Tydzień w Klubach „GP” – 30.07.2014 r.
Spotkania redaktora Sakiewicza
Ostatnie tragiczne wydarzenia na Ukrainie i wstrząsające informacje płynące z „taśm prawdy”, demaskujące prawdziwe oblicze ludzi sprawujących obecnie rządy w Polsce wymagają wyjaśnienia i poważnego komentarza. Dlatego też w ostatnim czasie odbyło się wiele spotkań w Klubach „GP” z udziałem red. Tomasza Sakiewicza i osób związanych ze Strefą Wolnego Słowa.
W Wieliczce z inicjatywy Agaty Mikołajczyk – przewodniczącej Klubu „GP” w Chicago II i Jakuba Koguta – przewodniczącego miejscowego Klubu „GP” odbyło się spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem i Ryszardem Kapuścińskim. Piękna aula Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce zapełniła się do ostatniego miejsca mieszkańcami tego miasta i członkami Klubów „GP” z Wieliczki i Krakowa. Wśród uczestników spotkania nie zabrakło władz miasta na czele z zastępcą burmistrza panią Urszulą Rusecką, czy panem Romanem Wcisło, przewodniczącym powiatowych struktur PiS. Spotkanie zdominowały informacje napływające z Ukrainy, oraz dotyczące terrorystycznego zamachu Rosji na cywilny samolot „Boeing 777” malezyjskich linii lotniczych z 298 osobami na pokładzie. Rozważano konsekwencje dla Polski tego bestialskiego ataku rosyjskich terrorystów i zastanawiano się, jak daleko posunie się Putin w swoim barbarzyńskim działaniu wobec Europy i świata. Z goryczą wspominano zdradzieckie działania rządu Tuska po tragedii nad Smoleńskiem. Porównywano zupełnie odmienne reakcje opinii publicznej i mainstreamowych mediów na obie tragedię – obecną i tą z 2010 r.
W Zgierzu na spotkanie z red. Sakiewiczem przybyło wielu mieszkańców, którzy czynnie uczestniczyli w dyskusji, zadając gościowi pytania dotyczące aktualnej sytuacji politycznej w Polsce i Europie. Rozmawiano o najnowszej książce redaktora naczelnego „GP” pt. „Partyzant wolnego słowa”. Spotkanie swoim występem uświetnił Paweł Piekarczyk.
Pod Konsulatem RP w Chicago zebrało się ok. 150-200 osób, które protestowały przeciwko obecnej ekipie rządzącej Polską. W swoich wystąpieniach uczestnicy manifestacji wyliczali, co w tej chwili dla Polski można zrobić, podkreślając konieczność jedności, nawiązując do tragedii nad Smoleńskiem, oraz oczywiście żądając dymisji obecnego skompromitowanego rządu. Głos zabierali m.in. Ryszard Rosa, z ramienia komitetu organizacyjnego, Agnieszka Ciastkowska, Mirosława Dulczewska-Miller, Bogusław Niemczewski, Mira Modelska, Artur Ostrowski, Jolanta Plucinska, Marek Rus, Anna Wojtowicz, Tadeusz Zalewski. Oprawę muzyczną stworzył Marek Kulisiewicz. Uczestnicy sporządzili petycję do rządu w Polsce, która miała być przekazana oficjalnie przedstawicielom Konsulatu RP, niestety, drzwi do konsulatu pozostały zamknięte, petycja została zatem wysłana pocztą.
W 97. rocznicę Czynu Zbrojnego Polonii Kanadyjskiej i Amerykańskiej miała miejsce uroczysta Pielgrzymka do Cmentarza Hallerczyków w Niagara-on-the-Lake. Znajduje się tam 25 grobów polskich żołnierzy „Błękitnej Armii” generała Hallera oraz ich kapelana ks. płk. Jana Dekowskiego. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, następnie odbył się przemarsz pod Ratusz. Przemawiali przedstawiciele lokalnych władz i Polonii; oddano salwy honorowe. Na zakończenie Grzegorz Waśniewski, Komendant Stowarzyszenia J. Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki”, pobrał ziemie ze wszystkich grobów hallerczyków przy asyście członków Klubu „GP” Toronto GTA i Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Ziemia zostanie przewieziona do Polski i złożona na Kopcu J. Piłsudskiego w Krakowie, 5 sierpnia, 2014 roku, w przeddzień wymarszu 1-wszej Kadrowej do Kielc.
Koszaliński Klub „GP” w gościł red. Dorotę Kanię w ramach spotkań w woj. Zachodniopomorskim. Spotkanie połączone było z promocją książki red. Kani pt. „Resortowe Dzieci. Media”. Uczestnicy zadali gościowi wiele pytań dotyczących kulisów powstania książki; pytania zadawali również dziennikarze koszalińskiej telewizji. Dorota Kania gościła również w Dębnie, Barlinku, Stargardzie Szczecińskim, Szczecinie, Świnoujściu.
W Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie odbyło się spotkanie z Kajetanem Rajskim, autorem książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.
W tyskim klubie „GP” odbyło się pożegnalne spotkanie ks. proboszcza Wojciecha Wyciślika który odchodzi na emeryturę. Jest to osoba która zawsze wspierała tamtejszy klub i w pełni jest oddana sprawom Ojczyzny i moralności to dzięki niemu między innymi na terenie parafii św. Krzysztofa stanął Pomnik Smoleński.
Kluby „GP” Hamburg i Hamburg II zorganizowały dla członków oraz sympatyków Klubu „Gazety Polskiej” otwarte spotkanie przy grillu. Przy pięknej pogodzie grillowanie oraz rozmowy przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych.
Ostatnie spotkanie krakowskiego Klubu „GP” zdominowała sprawa monitoringu wyborów. O wynikach monitoringu i raporcie, który został przygotowany przez zespól kierowany przez p. Annę Sikorę opowiedział Michał Ciechowski, pełnomocnik Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie.
Członkowie Klubu GP z Elbląga wraz z delegacją Prawa i Sprawiedliwości uczestniczyli w Zgromadzeniu Obywatelskim „Czas na Zmiany” w Warszawie.
Klub „GP” w Suwałkach brał udział w uroczystej Mszy Św. w Gibach w 69. Rocznicę Ludobójczej Obławy Augustowskiej, której ofiarą padli polscy patrioci z Armii Krajowej w liczbie ok. 2 tys. Zbrodnia dokonana została rękami sowieckiej zbrodniczej NKWD z udziałem zdradzieckiej UB i I Praskiego Pułku Piechoty. Mszę Św. odprawili bp pomocniczy ełcki Romuald Kamiński i ks. prał. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945.
Wadowice – powstał 379. Klub „GP”, przewodniczącym został Filip Kaczyński, tel.: 601 879 191; e-mail: wadowice.klubgp@gmail.com
Łask – powstał 380. Klub „GP”, przewodniczącym została Grażyna Czyżak, tel.: 500 131 202; e-mail: klubgp.lask@gmail.com
Ryszard Kapuściński