Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Protest Klubu „GP” w Nowym Sączu

Tydzień w Klubach „GP” – 13.07.2016 r.

Protest Klubu „GP” w Nowym Sączu

Klub „GP” w Nowym Sączu wystosował ostry protest w związku z pośmiertnym uhonorowaniem przez radę miasta komunistycznego aparatczyka Józefa Oleksego i nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Nowego Sącza. Kolejnym skandalem będzie publikacja książki o tow. Józefie Oleksym, a o wydaniu której zdecydował prezydent Ryszard Nowak – uważają członkowie nowosądeckiego Klubu „GP”. Jak napisali w swoim apelu, który został opublikowany w wielu mediach:

„Nie zamierzamy wdawać się w ocenę życia prywatnego Józefa Oleksego, nasza jednoznacznie negatywna ocena tej postaci dotyczy wyłącznie działalności publicznej tego polityka, najpierw jako działacza komunistycznego, który dobrowolnie podjął współpracę
z tajnymi służbami PRL, a potem, po 1989 roku jako osoby odpowiedzialnej za patologiczny system polityczny naszego państwa, utrzymującej bliskie kontakty z rezydentami rosyjskich służb specjalnych, zaprzeczającej wbrew oczywistym faktom, że był współpracownikiem komunistycznego wywiadu wojskowego. Honorowanie takiej osoby stoi w sprzeczności z zasadami jakie stosowali w swoim życiu tacy Honorowi Obywatele naszego miasta, jak śp. Prezydenci RP Ryszard Kaczorowski czy Lech Kaczyński. (…) Nie są znane żadne szczególne zasługi Józefa Oleksego dla Nowego Sącza, ale nawet gdyby takie istniały, nie byłyby dostatecznym uzasadnieniem dla honorowania tej osoby honorowym obywatelstwem. Wzywamy władze Nowego Sącza do opamiętania i powstrzymania się od działań, które stoją w sprzeczności z duchem niedawno przyjętej jednogłośnie przez Sejm RP Ustawy, zakazującej propagowania ustroju komunistycznego. Apelujemy w imię przyszłych pokoleń Sądeczan, dla których taki >>honorowy obywatel<< będzie powodem do wstydu za własne miasto i ich władze.”

Kluby „GP” z Nowego Jorku i Filadelfii, przy wsparciu zarządu Klubów „GP” w Polsce zorganizowały dla Polonii koncerty Lecha Makowieckiego, który wraz z żoną Bożeną występują jako zespół „Zayazd”. Zespół propaguje polską tradycję, kulturę i edukację historyczną młodego pokolenia Polaków, nagrywając takie płyty jak: „KATYŃ 1940″, „PATRIOTYZM”, „OBUDŹ SIĘ, POLSKO”, oraz tomiki wierszy: „PRO PUBLICO BONO” i „JA TU ZOSTAJĘ”. Swoje koncerty rozpoczęli na Brooklynie, a następnie w New Jersey i Filadelfii. Jak mówią organizatorzy – Publiczność właściwie rosła z każdym kolejnym koncertem. Był to kolejny zagraniczny koncert zespołu „Zayazd”, który wcześniej koncertował w Nowym Jorku, Chicago, Zachodniej Kanadzie, czy w Australii. Po jednym z koncertów Lech Makowiecki podzielił się swoimi spostrzeżeniami: „Nasza Polonia bardzo się zmienia. Odchodzi w przeszłość ta tradycyjna, zakotwiczona jeszcze w emigracji wojennej ostoja polskości – weterani. Stosunkowo nieźle trzyma się fala solidarnościowych uchodźców z lat osiemdziesiątych. Ostatnia grupa – imigranci ekonomiczni – często odkrywa swą polskość dopiero na obczyźnie. Z tęsknoty za krajem, za dziecięcym wspomnieniami, za naszą polską >>normalnością<<. O ile starsze pokolenia emigrujących Polaków związane było bardzo mocno z tradycjami II Rzeczypospolitej, o tyle najmłodsze roczniki Polaków są bardziej podatne na roztapianie się w nowy otoczeniu. Rozmawiałem zarówno z trzecim pokoleniem emigrantów mówiących nadal piękną polszczyzną, ale też coraz częściej trafiałem na młodych ludzi rozumiejących jedynie język swych przodków. Odpowiadali mi już zwykle po angielsku… Młodzież nigdy nie jest zła sama z siebie. Ona potrzebuje tylko dobrych wzorców. I ja im te wzorce podsuwam na tacy! Przypominam losy i czyny naszych wspaniałych królów, wielkich wodzów, bohaterskich rycerzy, żołnierzy, harcerzy. Jeśli rząd polski i polskie placówki konsularne ruszą ze zmasowaną akcją informacyjno-kulturalną (koncerty, wideoklipy, filmy, etc.) – przekonamy świat do tego, że „POLSKOŚĆ TO JEST NORMALNOŚĆ”. A coraz więcej młodych Polonusów będzie mówić o sobie bez kompleksów: Jestem Polakiem!

W domu parafialnym przy Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie odbyło się spotkanie z szefem Gabinetu Prezydenta RP min. Adamem Kwiatkowskim. Panu ministrowi towarzyszył Dyrektor Biura ds. Kontaktów z Polakami w kancelarii Prezydenta RP, pan Kazimierz Kuberski, oraz Konsul Generalny w Berlinie pan Marcin Jakubowski. Na spotkanie i rozmowę o sprawach Polonii zostali zaproszeni przedstawiciele Klubu „GP” w Berlinie. Jak mówili członkowie klubu którzy uczestniczyli w spotkaniu: „Jesteśmy bardzo wdzięczni panu ministrowi, że pamiętał o naszym klubie. W czasie spotkania przedstawiciele różnych organizacji mogli przedstawić swoją działalność oraz sformułować postulaty i swoje wyobrażenia dotyczące przyszłej współpracy. Po oficjalnym spotkaniu minister Kwiatkowski zaprosił  członków klubu do bezpośredniej rozmowy i podkreślił zasługi i dokonania naszego Klubu „GP”. My przedstawiliśmy nasze plany na najbliższe miesiące i omówiliśmy problemy berlińskiej Polonii. Słowa uznania Pana Ministra Kwiatkowskiego, po naszej kilkuletniej działalności w „walce z wiatrakami”, która przyniosła owoce, są dla nas najlepszą nagrodą”.

Klub „GP” w Nowym Sączu zorganizował dla swoich członków i sympatyków spotkanie przy grillu. Wśród kilkudziesięciu przybyłych osób znaleźli się również goście z Węgier, co uczyniło wydarzenie międzynarodowym spotkaniem. Gościem spotkania byli poseł Jan Duda z małżonką, oraz przewodniczący Solidarności sądecko-gorlickiej Krzysztof Kotowicz. Specjalnie z Warszawy przyjechał Paweł Piekarczyk, który wystąpił z wyjątkowym koncertem i w niezwykłej scenerii, czyli w „szopie” u Henia. Koncert przeciągnął się do późnych godzin nocnych.

Przedstawiciele wrzesińskiego Klubu „GP” i Zjednoczonej Prawicy Polski Razem złożyli wspólny wieniec przy pomniku zamordowanych przez UB, przy domu Kadena we Wrześni i oddali hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca 1956. Zebrani odśpiewali hymn Polski. Okazjonalne przemówienie wygłosili Włodzimierz Podzerek i Stanisław Dominiczak.

Klubowicze GP z Berlin Brandenburg uczestniczyli we mszy św. w intencji uczczenia rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Msza odprawiona została w parafii pw. św. Mikołaja, ukraińskiego Kościoła grecko-katolickiego  przy niemieckiej rzymsko-katolickiej wspólnocie parafialnej św. Jana Ewangelisty w Berlinie,   przez  ks.  Proboszcza Sergiya Dankiva.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress