Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Rocznica bitwy nad Dytiatynem

Tydzień w Klubach „GP” – 03.10.2018 r.

Rocznica bitwy nad Dytiatynem

Gliwice — kopiaGliwicki klub „GP” i Strzelcy Rzeczypospolitej ze Śląska po raz jedenasty uczestniczyli w obchodach rocznicy bitwy z bolszewikami na wzgórzu 325 nad Dytiatynem koło Halicza. W stoczonej 16 września 1920 r. bitwie 3. batalion 13. Pułku Piechoty walczył z dwiema brygadami bolszewickimi. Oddział złożony z ok. 660 polskich żołnierzy powstrzymał trzykrotnie większe siły sowieckie – doborową jednostkę 8. Dywizji Czerwonych Kozaków. Uratował tym samym tyły 8. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego i sprzymierzonej z Polakami ukraińskiej dywizji kawalerii. Siłami polskimi dowodził kpt. Jan Gabryś. Bitwa zyskała miano polskich Termopil. Bój pod Dytiatynem na cały dzień zatrzymał marsz sił sowieckich. Walka ta przeszła do historii oręża polskiego jako symbol do końca spełnionego żołnierskiego obowiązku. Na polu bitwy wzniesiono kaplicę-pomnik (zniszczoną w 1948 r.). W bitwie poległo 97 polskich żołnierzy, a 86 zostało rannych. Komuniści chcieli, by świat o bohaterach zapomniał. Przez dziesiątki lat nie wspominały o nich podręczniki historii, a propaganda sowiecka próbowała zniszczyć wszystkie ślady ich obecności. Walka żołnierzy polskich została upamiętniona dopiero po 1990 r. napisem na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: „DYTIATYN 16 IX 1920”. Klubowicze i Strzelcy Rzeczypospolitej razem pełnili wartę honorową podczas uroczystej, ekumenicznej Mszy Św. pod Memoriałem,. W uroczystościach z udziałem przedstawicieli władz i delegacji z Polski, miejscowych władz lokalnych, uczestniczyli również okoliczni mieszkańcy, liczni działacze ośrodków skupiających ludność pochodzenia polskiego, harcerze, dzieci i młodzież z okolicznych szkół, oraz Strzelcy ze Lwowa. – Wyrażamy wdzięczność i szacunek dla pozostałych tam mieszkańców o polskich rodowodach, rokrocznie czekających na nasz przyjazd! Warto posłuchać jak pięknie i z jakim zaangażowaniem śpiewają polskie pieśni patriotyczne dzieci z Koziatyna na Podolu – mówiła przewodnicząca gliwickiego klubu „GP” i główna organizatorka uroczystości, Marta Święcicka.  (wideo na stronie klubygp.pl).

Pabianice2W Pabianicach w Fabryce Wełny odbył się koncert kabaretu „Pod Egidą”. Wystąpił król satyryków – Jan Pietrzak, Paulina Grochowska, Ryszard Makowski oraz Bartek Kurowski. Ze względu na ogromne zainteresowanie koncertem, organizator Klub „GP” z Pabianic, był zmuszony rozprowadzać zaproszenia tylko wyłącznie wśród swoich znajomych i przyjaciół klubu. Na sali, która pomieściła 500 osób, wytworzyła się niepowtarzalna atmosfera wspólnoty ludzi wolnych, wsłuchanych w dowcipy, pieśni, monologi wspaniałych artystów. Było podniośle, wzruszająco i patriotycznie. Chciało się wołać za poetą: chwilo trwaj nie uciekaj! I oby tych chwil  w naszym życiu, dzięki panu Jankowi było  jak najwięcej! – komentowali uczestnicy koncertu.

Hala ŁabowskaKlub „GP” w Nowym Sączu jak co roku wziął udział w uroczystości poświęconej ks. Władysławowi Gurgaczowi, kapelanowi Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej oraz żołnierzom oddziału Żandarmeria. Mszy św. w intencji księdza jezuity i jego żołnierzy przewodniczył biskup Jan Szkodoń z Krakowa. Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego PPAN, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych znajdował się pod Halą Łabowską. Większość partyzantów z oddziału zginęła podczas zasadzek w 1948 roku przygotowywanych przez ubecję. Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie w 1948 roku, i po kilku miesiącach skazano na śmierć. Gościem honorowym uroczystości był minister Antoni Macierewicz. Pierwsza msza w intencji ks. Gurgacza odbyła się w 1998 roku.

Wrociszew Foto Maciej ChajskiWe Wrociszewie gm. Warka, pow. Grójec odbyły się uroczystości, związane z projektem „Ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości”, w nawiązaniu do 100-nej rocznicy przybycia Rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa. Uroczystość rozpoczęto mszą św. we wrociszewskim Kościele pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy z wystawionymi pocztami sztandarowymi Straży Pożarnej z Brankowa i Grzegorzewic, Szkoły Podstawowej we Wrociszewie i Akcji Katolickiej z Piasecznie. Po mszy odbył się koncert pt. „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”, zorganizowany przez autora projektu Roberta Grudnia, artystę muzyka (organy, fortepian, klawesyn), kompozytora. Oprawę artystyczną wypełniły wspomnienia i teksty Kardynała zaprezentowane przez Annę Seniuk, pieśni wykonane przez Annę Zagdańską – mezzosopran, Chór Mieszany z Wrociszewa, Zespół Akordeonistów, dzieci ze szkoły we Wrociszewie a przede wszystkim grający na wrociszewskich organach Robert Grudzień. Okolicznościowy list od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Michał Pruś –wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego. We mszy uczestniczyli bardzo licznie mieszkańcy parafii, a także duża ilość gości z terenu Gminy Warka, którzy w po mszy wzięli udział w bardzo ciekawej i udanej uroczystości z okazji tych rocznic. Uczestniczył w niej również 91–letni Wacław Cybulski, który jako nastolatek asystował w pracy organisty Stanisławowi Wyszyńskiemu i dobrze znał Prymasa. Ojciec Prymasa Stanisław w parafii wrociszewskiej pełnił funkcję organisty od 1918r przez 30 lat. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym i społecznym. W czasie II Wojny Światowej przyszły Prymas dwukrotnie ukrywał we Wrociszewie przed aresztowaniem przez gestapo a następnie przed komunistyczną bezpieką. Na wrociszewskim cmentarzu jest pochowany ojciec Prymasa, w którego pogrzebie uczestniczył kardynał Karol Wojtyła. Organizując uroczystości autor projektu chciał uhonorować mieszkańców, przypomnieć wiedzę o lokalnej historii i uczcić postać Prymasa Tysiąclecia. Partnerem wydarzenia był m.in. Klub „GP” w Warce z przewodniczącą, Grażyną Kijuc.

Gniezno_2018_09_10_ (1)We współudziale gnieźnieńskiego Klubu „GP” w hallu Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zorganizowana została wystawa poświęcona okupacji hitlerowskiej w Gnieźnie.

.

.

Pod koniec wakacji z inicjatywy Cezarego Kruka, przewodniczącego puławskiego Klubu „GP” II obył się I Zjazd Klubów „GP” Lubelszczyzny.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress