że wziąłem udział w tej pielgrzymce, nigdy wcześniej nie byłem w Smoleńsku i Katyniu. Teraz na własne oczy mogłem zobaczyć miejsce katastrofy samolotu i zbrodni polskich oficerów, oddać cześć i szacunek ofiarom, uczestniczyć w obchodach i oddać się modlitwie – podkreśla Tadeusz Bubka mieszkaniec Tczewa. Wyjazd był objęty patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który również udzielił wsparcia merytorycznego.  Patronat medialny sprawowały: TV Republika i tygodnik >>Gazeta Polska<<. Beneficjentami projektu byli wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, a także osoby, które udały się na emigrację. Zadanie było wspierane przez Energa w ramach realizacji Strategii CSR Grupy Energa. Wszystkim w imieniu Klubu >>GP<< serdecznie dziękujemy!”.

Gliwice_2019_04_06_ (7)Gościem Klubu „GP” w Gliwicach był prof. Jan Szyszko, spotkanie współorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego i Strzelców Rzeczypospolitej. Profesor wyjaśnił genezę powstania Konwencji Klimatycznych i związanych z nią możliwych korzyści dla polskiej gospodarki. Niestety, brak zrozumienia potrzeby konsekwentnej walki wszystkich sił politycznych o strategiczne interesy ekonomiczne Polski doprowadził do przyjęcia kilku mniej korzystnych rozwiązań  – w zamian za „poklepywania po ramieniu” przez europejskich „przyjaciół”. Zachodnie kraje dawno wyzbyły się tradycyjnego europejskiego etosu rycerskiego, zastępując go kupieckim etosem państw  kolonialnych. Trzeba nauczyć się, jak postępować, co jest ważne w tym etosie. Liczą się konkrety, fakty, dowody i konsekwencja w obronie swoich racji, wtedy można uzyskać ich uznanie – mówił gość spotkania. Wystąpienie prof. Jana Szyszki zostało przyjęte brawami, ożywioną dyskusją i serdecznymi ocenami pracy naukowca i polityka. Na zakończenie spotkania wymieniono się prezentami. W spotkaniu uczestniczyli m.in. senator prof. Krystian Probierz, posłowie Barbara Dziuk i Piotr Pyzik oraz radni dr. hab. inż. Adam Michczyński  i Łukasz Chmielewski. Przed oficjalnym spotkaniem Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego przedstawiło Panu profesorowi swoje psy, gończe i  ogary – najstarsze polskie rasy. Profesor odwiedził też kaplicę „Golgota Polska”.

Kolejny już raz na zaproszenie Klubu „GP” w Dąbrowie Górniczej II  im. Henryka Glassa „Chudego Wilka” oraz Klubu „Opcji na Prawo” gościł znany publicysta i pisarz, komentator polityczny i ekonomiczny, red. Rafał Ziemkiewicz. W trakcie spotkania mówił krytycznie o tym, czym stała się obecnie czerwona Unia Europejska. Stwierdził, że stała się nie tym czym miała być według jednego z jej założycieli, czyli Roberta Schumana, założyciela Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali i nie tym czego chcą Polacy. Uczestnicy spotkania zgodzili się z retoryką gościa, że niestety to „bękarty Marksa” kształtują jej chorą antyeuropejską, antycywilizacyjną ideologię. Ziemkiewicz mówił, że tzw. „postęp” to w rzeczywistości powrót do historii i do tego co już było i się nie sprawdziło. Spotkanie odbyło się przy pełnej sali Villa Moda w Dąbrowie Górniczej.

Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach brał udział w pikiecie zorganizowanej przez fundację „Pro – Prawo do życia” protestującej przeciwko aborcji, oraz w konwencji Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, która odbyła się w Suwałkach.

Na spotkaniu gliwickiego Klubu „GP” pani Teresa Plewa wygłosiła wykład o kandydacie na ołtarze, Ślązaku, ks. Franciszku Blachnickim. Franciszek urodził się w 1921 roku w Rybniku, zmarł w 1987 roku w Carlsbergu, gdzie założył Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie (NRF). Był uznany za wroga Rzeszy Niemieckiej i prześladowany w PRL. Jan Paweł II nazwał go „gwałtownikiem” Królestwa Bożego, który wszystkie swoje talenty umysłu i serca oddał budowie „żywego Kościoła”. Był twórcą „Ruchu Oazowego”, „Krucjaty Wstrzemięźliwości”, „Ruchu Światło – Życie”, oraz różnych inicjatyw wolnościowych i ewangelizacyjnych. Jego życiorys – młodego polskiego patrioty – żołnierza września 1939 roku, konspiratora w Tarnowskich Górach, więźnia Oświęcimia, został nagle cudownie przemieniony. Oczekując na wykonanie wyroku śmierci w celi katowickiego więzienia 17 czerwca 1942 roku, został cudownie nawrócony: „Nadprzyrodzona rzeczywistość została mi wlana w jednym momencie” napisał w swoim testamencie. Od tego czasu, przez 45 lat wszystkie swoje zainteresowania, dążenia i cele skoncentrował na realizacji wielkiego planu zbawienia. Czcigodny Sługa Boży ks. Franciszek pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress