Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Polska. Moja Ojczyzna

Tydzień w Klubach „GP” – 29.06.2016 r.

Polska. Moja Ojczyzna

W Poznaniu w budynku gimnazjum i liceum katolickim odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom II konkursu historyczno – patriotycznego pt. „Polska moja Ojczyzna. Epoka Jagiellonów”. W kategorii gimnazjalistów zwyciężyli Julia Czyż i Bogna Goślińska, natomiast wśród licealistów bezkonkurencyjni okazali się Dominik Jakubczyk i Dominika Sajczyk. W nagrodę laureaci pojadą na kilkudniowy pobyt do Brukseli na zaproszenie europosła Ryszarda Czarneckiego aby tam zobaczyć jak wygląda praca w strukturach UE. Nagrodę wręczyła radna miasta Poznania pani Lidia Dudziak. Organizatorem konkursu po raz drugi był poznański Klub „Gazety Polskiej” i szkoły katolickie w Poznaniu. Cel jaki przyświecał idei konkursu to upowszechnianie wiedzy historycznej, propagowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, oraz promowanie szacunku dla polskiej historii. Konkurs objął swoim zasięgiem kilkadziesiąt szkół ponadpodstawowych z całego województwa wielkopolskiego i wzięło w nim udział kilkuset uczniów. Na zakończenie uroczystości wystąpił utalentowany młody artysta, wirtuoz – Jan Bałaban. W krótkim recitalu wspaniale wykonał Kaprys N. Paganiniego, adagio i fugę Jana Sebastiana Bacha. W następnym roku poznański Klub „GP” planuje zorganizowanie trzeciej edycji konkursu, tym razem pt. „Polska moja Ojczyzna. Epoka królów elekcyjnych”.

Dr Tomasz Ginter, historyk i grafik, współtwórca kilku gier strategiczno-historycznych powstałych na kanwie historii polskiego lotnictwa, zwłaszcza Dywizjonu 303, pracownik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej odwiedził Stany Zjednoczone. Podczas swego pobytu gościł w Bostonie i Worcester. W każdym z tych miejsc spotykał się z lokalną Polonią i przedstawiał prezentację multimedialną poświęconą losom dywizjonu 303 oraz prezentował opracowane przez IPN gry edukacyjne. Uczestnicy spotkań, między innymi członkowie Klubu „GP” z Bostonu z ogromnym zaciekawieniem słuchali o polskim lotnictwie – bohaterskich pilotach, niezwykłych maszynach, na których latali, i podniebnych potyczkach, w których brali udział. Dowiedzieli się, że z Dywizjonem 303, znanym głównie z Bitwy o Anglię, wiąże się także wątek amerykański, mający swe odzwierciedlenie choćby w odznace Dywizjonu, oraz poznali wiele innych, ciekawych faktów z polskiej historii.

Prezydent Andrzej Duda podczas pobytu w Berlinie i wizycie w Ambasadzie RP, gdzie oglądał mecz Polska – Niemcy niezwykle ciepło przywitał się z oczekującymi na Niego klubowiczami z Klubu „GP” Berlin-Brandenburg.

Ks. Prof. Tadeusz Guz w Berlinie wygłosił wykład: „Jak przezwyciężyć współczesne ideologie?”.

W Berlinie, w siedzibie Fundacji „Böll” odbyła się dwudniowa konferencja nt. „Przemian na Ukrainie”. Uczestnikami konferencji byli goście i prelegenci z Niemiec i Ukrainy. Zaproszeni zostali również członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Berlin-Brandenburg, którzy wielokrotnie brali udział w inicjatywach dotyczących pomocy Ukrainie.

W tym samym dniu członkowie Klubu „GP” w Koninie uczestniczyli w dwóch patriotycznych uroczystościach. W Kole uroczyście pochowano szczątki Zygmunta Wawrzyniaka, pseudonim „Sęp”. W Koninie odsłonięto pomnik w  Hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Członkowie konińskiego Klubu „GP” uczestniczyli w obu uroczystościach, składając kwiaty i zapalając znicze.

London (Kanada) – działalność Klubu „GP” została zawieszona. Panu Stanisławowi Frejowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress