Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Ruszył Radiowy Klub „Gazety Polskiej”

Tydzień w Klubach „GP” – 12.10.2016 r.

Ruszył Radiowy Klub „Gazety Polskiej”

radio-kopia3. października na antenie Radio Kraków rozpoczęto nadawanie cotygodniowego programu poświęconemu Klubom „Gazety Polskiej” i Strefie Wolnego Słowa. Program będzie retransmitowany przez regionalne stacje radiowe w Polsce i przez Internet na stronach Strefy Wolnego Słowa. Program trwa jedną godzinę i w założeniu poświęcony jest promowaniu ludzi i inicjatyw, które do tej pory były przemilczane przez media. Formuła programu, realizowanego „na żywo”, jest niezwykle atrakcyjna dla słuchaczy. Już w dwóch pierwszych programach wzięli udział m.in.: red. Tomasz Sakiewicz, który mówił o aktualnych sprawach politycznych, zaś Maciej Święcicki i Marek Szymczak z perspektywy Nowego Jorku oceniali ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa, Jerzy Kenig mówił o wystawie w Kielcach pt.: „Homoseksualizm poważnie szkodzi zdrowiu”, Wioletta Machniewska o Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO”, Tadeusz Antoniak o odsłonięciu Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Doylestown (USA), Joanna Urbańska o referendum na Węgrzech, a Konrad Sutarski opowiadał o swojej nowej książce i przyszłych uroczystościach w Budapeszcie. Nie zabrakło świetnej muzyki. Praca nad pierwszymi odcinkami uzmysłowiła nam, jak wielkim potencjałem intelektualnym dysponuje środowisko Strefy Wolnego Słowa. Ci wszyscy, do dzisiaj pomijani i zamilczani, teraz mają swoje forum, gdzie wreszcie będą mogli przedstawić swój światopogląd, pochwalić się swoimi dokonaniami i opowiedzieć o planach na przyszłość. To przełom, który być może zapoczątkuje zmiany, na jakie od dawna czekamy w publicznym radio i telewizji. Program to zasługa nowego prezesa Radio Kraków – Przemysława Bolechowskiego, oraz red. Miłosza Horodyskiego, zwolnionego z tego samego radia prawie 10 lat temu po oskarżeniach o popieranie PiS-u. Do usłyszenia w każdy poniedziałek o godz. 23, na antenie Radio Kraków – 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www.niezalezna.pl, www.klubygp.pl

Wegry2016aNasi przyjaciele z Węgier zaprosili nas na uroczystości ich Święta Narodowego w których będzie uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Wyjeżdżamy wieczorem 22 października. Wstępny program uroczystości przedstawia się następująco: ok. godziny 13.00 uroczystości polsko-węgierskie przy Pomniku gen. Józefa  Bema (Budapest 1027 Bem tér). Po uroczystościach przejście pod Parlament Węgierski (Kossuth Lajos tér 1-3), od godziny 15.00 uroczystości przed Parlamentem, przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera Viktora Orbána. Około godziny 18.00 wspólna kolacja, następnie powrót do Polski. Podróż do Budapesztu autokarami odbędzie się częściowo na koszt redakcji „Gazety Polskiej”. Proszę wszystkich Tych, którzy na pewno wyrażą chęć wyjazdu do zgłaszania się do Pani Ewy Wójcik: ewa.wojcik@gazetapolska.pl. Proszę o przemyślane i nieodwołalne decyzje, proszę o podanie miasta w których mieszkacie ponieważ autokar możemy zamówić  np. z Warszawy i z Krakowa i np. zabrać kogoś po drodze.

wilnoReprezentacja Klubu „GP” Gdańsk II brała udział w uroczystościach zorganizowanych w Wilnie przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska. Ponary są miejscem, gdzie masowo i z premedytacją zamordowano ponad 100 tys. osób. Od lipca 1941 r. do lipca 1944 r. zginęło tu ponad 70 tysięcy wileńskich Żydów i około 20 tysięcy Polaków.  Kulminacją  uroczystości było odsłonięcie w kościele Ducha Świętego tablicy ku czci ks. proboszcza Romualda Świrkowskiego, zamordowanego w Ponarach 5 maja 1942 roku, msza święta w Kwaterze Polskiej w Ponarach oraz konferencja w Domu Kultury Polskiej w Wilnie z udziałem Polaków, Litwinów i Żydów.Patronat nad uroczystościami objął wicepremier prof.Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Jarosław Czubiński, Ambasador RP na Litwie. Współorganizatorami były wspomniane Ministerstwo i Urząd oraz Związek Polaków na Litwie, partnerem – Ambasada RP w Wilnie, IPN, Dom Kultury Polskiej oraz Kresowe Biuro Podróży Jerek.

dytiatyn-3W rocznicę bitwy Wojska Polskiego z bolszewikami pod Dytiatynem, 16 września 1920 roku, gliwicki Klub „GP” organizuje wyjazdy na wzgórze 385, gdzie rozegrała się bitwa do „ostatniej kropli krwi”. Od 2007 roku wiele się zmieniło. Odbudowano zespół klasztorno-kościelny w Bołszowcach, do cmentarza wojennego nad Dytiatynem polnymi drogami zajeżdżają autobusy z Polakami ze Lwowa, Stanisławowa i Sądowej Wiszni oraz z Polski. Mszę św. celebrują kapłani trzech obrządków  w dwóch językach. Uroczystość w oprawie wojskowo-strzeleckiej prowadził inicjator odbudowy cmentarza Szymon Hatłas. W uroczystości uczestniczył senator Jan Maria Jackowski. Członkowie klubu ofiarowali kościołowi p.w. Chrystusa Króla Noclegi w Stanisławowie, olejną kopię Maryi Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, głównej patronki metropolii Katowickiej. W podróży klubowi gliwickiemu towarzyszyli członkowie Klubu „GP” Katowice – Koszutka i sympatycy z Krakowa i Warszawy.

W Domaradzu odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy autorstwa Grzegorza Filaka, upamiętniającej Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pozostałe Ofiary tragedii nad Smoleńskiem. Inicjatywę powstania tablicy zgłosił  Henryk Kozik, przewodniczący Klubu „GP” w Brzozowie. Obecni byli Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, poseł Bogdan Rzońca, poseł Piotr Babinetz, senator Alicja Zając, wicewojewoda Witold Lechowski i wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska.  Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.Uczestniczyli członkowie Klubu „GP” z Brzozowa. Głos zabrali zaproszeni goście m.in.:Marek Kuchciński, Piotr Babinetz, który odczytał list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

pabianice_2016_09_17_03

Członkowie Klubu „GP” wzięli udział w dwóch pabianickich uroczystościach: odsłonięcia tablicy z nazwą placu im. Anny Walentynowicz, oraz na cmentarzu rzymskokatolickim w Pabianicach, gdzie wraz z znamienitymi gośćmi: Joanną i Andrzejem Gwiazdami i wnukiem Anny Walentynowicz uczczono bohaterów poległych w obronie Ojczyzny w 1939 roku.

nisko_2016_10_02_3

Na jubileuszowej gali magazynu nadsańskiego ,,Nasz Czas” przyznano honorowe tytuły Człowiek Naszego Czasu. Wśród nagrodzonych znalazł się przewodniczący niżańskiego Klubu „GP” Adam Paruch, oraz członek zarządu Krzysztof Skwarek.

 

Radiowy Klub Gazety Polskiej – powstał 406. Klub „Gazety Polskiej”, audycja w każdy poniedziałek godzina 23.00 na antenie Radio Kraków, na falach 101,6 MHz oraz w Internecie.

Koło – zmiana przewodniczącego, nową przewodniczącą została: Daria Skupin, tel.: 690 080 222, e-mail: klubgp.kolo@interia.pl Panu Zdzisławowi Król dziękuję za dotychczasową współpracę.

Toruń – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Wojciech Jan Pawlik, tel.: 608 331 405, e-mail: torun.klubgp@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress