Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Spotkania w Klubach „GP”

Tydzień w Klubach „GP” – 22.07.2015 r.

Spotkania w Klubach „GP”

Pomimo sezonu urlopowego kluby „GP” nie zawieszają swojej działalności i w dalszym ciągu organizują dziesiątki spotkań z ciekawymi ludźmi, kształtując w ten sposób pamięć historyczną i przyczyniając się do budowy Społeczeństwa Obywatelskiego.

W 72 rocznicę ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich kluby „GP” zorganizowały okolicznościowe uroczystości upamiętniające ten masowy mord w którym zginęło około 100 tysięcy Polaków.

Klub „GP” Gdańsk II uczcił Ofiary Rzezi Wołyńskiej pod pomnikiem Polaków mieszkających na Wołyniu. Delegacja członków klubu „GP” i Ligi Obrony Suwerenności w Elblągu złożyła kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą zbrodnie OUN i UPA na kresach wschodnich Rzeczypospolitej.

Przedstawiciele klubu „GP” Kwidzyn II, Stowarzyszenia Kresowiaków w Kwidzynie oraz młodzi przyjaciele z Obozu Narodowo-Radykalnego w Kwidzynie upamiętnili 11 lipca pamięć Ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Pod tablicą w kwidzyńskiej katedrze oraz na Rondzie Kresowiaków w 72 rocznice ludobójstwa zapalono znicze. Ponadto członkowie kwidzyńskiego ONR rozdawali w Kwidzynie oraz w Gniewie ulotki przypominające o tych tragicznych wydarzeniach. Na spotkaniu klubu „GP” w Gliwicach merytoryczny referat o genezie i realizacji przez OUN-UPA ludobójstwa Polaków na Wołyniu i we Wschodniej Galicji, w latach 1943- 1944, wygłosił Janusz Łańcucki.

Delegacja kaliskiego klubu „GP” uczestniczyła w pogrzebie ks. mjr Józefa Greckiego, który odbył się w Ostrowie Wlkp. Jak wspominają członkowie klubu: „Jeszcze niedawno był wśród nas i aktywnie uczestniczył w naszych działaniach. Byliśmy na jego 60-leciu kapłaństwa i na wielu innych wspólnych spotkaniach. Ks. Grecki był  jedynym wojskowym kapelanem, który feralnego dnia 10 kwietnia 2010 roku przebywał w lesie katyńskim. I to jemu przypadł zaszczyt odprawienia mszy św. przy mogiłach pomordowanych polskich oficerów w 1940 roku. Przeżył lat 88. Odszedł wielki patriota, Polak, duchowny, żołnierz wyklęty, Kapelan Niepodległościowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Kapelan Rodzin Katyńskich, Kapelan byłych więźniów politycznych, rezydent w ostrowskiej Konkatedrze.”

Klub „GP” w Oslo uczestniczył w uroczystościach z okazji 75 rocznicy zwycięskich walk Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich w oddalonym o 1450 km od Oslo Narwiku. Bitwa pod Narwikiem była pierwszym zwycięstwem polskich żołnierzy od zakończenia wojny obronnej w 1939 roku. Na tegoroczne uroczystości przyjechały delegacje Francji, Anglii i największa – z Polski. W skład delegacji weszła Kompania Honorowa Wojska Polskiego, weterani z Brygady Podhalańskiej i harcerze z hufca poznańskiego im. gen. Stanisława Maczka, którego 1 Dywizja Pancerna sformowana została z żołnierzy walczących pod Narwikiem; przybyło też kilku polskich posłów. Klub GP w Oslo, zaprosił, sfinansował i obwoził ekipę telewizji TRWAM, która przy dużej pomocy telewizji norweskiej mogła na bieżąco przesyłać swoje komentarze, bezpośrednio do studia w Toruniu.

Trwa cykl spotkań w klubach „GP” z red. Wojciechem Sumlińskim autorem takich książek jak: „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego” oraz „Lobotomia 3.0”. W Gnieźnie odbyło się spotkanie mieszkańcami. Oprócz Gniezna klub „GP” zorganizował spotkania w niedalekich Pyzdrach, oraz w Śremie. Na spotkaniach można było dowiedzieć się, że materiały które złożyły się na powstanie książek były efektem dziennikarskiego śledztwa, popartego dowodami i relacjami osób, które będąc w szeregach służb, zechciały zdradzić informacje obnażające system funkcjonowania państwa. Na każdym spotkaniu można było kupić książki i otrzymać autograf. W Hamburgu organizatorem był klub „GP” Hamburg II i Księgarnia Gazety Polskiej w tym mieście; przy współpracy NiepoprawneRadio.pl. Spotkanie zorganizował również klub „GP” w Berlinie.

Również red. Dorota Kania, współautorka książki „Resortowe dzieci. Służby” uczestniczy w dziesiątkach spotkań organizowanych przez kluby „GP”. Ostatnio gościła w Gdyni gdzie tamtejszy klub wraz z Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej w Gdyni zorganizował spotkanie. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Bartłomieja Kurowskiego. Relacja wideo: www.klubygp.pl. Klub „GP” Gdańsk II również zorganizował spotkanie z red. Dorotą Kanią na którym poruszono najważniejsze sprawy nurtujące Polaków. Na obchodach miesięcznicy smoleńskiej klub gościł mamę śp. Przemysława Gosiewskiego. Po mszy św. w intencji poległych w tragedii smoleńskiej złożono kwiaty pod epitafium smoleńskim w bazylice św. Brygidy.

Podczas konwencji PiS-u w Centrum Konferencyjnym w Katowicach klub „GP” w Gliwicach zorganizował stoisko „Gazety Polskiej”. Odwiedzili je między innymi prof. Andrzej Zybertowicz, europosłowie Jadwiga Wiśniewska i Ryszard Czarnecki, posłowie: Izabela Kloc, Krzysztof Michalkiewicz i Stanisław Pięta. Delegacja klubu uczestniczyła ponadto w 24 Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, z hasłem Prymasa Tysiąclecia: „ Po Bogu najbardziej umiłowałem Polskę, wierną Polskę”. Wspaniałą, patriotyczną homilię wygłosił JE ks. Abp Andrzej Dzięga – niewątpliwie prawdziwy obecnie wódz duchowy Narodu. Występując po mszy świętej, Prezes Jarosław Kaczyński mógł już tylko podziękować i potwierdzić wagę pięknych słów Jego Eminencji, albowiem nie ma polskości bez Kościoła.

Dzieci z Narowli i Mozyrza (ziem zabranych Rzeczypospolitej już podczas pierwszego rozbioru Polski) przyjechały do Bydgoszczy. Podróż z przesiadkami trwała blisko dobę. Jest to już ich czwarta wizyta w Bydgoszczy. Ośmioro z nich jest po raz pierwszy w Polsce. Grupie przewodzi ks. proboszcz z Narowli Wincenty Siewruk. Opiekować się nimi będą przewodniczący klubu „GP” Krystian Frelichowski, oraz lider Bractwa Inflanckiego Stefan Pastuszewski, którzy witali gości na dworcu. – Jestem w stałym kontakcie internetowym z kresowiakami. Widzę postępy w opanowywaniu języka polskiego. Przed wyjazdem napisała do mnie jedna z dziewcząt: Jaka jest pogoda, bo chcę wiedzieć, jakie mam rzeczy zabrać? Po polsku! Bez problemu!– cieszył się Krystian Frelichowski.

Przewodnicząca Klubu „GP” w Nowym Sączu Antonina Węglarz zaprosiła wszystkich klubowiczów do… swojego ogrodu by uczcić imieniny klubowiczki Haliny Maline,  która nie opuściła nigdy żadnego spotkania, obchodów czy akcji protestacyjnych. Pani Halina  reprezentuje również klub każdego 10 miesiąca na krakowskich obchodach miesięcznic smoleńskich.

 Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress