Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Protesty Klubów „GP”

Tydzień w Klubach „GP” –27.01.2016 r.

Protesty Klubów „GP”

Członkowie Klubów „Gazety Polskiej” zorganizowali protesty – przeciwko pomówieniom, jakoby demokracja w Polsce była zagrożona – przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu i przed ambasadami i konsulatami niemieckimi w kilkunastu miastach w Europie, USA i Kanadzie. Przedstawiciele ponad trzydziestu Klubów „GP” z Polski i Europy, oraz członkowie Stowarzyszenia Solidarni 2010 uczestniczący w proteście w Strasburgu wydali z tej okazji specjalne oświadczenie, które zostało przesłane do europejskich mediów. W oświadczeniu można m.in. przeczytać:

„(…) Nasz protest ma na celu poinformowanie opinii międzynarodowej o tym, że demokracja w Polsce ma się dobrze wbrew rozpowszechnianym ostatnio pomówieniom! Przestrzeganie standardów demokratycznych w naszym kraju nie budzi zastrzeżeń w oczach większości polskich obywateli i wyborców. Polacy oczekują ze spokojem i nadzieją na zmiany, jakie obecny rząd Premier Beaty Szydło i Prezydent Andrzej Duda zapowiadają i kolejno dokonują w naszym kraju. Czekaliśmy na taką „dobrą zmianę” od kilku lat! (…)

Klubowicze spotkali się z polskimi europarlamentarzystami, m.in. z Jadwigą Wiśniewską, Beatą Gosiewską, Zbigniewem Kuźmiukiem, Bolesławem Piechą, Ryszardem Legutką, Ryszardem Czarneckim. Pani europoseł Anna Fotyga, w rozmowie z protestującymi tłumaczyła – Dwie instytucje unijne zdecydowały o poddaniu Polski nadzorowi pod zarzutem naruszenia zasad unijnych. W miejsce pierwotnego i wtórnego prawa Unii Europejskiej, jako podstawę prawną wykorzystano wewnętrzne regulacje. Podjęto tę dwutorową procedurę, która ma charakter represji i wykazuje się podwójnymi standardami, nierówno traktując poszczególne kraje członkowskie i ich narody, a także niejednakowo postępując w stosunku do różnych polskich rządów, podejmujących działania w tych samych obszarach – mówiła Anna Fotyga.

W tym samym czasie przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Berlinie odbyła się kolejna demonstracja zorganizowana przez klub „GP” Berlin-Brandenburg.

W Nowym Jorku, przed stałym przedstawicielstwie Niemiec przy ONZ, odbył się protest w którym uczestniczyli parafianie z parafii Św. Macieja, nowojorski Klub „GP”, Solidarni 2010, Kongres Polonii Amerykańskiej, zwolennicy Ruchu Narodowego i liczni przedstawiciele Polonii w USA. Na specjalne zaproszenie Klubu „GP” i Solidarnych 2010 przybyła pani Manana Ogawa reprezentująca diasporę Gruzinów. – Sprawa obrony polskiej racji stanu powinna teraz zjednoczyć wszystkich, którzy występują przeciwko niemieckiej dominacji w Europie, przeciwko ingerencji w polskie sprawy i naruszanie naszej niepodległości. Ta nagonka polityków polskich i niemieckich wynika ze strachu przed ujawnieniem wszystkich afer ostatnich lat, a przede wszystkim przed zbadaniem i wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej. Wyjaśnienie przyczyn katastrofy z pewnością wstrząśnie fundamentami Unii Europejskiej – mówił podczas manifestacji Witold Rosowski – przewodniczący Klubu „GP” w Nowym Jorku.

Paryski klub „GP” wystosował specjalny list skierowany do ambasadora Niemiec, który został przekazany podczas manifestacji do ambasady Niemiec. Manifestujących poparła Polonia z Australii i Nowej Zelandii. W liście można m.in. przeczytać:

„My, niżej podpisani, Polacy i Francuzi polskiego pochodzenia, świadkowie i potomkowie świadków najazdu hitlerowskich Niemiec na Polskę i bestialskiej eksterminacji Narodu Polskiego przez nazistów i propagatorów koncepcji „Drang nach Osten” protestujemy przeciw tendencyjnej propagandzie anty polskiej popieranej przez niektóre ugrupowania i ich przedstawicieli w instancjach Unii Europejskiej! Polacy, w wolnych i demokratycznych wyborach w 2015 roku, wypowiedzieli się masywnie (…) Wnosimy protest przeciw skandalicznej ingerencji w wewnętrzne sprawy Wolnego Narodu Polskiego i żądamy natychmiastowego zaprzestania szkalowania Polski (…).”

– Pragniemy zapewnić niemieckich i zachodnich polityków, oraz dziennikarzy, których opinie opierają się na kłamliwych przekazach, że demokracja w Polsce ma się dobrze!!! – podkreślała podczas manifestacji szefowa Klubu „GP” w Paryżu – Mirosława Woroniecki.

W Chicago podczas demonstracji popierającej polski rząd, Agata Mikołajczyk, szefowa miejscowego Klubu „GP”, odnosząc się do osób z KOD-u, które próbowały zorganizować kontrdemonstrację, mówiła: „ Tutaj rząd PiS i prezydent Andrzej Duda uzyskali ponad 90-procentowe poparcie i to się nie zmienia, to jest dla wszystkich oczywiste, więc manifestacja antyrządowa w tym mieście to jakiś absurd. Ci, którzy ją zorganizowali to tzw. liderzy z finansowanej przez MSZ szkoły polonijnych liderów „Quo Vadis”. Reprezentują oni interesy PO, a także byłych działaczy komunistycznych – podkreślała Mikołajczyk.

W Londynie, przed niemiecką ambasadą przy Belgrave Square 23, protestowali Polacy skupieni wokół nowo powstałego Komitetu Obrony Polski w tym członkowie londyńskiego Klubu „GP”. „Ręce precz od Polski!”, „Wolne Niemcy!” – skandowali manifestanci. Ponad 200 osób, reprezentantów kilku pokoleń londyńskiej emigracji przyszło przed ambasadę, żeby zaprotestować przeciwko polityce propagandowej Niemiec i UE względem Polski. – Jesteśmy tutaj, ponieważ chcemy zaprotestować i wyrazić swoje zdanie na temat sytuacji w Polsce. Uważamy, że nasza demokracja ma się dobrze. Niemieckie społeczeństwo z naszych mediów musi dowiadywać się co się dzieje u nich w kraju – mówił Tomasz Muskus, jeden z organizatorów manifestacji.

W Ottawie Klub „GP” zorganizował demonstrację pod hasłem „Ręce precz od polskiej demokracji!” Protest rozpoczął się przed Delegaturą Unii Europejskiej, następnie uczestnicy przeszli pod ambasadę Niemiec. W apelu odczytanym przez przewodniczącego Klubu „GP” w Ottawie Wacława Kujbidę, znalazły się m.in. takie słowa: „organizujemy protest i demonstrację w Ottawie przeciwko ingerencji Unii Europejskiej i niektórych niemieckich polityków w suwerenne sprawy Rzeczypospolitej Polskiej (…) przeciwko oszczerczym wypowiedziom niektórych wpływowych polityków UE, oszczerczym kampaniom niemieckich mediów, niemieckiej manipulacji medialnej czy wręcz kłamstwom i oszczerstwom medialnych przeciwko nowo wybranemu prezydentowi Polski i nowo wybranemu rządowi R.P. Tym samy wyrażamy nasze całkowite poparcie dla wybranych w demokratycznych wyborach: prezydenta R.P – Andrzeja Dudy, posłów i senatorów R.P. oraz dla nowego rządu premier Beaty Szydło.”

Bruksela (Belgia) – powstał 395. Klub „GP”, przewodniczącym został: Zenon Lupina, tel. +32 477 29 30 24, e-mail: klubgpbruksela@gmail.com

Młodzieżowy Klub „GP” II w Warszawie – powstał 396. Klub „GP”, przewodniczącą została: Justyna Świerzy, tel.: 575 310 533, e-mail: mlodziezowykgp2@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress