Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Przyjaciele z Węgier gratulują prezydentowi Dudzie

Tydzień w Klubach „GP” – 29.07.2020 r.

Przyjaciele z Węgier gratulują prezydentowi Dudzie

GP31_2020.07.29_serwis

Przyjaciele z Węgier gratulują prezydentowi Dudzie

W 2012 r. kiedy rząd Viktora Orbána był najbardziej atakowany przez europejskich polityków, Kluby „GP” zorganizowały Wielki Wyjazd na Węgry, który miał być wsparciem dla przemian wprowadzonych przez węgierskiego premiera. Pojechaliśmy w dniu ich święta narodowego, a z nami 10 tys. Polaków. Po zmianie ekipy rządzącej, gdy władzę przejęło PiS, Polska została podobnie zaatakowana jak wcześniej Węgry. Viktor Orbán nie zostawił nas w potrzebie, a węgierscy przyjaciele co roku przyjeżdżają do Polski na Narodowe Święto Niepodległości. Kluby „GP” podpisały z Radą Porozumienia Społecznego (CET) na Węgrzech i w Niecce Karpackiej reprezentującą największe organizacje pozarządowe  na Węgrzech porozumienie o współpracy w której zawarta została sentencja „Nic o nas bez nas”. Ze strony Węgier umowę podpisał László Csizmadia, prezes Forum Współpracy Obywatelskiej. Po wygranych wyborach prezydenckich przez Andrzeja Dudę prezes László Csizmadia w imieniu przedstawicieli narodowych ruchów obywatelskich napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy.

Szanowny Pan,

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Prezydencie!

Niżej podpisany Dr. László Csizmadia jako prezes Forum Współpracy Obywatelskiej, organizacji reprezentującej węgierskich narodowych obrońców ideowych oraz obywateli patriotycznych, z całego serca gratuluję reelekcji Pana Prezydenta.

W roku 2011 zarząd Klubów „Gazety Polskiej” oraz COF-COKA zawarli umowę o współpracy celem tworzenia tradycji, co oznacza wspólne świętowanie powstania węgierskiego 1848 i polskiej niepodległości oraz wspólnego upamiętniania naszych bohaterów. W tym duchu Węgry oraz węgierscy przedstawiciele ruchów obywatelskich od lat głoszą, że obecnie najważniejszym pytaniem jest, czy wspólną przyszłość europejską wyobrażamy sobie jako wolny sojusz równorzędnych narodów, czyli jako Europę wolnych narodów, zgodnie z ideą założycieli, czy jako system typu czysto federalnego. Z tą zasadnicza kwestią łącza się spory na poziomie unijnym, na przykład pomiędzy Państwami Wyszehradzkimi a Brukselą.

Również na postawie naszej współpracy mogliśmy przyjąć przyjaciół z Polski, aby 15 marca oraz 23 października wspólnie upamiętnić nasze wspaniałe rewolucje.  Było dla nas wielkim zaszczytem, a zarazem chwilą pamiętną, że Pan Prezydent wygłosił przemówienie na naszym wydarzeniu przy placu Bema. Tego samego roku 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie 300 węgierskich obrońców ideowych uczciło pamięć polskich ofiar i bohaterów.

Wieloletnia współpraca Forum Współpracy Obywatelskiej i Gazety Polskiej nieustannie wzmacnia braterską miłość pomiędzy dwoma narodami. Ten sojusz jest niewzruszone i niezłomny. W tym duchu, w imieniu przedstawicieli narodowych ruchów obywatelskich życzę Panu Prezydentowi kolejnych pięciu lat sukcesów jako Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Z poważaniem

Dr. László Csizmadia

USA banner — kopiaPo twitterowym wpisie na temat Antoniego Macierewicza, który zamieściła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oficjalny list w tej sprawie skierowali do niej działacze polonijni, na czele z Klubami „Gazety Polskiej” w USA.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher

„Szanowna Pani, z wielkim smutkiem i zdziwieniem, a zarazem bardzo zaniepokojeni odebraliśmy Pani opinię wyrażoną przez komunikator „Twitter”, dotyczącą wypowiedzi czołowego polityka obozu rządzącego Antoniego Macierewicza, na temat „totalnej opozycji” jej programu oraz roli, jaką odgrywa teraz stacja TVN w Polsce.

Szanowna Pani, jesteśmy przedstawicielami wielu organizacji polonijnych działających na terenie USA oraz obywatelami amerykańskimi w większości wyborcami Donalda Trumpa, zaangażowanymi w kampanię reelekcyjną Pana Prezydenta.

Ostry atak z Pani z strony na Pana Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza, który niemal całe swoje życie poświęcił walce o wolną, niepodległą i demokratyczną Polskę jest niesprawiedliwy, a wręcz oburzający. Pan Marszałek Senior był i jest czołową postacią w budowaniu i umacnianiu stosunków polsko-amerykańskich, w tym stacjonowaniu wojsk amerykańskich w Polsce, współpracy gospodarczej oraz projektu „Trójmorza”. Przypominamy też, że był on jednym z czołowych działaczy opozycji antykomunistycznej, ale również ministrem spraw wewnętrznych, a także ministrem obrony narodowej w rządach po 1989 roku.

Na pewno pamięta Pani list Antoniego Macierewicza z 1978 roku, adresowany do Prezydenta Jimiego Cartera podpisany również przez śp. Jana Olszewskiego oraz obecnego ministra pana Piotra Naimskiego zawierający zagadnienia, które są obecnie realizowane przez administracje naszych państw.

Niestety Pani opinia po raz kolejny sieje zaniepokojenie wśród polskich wyborców Donalda Trumpa. Uważamy także, że wyrażanie takich opinii, w taki sposób jest niegodne ambasadora naszego państwa – Stanów Zjednoczonych w Polsce, ale również w każdym innym państwie”.

Tadeusz Antoniak – Przewodniczący Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego

Maciej Rusiński – Koordynator Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie.

Piotrkow_2020_07_18_07

Spotkanie w Piotrkowie Trybunalskim

W Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy w okręgu piotrkowskim. Byli m.in. klubowicze z woj. Łódzkiego, którzy świętowali sukces z Marszałkiem Seniorem Antonim Macierewiczem oraz poseł Anną Milczanowską.

.

.

.

Elblag II

Delegacja Klubu „GP” Elbląg II

Jak co roku w Elblągu obchodzona jest rocznica Rzezi Wołynia dokonanej na naszych rodakach przez zbrodniarzy ukraińskich. To dzięki inicjatywie Klubu „GP” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego od 2015 r. składane są kwiaty w imię pamięci o tej strasznej zbrodni. Członkowie klubu jako inicjatorzy uroczystości  mordu ludności polskiej  Wołynia zapowiadają, że zawsze będą zabiegali o pamięć przy okazji innych ważnych rocznic.

.

.

Poznan miesiecznica

Klub „GP” Poznań

W przededniu wyborów Poznański Klub „GP” spotkał się 10 dnia miesiąca na mszy św. aby pomodlić się w intencji uzyskania wystarczającej ilości głosów przez prezydenta Andrzeja Dudę aby nadal pełnił swoją funkcję. Podczas modlitwy wspomniano również zamordowanych w bestialski sposób  Polaków na kresach wschodnich przez bandy ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej i modlono się za duszę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i osób towarzyszących, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w drodze do Katynia 10 lat temu.
Po modlitwie złożono kwiaty pod pomnikiem „Katyńskim”.

W Rabce-Zdroju odbyły się uroczystości pogrzebowe Żołnierza Wyklętego, Wojciecha Frodymy ps. „Mucha”, ze Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”. W uroczystościach  uczestniczyli członkowie Klubu „GP” z Nowego Sącza. Jak relacjonuje Józef Horowski: „W kościele św. Marii Magdaleny oraz na cmentarzu komunalnym uczestniczył prezes IPN dr Jarosław Szarek, który w swoim wystąpieniu podkreślał ciągłość zmagań wielu pokoleń Polaków o wolność ojczyzny oraz sukces, jakim się one zakończyły. Przed mszą świętą wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec przekazał córce Wojciecha Frodymy, Marii, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie jej ojcu przez Prezydenta RP. Z kolei na cmentarzu, po złożeniu szczątków do grobu, prezes IPN wręczył rodzinie Żołnierza Wyklętego symboliczną partyzancką rogatywkę oraz portret partyzanta. Wojciech Frodyma został w 1947 r. skazany na śmierć. Wyrok wykonano w więzieniu Montelupich, a ciało pogrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Szczątki partyzanta odnaleziono w 2018 r. podczas prac Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN   na cmentarzu Rakowickim.”

Suwalki_2020_07_10_2

Klub „GP” Suwałki

.

Klub „GP” w Suwałkach brał udział w miesięcznicy tragedii smoleńskiej. Zapalono biało – czerwone znicze pod Dębem Wolności, w miejscu upamiętnienia tragedii smoleńskiej.

.

.

.

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

GP31_2020.07.29_serwisSerwis 29.07.2020

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress