Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Polonia Restituta dla Pawła Piekarczyka

Tydzień w Klubach „GP” – 15.03.2017 r.

Polonia Restituta dla Pawła Piekarczyka

1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent Andrzej Duda odznaczył Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta. Odznaczenie zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 1921 roku jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego, przyznawane za zasługi w służbie dla państwa i społeczeństwa. Paweł Piekarczyk na pytanie, czy spodziewał się takiego zaszczytu, skromnie odpowiedział: „Nie miałem pojęcia, że je otrzymam. Razem z Leszkiem Czajkowskim byliśmy całkowicie zaskoczeni, bo nie spodziewaliśmy się, że jesteśmy zaproszeni na uroczystość podczas której zostaniemy odznaczeni. To była niesamowita chwila. Obok Prezydenta Andrzeja Dudy stała Zofia Pilecka, wielu żołnierzy II konspiracji, którzy zrobili tyle dla Polski. Byłem dumny, choć myślę, że to dla mnie zadatek, a nie wynik zasług.” Wcześnie podczas uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Muzeum Wojska Polskiego Paweł Piekarczyk, Leszek Czajkowski i Lech Makowiecki zostali uhonorowani przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”. Paweł Piekarczyk od wielu lat dba o pamięć historyczną i bywa częstym gościem na spotkaniach Klubów Gazety Polskiej na całym świecie. Odznaczenia wręczono za wieloletnią pracę poświęconą przypominaniu o bohaterach powojennego podziemia niepodległościowego i za upowszechnianie tradycji oręża polskiego. Podczas uroczystości minister Antoni Macierewicz powiedział m.in.: „Są ludzie, którzy całe życie poświecili walce o niepodległość, wtedy gdy okupanci rzucali na nich najgorsze wyzwiska, wtedy gdy w radio, w telewizji, w prasie można było wyczytać, że to mordercy, >>zaplute karły reakcji<<, ludzie bez czci i honoru, wariaci […] Ludzie, którzy myślą, że kiedyś może być Polska niepodległa, a przecież jest tylko Polska komunistyczna, że kiedyś może być częścią wolnego świata, a przecież jest tylko obóz sowiecki, ale oni byli nieugięci, ale oni byli niezłomni”. A Paweł Piekarczyk pytany o dalsze plany stwierdził: „To, co zwykle, jeździć na koncerty, tam, gdzie nas zaproszą. Najbliższe odbędą się w Bydgoszczy, Warce, Bełchatowie, Warszawie, Szczecinie. Oznacza to dla nas tysiące kilometrów podróży.”

Wszystkim odznaczonym bardzo dziękujemy za wszystko co robą dla Polski i  upamiętnianiu polskich bohaterów. Dziękujemy!!!

Klub „GP” im. Rtm. W. Pileckiego w Wiedniu wystąpił z inicjatywą wysłania listu do obu kandydatów na urząd prezydenta Republiki Austrii z zapytaniem: czy w razie wygranej, byliby gotowi poprzeć starania polskiej społeczności w Austrii o uzyskanie statusu mniejszości narodowej. Inicjatywa została poparta zarówno przez organizacje zrzeszone w „Porozumieniu Patriotyczno-Chrześcijańskim”, do którego należy klub, jak również przez wiele innych organizacji polonijnych z terenu Austrii. Należy przy tym podkreślić, że po raz pierwszy organizacje o różnych profilach działalności, zainteresowaniach i politycznych zapatrywaniach solidarnie poparły taką inicjatywę. Odpowiedź otrzymano ze sztabu wyborczego dr. Van der Bellena, który wygrał wybory. Pomimo, iż efekt akcji nie jest w pełni satysfakcjonujący, stwierdzono, że skupienie tak licznych i różnorodnych organizacji polskich wokół tego problemu jest znacznym sukcesem.

W Gliwicach w 75. rocznicę powstania Armii Krajowej zapalono znicze na grobach żołnierzy AK: prof. arch.  Franciszka Maurera, żołnierza zgrupowania śródmieście we Lwowie, honorowego członka gliwickiego Klubu „GP”, oraz na grobie por. Ireny Siwickiej, ps. „Hawrań” dowódcy oddziałów kobiecych w Śródmieściu w czasie Powstania Warszawskiego. Była to część akcji „światełko dla żołnierza AK”. Również w Gliwicach w  76. rocznicę pierwszego zrzutu, z Anglii do Polski „Cichociemnych” spadochroniarzy  Armii Krajowej zorganizowano uroczystości przez Jednostkę Wojsk Specjalnych „AGAT”.  Pod pomnik „Gliwickich Cichociemnych” przybyły poczty sztandarowe, młodzież ze szkół z klasami mundurowymi, Strzelcy Rzeczypospolitej z Gliwic, przedstawiciele władz miasta  i oczywiście gliwiccy klubowicze. Przemówienia wygłosili: mjr Wiesław Freitag, Komendant WKU ppłk Roman Nowogrodzki, a ks. kapelan por. dr Sławomir Bylina pomodlił się za poległych bohaterów.

Kluby „GP” w Koninie, Poznaniu i Tychach uczcili pamięć 77. rocznicy zsyłki na Sybir i oddali hołd tym, którym  nie dane było wrócić z Syberii. Zapalono znicze i modlono się za ofiary .

W Rdzawce zorganizowano  koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Pani Poseł Anna Paluch objęła koncert patronatem.

Przewodniczący bydgoskiego Klubu „GP”, Krystian Frelichowski już po raz trzeci spotkał się w Krakowie z czytelnikami swojej powieści „Czas próby”. Autor opowiadał o wydarzeniach związanych ze stanem wojennym. Tym, którzy dotąd nie przeczytali powieści zdradził, że jeden z jej epizodów rozgrywa się w Krakowie. Spotkanie zorganizował krakowski Klub „GP”.

Klub „GP” w Dęblinie  dołączył do akcji społecznej „Miej serce i daj palto” polegającej na bezpłatnym ofiarowaniu zimowej odzieży potrzebującym. Zamiast wyrzucać odzieży do kontenera klubowicze wyszli z inicjatywą, aby ustawić stojak z ubraniami, żeby każdy potrzebujący mógł wybrać sobie najpotrzebniejsze ubrania. W akcję zaangażował się też Ośrodek Pomocy Społecznej w Dęblinie.

W Koninie przy pełnej sali odbyło się spotkanie z dziennikarzem śledczym Wojciechem Sulmińskim. Podczas spotkania promowana była również nowa szata graficzna „GP”.

W Gorzycach odbyło się spotkanie Klubu „GP” z p. senator Janiną Sagatowską, posłem Rafałem Weberem, przewodniczącym Rady Miasta Tarnobrzega p. Kamilem Kalinką, zastępcą p. Bożeną Kapuściak i burmistrzem miasta Baranów Sandomierski, p. Markiem Mazurem.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk