Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Protest Klubów „GP” w USA

Tydzień w Klubach „GP” –16.12.2015 r.

Protest Klubów „GP” w USA

Kluby „Gazety Polskiej” w USA wystosowały stanowczy protest przeciwko kłamliwym informacjom na temat Polski, które ukazały się na łamach Washington Post w felietonie Jacksona Diehla „Polska niepokojąco skręca w prawo”, oraz Fareeda Zakaria w programie Global Public Square na antenie stacji CNN. Z obu informacji wynika, jakoby w Polsce trwał zamach stanu, nasz kraj zmierzał do dyktatury, wraca cenzura, a emigrantom odmawia się prawa do przybycia do Polski. Pod listem sprzeciwu wobec tych kłamstw podpisała się Agata Mikołajczyk – koordynator Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie, oraz Tadeusz Antoniak – przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Filadelfii.

List do Washington Post:

8 grudnia 2015

Washington Post Editorial Board

Szanowni Państwo,

 

Washington Post w dniu 29 listopada 2015 opublikował tekst Jacksona Diehl ,,Poland disturbing tilt to the right”. Autor krytycznie ocenia szereg decyzji nowo wybranego Rządu RP, a także niektóre wypowiedzi przedstawicieli polskich władz. Opisując obecną sytuację w Polsce oskarża nowe władze w Polsce o wiarę w teorie spiskowe w sprawie Katastrofy Smoleńskiej. Pan Diehl wierzy natomiast w wyniki rosyjskiego i polskiego śledztwa i uważa, że Katastrofa spowodowana była przez błąd pilotów i wieży kontrolnej. Autor wytacza też oskarżenie o antysemityzm wobec Antoniego Macierewicza, który pełni funkcję Ministra Obrony w Rządzie Beaty Szydło. Jako dowód przytacza wyrwaną z kontekstu, niepełną wypowiedź z 2002. Tylko osoba nieznająca całokształtu działalności Pana Macierewicza i ewidentnie mająca złe intencje może podawać tego typu kłamliwe informacje. Zarówno tekst w Washington Post, jak też i inne wypowiedzi m.in. Fareed Zakaria w CNN w dniu 6 grudnia, mają charakter ataków prasowych, nie służą prawdziwemu opisowi sytuacji politycznej w Polsce, są de facto tekstami propagandowymi i wprowadzają w błąd opinię społeczną w USA. W przypadku oskarżenia o antysemityzm mają one także ewidentny charakter zniesławiający. Ten rodzaj retoryki wskazuje też na jej źródło. Są nim środowiska związane z partią Platforma Obywatelska, kt6ra rządziła przez ostatnie 8 lat, i która przegrała niedawne wybory.

Oczekujemy od redakcji Washington Post odwołania nieprawdziwych zniesławiających informacji oraz kierowania się w przyszłości zasadami etyki dziennikarskiej, kt6ra wymaga podawania prawdziwych, bardziej wyważonych informacji.

 

Z poważaniem,

Agata Mikołajczyk – Kluby „GP” USA i Kanada, Koordynator

Tadeusz Antoniak – Chairman SDCC

W Krakowie Nowej Hucie odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, rządzących, oraz Ofiar Stanu Wojennego, której przewodniczył ks. Adam Podbiera, proboszcz parafii pw. św. Józefa. Po mszy wystąpił zespół „Pueri Cantores Sancti Joseph”. Muzycy oraz ks. Piotr Radzikowski – założyciel chóru – otrzymali brawa od zebranych w kościele. Przemówienie wygłosił mjr Włodzimierz Wowa Brodecki, honorowy Dowódca Szwadronu Kawalerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Trwa akcja zbierania paczek dla kombatantów żyjących na Kresach. Do tej pory koordynatorzy tej ogólnopolskiej akcji, Stowarzyszenia Odra – Niemen z Wrocławia, a na terenie powiatu kwidzyńskiego Stowarzyszenie Kresowiaków, oraz Klub „GP” Kwidzyn II zebrali ponad 50 paczek. „Najważniejsza jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny, a którzy poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, przez przebywanie do późnych lat pięćdziesiątych w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie za wschodnią granicą. Do dziś dumnie pielęgnują pamięć o swoich dowódcach, poległych kolegach, uczą młode pokolenia patriotyzmu, wzmacniają tożsamość polską i narodową kulturę. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom” – mówi Lech Makowski, prezes Klubu „GP” Kwidzyn II.

W Nowym Sączu członkowie miejscowego Klubu „GP” z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem, Klub Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszenie Kibiców Sandecji z prezesem Włodzimierzem Borzęckim, oraz liczna grupa przedstawicieli nowosądeckiego środowiska patriotycznego, zgromadziła się przed pomnikiem powstańców na cmentarzu komunalnym, żeby oddać hołd bohaterom z 1830 r. Krótką prelekcję wygłosili historycy Leszek Zakrzewski oraz Jarosław Rola; z okolicznościowym wierszem wystąpiła Dorota Mróz.

Ryszard Dzierzba, przewodniczący Klubu „GP” w Sydney II oraz Adam Gajkowski – prezes Stowarzyszenia Nasza Polonia spotkali się z nowym ambasadorem Australii w Polsce, p. Pawłem Wojciechowskim.

W Toronto odbyło się spotkanie z panią Ireną Zofią Romaszewską, ministrem – doradcą prezydenta Andrzeja Dudy, od 1967 roku działaczką opozycji, organizującą  pomoc w ramach KSS KOR, Komisji  Interwencji i Praworządności  Solidarności, twórczynią Biura Interwencji Senatu. Pani Zofia gościła w Klubach „GP” z: Chicago, Nowego Jorku, Bostonu, Filadelfii, London, Toronto, Toronto GTA.

Klub „GP” Katowice-Koszutka zorganizował spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem, który zaprezentował swoją najnowszą książkę – „Węgierska droga do zwycięstwa”. Po wykładzie uczestnicy mieli okazję podyskutować z gościem na aktualne tematy społeczno-geopolityczne.

W Berlinie – Brandenburg w drugą rocznicę Euromajdanu odprawiono nabożeństwo w intencji ofiar Majdanu, wojny obronnej Ukrainy i pokoju na Ukrainie. W nabożeństwie uczestniczyli: przedstawiciel gminy żydowskiej Boris Shapiro, imam muzułmański S. Kücük, proboszcz z ukraińskiego grecko-katolickiego kościoła Serhij Dankiv i pastorka kościoła ewangelickiego Curdula Machoni. Całość uroczystości uświetniła muzyka w wykonaniu ukraińskiej skrzypaczki Mariny Bondas. W nabożeństwie wzięli udział: Ambasador Ukrainy dr Andrij Melnyk, Oleg i Soriana Mirus z ambasady Ukrainy i członkowie Klubu „GP” Berlin-Brandenburg.

Klub „GP” w Arhus odwiedził redaktor Witold Gadowski. Na spotkaniu odbył się pokaz najnowszego filmu gościa pt. „Insha Allah. Krew męczenników”. Spotkanie było transmitowane na żywo na portalu www.niepoprawneriadio.pl

W Berlinie na spotkaniu tamtejszego Klubu „GP” gościł red. Wojciech Sumliński, który promował swoją najnowszą książkę pt. „Czego nie powie Masa o polskiej mafii”. Pełna relacja wideo na stronie: www.klubygazetypolskiej.pl

W siedzibie Biblioteki Parafialnej Parafii NSPJ w Raciborzu rozpoczęła działalność Biblioteka Patriotyczna, którą założyli członkowie Klubu „GP”. Książki o tematyce patriotycznej i historycznej zebrano dzięki klubowiczom i sympatykom. Biblioteka będzie regularnie uzupełniana o nowe książki, a także o czasopisma, np. „Nowe Państwo”, czy „Gazetę Polską”.

W grudniu mija 10 rocznica powstania Klubu „GP” w Tarnobrzegu. Na okolicznościowym spotkaniu wspominano dokonania klubu.

W Bydgoszczy odbyła się manifestacja poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudę, której współorganizatorem był Klub „GP”.

Przypominam o trwającym głosowaniu na Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej”. Terminem ostatecznym na oddanie głosu jest dzień 5 stycznia 2016 roku.

Madryt (Hiszpania) – powstał 394. Klub „GP”, przewodniczącą została Wiesława Llamas, tel. (0034) 917254579, e-mail: klubgazetypolskiej.madryt@gmail.com

Gostynin – zmiana przewodniczącego; nową przewodniczącą została Anna Orzeszek-Borkowska, tel. 695 658 543, e-mail: gostynin.kgp@wp.pl Panu Pawłowi Kalinowskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.

Kingston (Ontario)  – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został Adam Reczek, tel. 613-583-1731, e-mail: klubgpkingston@gmail.com Panu Wiesławowi Kusyk dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk