Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Prof. Krzysztof Szwagrzyk w Dąbrowie Górniczej

Tydzień w Klubach „GP” – 05.12.2018 r.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza_2018_11_3 (2)Na zaproszenie Klubu „GP” Dąbrowa Górnicza gościł prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN-u oraz Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Profesor Szwagrzyk od 2003 roku prowadzi poszukiwania osób zamordowanych w okresie stalinowskim, kiedy to na polu 81 A Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu ekshumowano szczątki kpt. Włodzimierza Pawłowskiego. Kieruje pracami ekshumacyjnymi w Kwaterze na Łączce na warszawskim, od 2012 roku na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach, na Służewcu, oraz Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Zespół pod jego kierunkiem prowadził prace poszukiwawcze m.in. na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, w Dworzysku w powiecie nyskim, w Białymstoku, Rzeszowie, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku i wielu innych miejscach. Obecnie ofiary są identyfikowane również w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Został członkiem Kapituły Honorowej Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”, a w sierpniu 2016 został powołany w skład Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. Barbara Słowik, przewodnicząca Klubu „GP” w Dąbrowie Górniczej, tak wspomina ten wieczór: „To była wyjątkowa i ciekawa lekcja historii pt. >>Polska szuka Bohaterów – poszukiwania miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego<<. Pan Profesor przy pomocy slajdów przybliżył nam pracę, którą on i jego współpracownicy (jak również ogromna grupa wolontariuszy) wykonują na co dzień. Odnalezione szczątki ofiar reżimu komunistycznego pokazują, w jak okrutny i bestialski sposób oprawcy traktowali polskich bohaterów. Jak z pełnym wyrachowaniem robili wszystko aby nigdy się nie odnaleźli, a przez to i nie opowiedzieli swojej historii. Historii, która często rozpoczynała się walką z niemieckim okupantem, a kończyła z nowym, który bezwzględnymi metodami eliminował tych, którzy nie chcieli poddać się nowej sowieckiej okupacji. Bohaterowie to Niezłomni Żołnierze, którzy nigdy nie złożyli broni, a po okrutnych torturach w UB-ckich więzieniach byli zabijani i wrzucani do bezimiennych i skrzętnie ukrywanych dołów śmierci. Mieliśmy nigdy się o nich nie dowiedzieć, a sfingowane i zakłamane procesy miały za zadanie przypieczętować fałszywą narrację nowego okupanta. Dziękuję serdecznie Panu Profesorowi, jego pracownikom i wolontariuszom za to, że przywracają należny honor Polskim Bohaterom. Długa droga jeszcze przed Profesorem i jego zespołem (jak również kolejnym pokoleniem Polaków), ponieważ w prawie każdym mieście w Polsce są nieodkryte tzw. doły śmierci.  Wszędzie tam, gdzie istniały więzienia karno-śledcze Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji podziemnych. Pamiętajmy, ze areszty UB-ckie znajdowały się też na terenie Zagłębia Dąbrowskiego! Dziękuję wszystkim przybyłym uczestnikom spotkania licząc na to, że ta wyjątkowa prelekcja pozostanie w Waszej pamięci na długo.”

Essen (3)W polskojęzycznej parafii rzymskokatolickiej w Essen, odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli zaproszeni goście: Jakub Wawrzyniak – konsul generalny RP w Kolonii, Andrzej Dudziński – konsul ds. Polonii, Wojciech Poczachowski – dyr. Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, naukowcy wrocławskiego oddziału IPN – dr Stanisław Bogaczewicz i dr Tomasz Gałwiaczek oraz wspaniali bardowie – Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk. Na esseńskie obchody przybyli również przyjaciele ze Stowarzyszenia Kombatantów Polskich z Paryża, z Akwizgranu i Kolonii. Dopisała miejscowa Polonia, członkowie Klubu „GP”, oraz Polskiej Listy Wyborczej „Polacy w Essen”. Ksiądz proboszcz Jerzy Wieczorek TChr, słynący z patriotyzmu wygłosił okolicznościową homilię, będącą perełką uczuciowego zaangażowania w sprawy Ojczyzny. Pokrzepieni na duchu, z pieśnią na ustach „Boże coś Polskę przez tak liczne wieki” wszyscy poszli w Marszu Niepodległości ulicami Essen. Pochód wzbudzał zaciekawienie miejscowych przechodniów. Maszerujący śpiewali polskie pieśni patriotyczne z okresu walki o niepodległość. W sali parafialnej przewodniczący Klubu „GP” i Polskiej Listy Wyborczej „Polacy w Essen”, Wojciech Kusy, powitał gości, a konsul generalny Jakub Wawrzyniak wygłosił okolicznościowe przemówienie. Na zakończenie zacytował słowa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego: „(…) 11 listopada jest symbolem zwycięstwa po 123 latach drugiej niepodległości Polski. Ale niech będzie też symbolem przyszłej Polski, tej Polski, która zajmie takie miejsce w Europie, jakie z jej ponad tysiącletniej historii, z jej bohaterskiej walki w wieku XIX i XX się należy, na które uczciwie zasłużyła.” Wystąpił duet Izabelli Goleczko i Pauliny Fedorcio. Odbył się koncert „Nieugięci i niepokorni 1918-1921” w wykonaniu bardów: Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka. Głos zabrali historycy z wrocławskiego oddziału IPN: dr Stanisław Bogaczewicz wygłosił referat „Bóg, Honor, Ojczyzna. Fundament rzeczywistości zwanej polskością”, a dr Tomasz Gałwiaczek wygłosił referat „Rola i znaczenie kultury narodowej w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku”.

WiedenII MarszKlubowicze „GP” w Wiedniu wzięli udział w „Marszu dla życia”, który był poprzedzony uroczystą mszą św. w katedrze wiedeńskiej.  W Marszu uczestniczyła rekordowa  liczba 2500 uczestników . W poprzednim roku udział wzięło około 400 osób.

.

 

Elblag II logoW II rocznicę powołania Klubu „GP” Elbląg II  klub przyjął za patrona śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

.

.

wiedenii-logoZ okazji 70. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego zaprezentowane zostało nowopowstałe Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, o którego historii powstania, celach i zadaniach opowiedziała dyrektor Dorota Socik. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polski Instytut w Wiedniu. Na tak ważnej prelekcji nie mogło zabraknąć reprezentantów i sympatyków Klubu „GP”  Wiedniu.

BedzinII_2013_04_10_4Przy kościele św. Barbary w Będzinie, przy obelisku w hołdzie Żołnierzom Wyklętym Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, odbyła się podniosła uroczystość. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości spotykamy się po raz pierwszy na Zaduszkach Partyzanckich z nadzieją, że co roku będziemy się modlić za Żołnierzy Niezłomnych i wspominać ich bohaterstwo – mówiła inicjatorka obchodów Katarzyna Maciejewska, radna z powiatu będzińskiego. Dzięki Klubowi „GP” Będzin II i przewodniczącemu klubu Krzysztofowi Klebachowi, Łukaszowi Katolikowi i Katarzynie  Maciejewskiej wiadomo, że w więzieniu w Będzinie zostało rozstrzelanych kilkunastu bohaterów. Byli to m.in.: Józef Pawlik ps. Jerzy; Paweł Sojka ps. Brzoza; Zbigniew Lubomirski ps. Słońce i Władysław Ludwikowski ps. Bernek.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress