Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Przywitaliśmy Donalda Trumpa

Tydzień w Klubach „GP” – 18.07.2017 r.

Przywitaliśmy Donalda Trumpa

Warszawa TrumpDziękujemy tysiącom członków Klubów „Gazety Polskiej”, którzy przyjechali do Warszawy na spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Wspaniale reprezentowaliście Polskę i środowisko Strefy Wolnego Słowa. Koszulek klubowych, banerów pod jakimi szliście przez Warszawę nie można było przeoczyć. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci klubów z całego świata, ze Stanów Zjednoczonych, z Australii, Europy i z całej Polski. Swoją obecnością wyraziliście poparcie dla prezydenta Trumpa i potwierdziliście nasze marzenia o wolnej i bezpiecznej Polsce.

Kaczynski2017Podczas V Kongresu PiS jaki odbył się Przysusze Tadeusz Antoniak – przewodniczący Klubu „GP” w  Filadelfii a zarazem przewodniczący Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej z Amerykańskiej Częstochowy przekazał specjalne Ryngrafy prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kapuścińskiemu. Ryngraf otrzymał również poseł Andrzej Melak z Komitetu Budowy Pomnika  śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego w ramach współpracy tych dwóch komitetów przy budowie obu pomników. Prezes Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tadeuszem Antoniakiem wyraził szczere podziękowanie, szczególnie w wyjaśnieniu tragedii smoleńskiej i działań komitetu wśród społeczeństwa i polityków amerykańskich. Wspomniał również, że jest pod wrażeniem szerokiej koalicji Komitetu działającego pod hasłem: Budujmy Wspólny Front Patriotyczny. W skład Komitetu wchodzą: Klub „GP” Filadelfia, Klub „GP” Nowy Jork, Koło Rodzin Radia Maryja NJ, KPA wydział NJ, Stowarzyszenie Pamięć.us,  Fundacja – LIBRA Marii Szonert Biniendy, Polska Fundacja Kulturalna w Clark oraz Fundacja Dziękuję Ci za Służbę Karola Cierpicy. Przewodniczącym Komitetu Honorowego od samego początku istnienia (2013 r)  jest min. Antoni Macierewicz. Ryngraf przedstawia trzy postacie z pomnika poświęconego Żołnierzom Niezłomnym, dzieła mistrzów dłuta Bożeny i Andrzeja Praszczyków z New Jersey, por. Inkę, płk Łupaszkę i rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomnik odsłonił Prezydent Andrzej Duda w czasie  historycznej wizyty w Amerykańskiej Częstochowie we wrześniu ubiegłego roku,  stwierdzając w swoim przemówieniu, że jest to jeden z najpiękniejszych pomników jaki w swoim życiu odsłaniał. Budowa pomnika była pomysłem Grzegorza Tymińskiego z Portalu Pamięć.us w ramach działalności tego portalu w Komitecie Smoleńsko – Katyńskim. Do tej pory Ryngrafami zostali obdarowani najwięksi sponsorzy budowy pomnika, ale także osoby prywatne i organizacje w dowód specjalnego uznania. Ryngrafy zostały przekazane dla:  Prezydenta Andrzeja Dudy, Premier Beaty Szydło, Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, Min. MON Antoniego Macierewicza, Min Kultury Piotra Glińskiego.

Legnicki Klub „GP” upamiętnił 74. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu przy Pomniku Zesłańców  Sybiru na skwerze Sybiraków przy ul. Wrocławskiej.

Pod tablicą „Ludobójstwo na Kresach” w kaplicy „Golgota Polska” gliwiccy klubowicze „GP” zapalili znicze, przypominając 74. rocznicę wybuchu nienawiści antypolskiej wywołaną przez UPA.

Amerykanska CzestochowaNa zaproszenie Stowarzyszenia Pamięć (wcześniej Portal Pamięć.us), goszczono w Amerykańskiej Częstochowie prezesa IPN  Jarosława Szarka  i szefa działu archiwów IPN  Marzenę Kruk. W czasie wizyty goście zwiedzili  sanktuarium, po którym oprowadził gości ojciec Jan Michalak. Podczas zwiedzania cmentarza  z dużym zainteresowaniem oglądali groby bohaterów na części weterańskiej, oraz zasłużonych dla Polonii działaczy. Na dłużej zatrzymali się przy świeżej mogile  dowódcy Brygady Świętokrzyskiej Antoniego Szackiego „Bohuna”. Goście złożyli wieńce pod pomnikami: Husarza, Żołnierzy Niezłomnych i Obeliskiem z tablica Smoleńska . W czasie tego spotkania dokonano nagrania relacji uczestnika wydarzeń oraz więźnia z Grudnia 70 – Włodzimierza Ilnickiego. Ta relacja będzie dostępna na stronach IPN-u poświęconym tym wydarzeniom. Na koniec Tadeusz Antoniak oraz Grzegorz Tymiński w imieniu Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego przekazali na ręce Pana Prezesa Jarosława Szarka Ryngraf, który zawiera centralny motyw pomnika poświęconego Żołnierza Niezłomnym.

Symbolicznie, na dzień przed wizytą Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce przy współudziale Polonii ruszył anglojęzyczny portal mediów Strefy Wolnego Słowa PoloniaGP.com. skierowany do Polonii w Europie i w Ameryce Północnej. Portal oprócz funkcji informacyjnej ma na celu angażowanie i integrowanie Polonii.

Portal powstaje przy współudziale Polonii, m.in. z USA i Wielkiej Brytanii. Pokieruje nim zespół osób związanych z mediami Strefy Wolnego Słowa i Klubami „Gazety Polskiej ” w Ameryce Północnej. Redaktorem naczelnym portalu został Adrian Wachowiak, dziennikarz mieszkający na co dzień w Londynie. „Ideą powstania portalu jest otwarcie mediów i tematów podejmowanych przez tygodnik „Gazeta Polska” poza granicami w momencie, kiedy rzetelny przekaz o Polsce jest potrzebny, a zainteresowanie sprawami dotyczącymi Polski wzrasta. Portal spełnia funkcje informacyjną i społeczną i w szerokim rozumieniu służy polskiej racji stanu i Polonii – informuje szef klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady Maciej Rusiński, który odpowiada za rozwój portalu. Portal będzie udostępniał w języku angielskim wybrane artykuły i tematy pochodzące z mediów Strefy Wolnego Słowa, zwłaszcza z tygodnika „Gazeta Polska” z naciskiem na prezentowanie kompleksowych, a nie epizodycznych informacji. Docelowo, materiały i artykuły zamieszczane na portalu będą w dwóch językach, tak by trafiały również do Polaków poza granicami. Zaplanowano w nim sekcję poświęconą życiu i wydarzeniom Polonijnym, działalności ruchów społecznych, jak na przykład Kluby „Gazety Polskiej”, które działają w wielu miejscach Europy, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. „Choć okazją do inauguracji portalu jest przełomowa wizyta Prezydenta Donalda Trumpa w Polsce, pomysł pojawił się wcześniej w odpowiedzi na zapotrzebowanie, a plany na rozwój portalu są długofalowe i stopniowe” – dodaje Maciej Rusiński. Źródło: poloniagp.com, niezalezna.pl

Dąbrowa Górnicza II – powstał 419. Klub „GP”, przewodniczącym został Józef Kowalski, tel.: 728 950 411, e-mail: dabrowagornicza2.klubgp@wp.pl

 Wieliczka – zmiana adres e-mail: gpwieliczka@gmail.com

GłownoStryków: (zmiana nazwy) przewodniczący Ireneusz Skurzyński, tel. 694 312 873, e-mail: glowno.klubgp@wp.pl

Bochnia – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został Wiesław Zając, tel.: 600 949 549, e-mail:  bochnia.kgp@gmail.com. Panu Mariuszowi Zającowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress