Tydzień w Klubach „GP” – 12.04.2017 r.
Rajd „Katyń 1940, Smoleńsk 2010” w Australii
Z inicjatywy Klubu „GP” im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney, oraz Federacji Organizacji Polskich w Nowej Południowej Walii, na ziemi australijskiej odbył się rajd motocyklowo-samochodowy pod nazwą „Rajd-Katyń 1940, Smoleńsk 2010″. Na motorze Harley-Davidson wyścig poprowadził dr Ryszard Adams-Dzierzba, przewodniczący Klubu „GP” w Sydney i od niedawna przewodniczący Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii. Trasa liczyła ponad 1200 km w obie strony. Według relacji dr. Ryszarda Adamsa-Dzierzby rajd rozpoczął się w Marayong spod Obelisku Smoleńskiego oraz Dębów Katyńskich, a uczestników na dalszą drogę pobłogosławił ks. Henryk. Trasa wiodła do Penrose Park do Ośrodka Ojców Paulinów obok Berrima. Po krótkim postoju uczestnicy rajdu pojechali do Canberry, gdzie zostali przyjęci w Ambasadzie RP przez pana Ambasadora Pawła Milewskiego z rodziną, oraz pracowników ambasady. Po zakwaterowaniu się w Ośrodku Chrystusowców w Narrabundah oraz w pobliskim hotelu wszyscy udali się na bratnie spotkanie do Ambasady Węgier. Tam spędzili wieczór w obecności Ambasadora Węgier, Ambasadora RP, Konsula RP pani Reginy Jurkowskiej, przedstawicieli Polonii z Canberry, oraz węgierskiej emigracji. W spotkaniu uczestniczyły polskie i węgierskie zespoły taneczne. Na koniec podarowano ambasadorowi Węgier dr Attila Gruberowi obraz przedstawiający Fryderyka Chopina, namalowany przez Vitka Skoniecznego. Po powrocie do Ośrodka Chrustusowców Polakami zaopiekował się ks. Edmund. Później nastąpiła wizyta w War Memorial i w Cooma, gdzie pod obeliskiem Tadeusza Kościuszki i pod pomnikiem Pawła Strzeleckiego w Jindabyne złożono kwiaty. Doszło również do spotkania z Pawłem Kustrą, pamiętającym swoje rozmowy z gen. Władysławem Sikorskim i z gen. Władysławem Andersem. Wszyscy myślą już o następnym rajdzie, w którym – jak mają nadzieję – wezmą udział Węgrzy i wspólnie zdobędę najwyższy szczyt Australii – Górę Kościuszki. Uczestnicy rajdu stanowili niezwykle malowniczą grupę, demonstrującą symbole narodowe, banery i koszulki klubowe. Prezes dr Ryszard Adams-Dzierzba serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom rajdu za wzięcie udziału w tym wspaniałym przedsięwzięciu.
W Zespole Szkół im. S. Kaliskiego w Górze odbyła się II edycja konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci”. Organizatorami konkursu był górowski Klub „GP”, Towarzystwo Ziemi Górowskiej, Zespół Szkół im. S. Kaliskiego w Górze i Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Niechlowie, przy współudziale Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu. Konkurs uświetnił obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na terenie powiatu górowskiego. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o bohaterach walki o wolną i niepodległą Polskę w latach 1944-1963. Patronat nad konkursem objął wiceminister Ochrony Środowiska, prof. Mariusz Orion Jędrysek, oraz dr Sławomir Węgrzynowicz. W wydarzeniu wzięło udział 7 szkół gimnazjalnych i 2 szkoły ponadgimnazjalne. Podczas przerwy między etapami konkursu, referat o historii Żołnierzy Wyklętych wygłosił p. Marek Gadowicz z BEP IPN we Wrocławiu. Nauczyciel historii, A. Małecki z Zespołu Szkół w Górze przedstawił postacie Romka Strzałkowskiego, który poległ w „Poznańskim Czerwcu” w 1956 r., Ryszarda Siwca, który dokonał samospalenia w 1968 roku na znak protestu po inwazji na Czechosłowację, oraz Zbyszka Godlewskiego, który zginął w grudniu 1970 w Gdyni w czasie protestu robotników Wybrzeża w 1970 roku (pierwowzór postaci Janka Wiśniewskiego ze słynnej pieśni). Zwycięzcą konkursu został Wojciech Wiesławski z Gimnazjum nr 2 w Górze, II miejsce zdobył Łukasz Goliczewski z Gimnazjum nr 1 w Górze, a III miejsce zdobył Jakub Cieślak z Gimnazjum w Niechlowie.
Klubowicze „GP” z Gliwic, Katowic i Myślenic wzięli udział w ćwiczeniach pro-obronnych „Strzelców Rzeczypospolitej”, zorganizowanych przez Fundację „Szturman”. W zajęciach brali udział Strzelcy z Gliwic, Pruszkowa, Aleksandrowa Łódzkiego, Myślenic i Wąwolnicy.
.
.
Klub „GP” w Wadowicach oraz radny Filip Kaczyński zorganizowali spotkanie z Kajetanem Rajskim autorem książki „Wilczęta, rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Gość opowiadał wstrząsające historie o losach Żołnierzy Niezłomnych i ich potomkach, którzy byli szykanowani i inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa aż do końca lat 80-tych. Mówił o swoich staraniach, aby przekopać dziedziniec wadowickiej Komendy Powiatowej Policji, gdzie mogą znajdować się szczątki ludzkie.
Z okazji dnia Przyjaźni Polsko-Wegierskiej Kluby „GP” uczestniczyły w powitaniu Prezydentów Polski i Węgier w Piotrkowie Trybunalskim oraz uroczystej Gali w MOK.
.
.
Wzorem wielu miejsc w Polsce jak i poza jej granicami, w Albuquerque w Nowym Meksyku – USA, odbył się bieg upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych.
W Aarhus odbył się pokaz filmu „Smoleńsk”; po projekcji odbyło się spotkanie z red. Cezarym Gmyzem.
.
.
.
Na spotkaniu w Sulęcinie gościła red. Dorota Kania, a w Gdańsku odbyło się spotkanie Kajetanem Rajskim.
W dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Spale odbędzie się XII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Spała 2017 r. Miejscem Zjazdu będzie Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale. Uczestników zgłasza tylko przewodniczący klubu „GP”. Informacji udzielają przewodniczący klubów „GP”. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 505 038 217, 12 422 03 08 (biuro Klubów „GP”, p. Ewa Wójcik) i 792 237 403 (p. Beata Dróżdż).
Ryszard Kapuściński