Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Spotkanie Śląskich Klubów „GP” w Stulecie Powstań Śląskich

Tydzień w Klubach „GP” – 04.09.2019 r.

Spotkanie Śląskich Klubów „GP” w Stulecie Powstań Śląskich

Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Należy pamiętać, że Powstania Śląskie i Powstanie Wielkopolskie to jedyne polskie powstania zakończone sukcesem. Jak czytamy w uchwale sejmowej, „Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej, polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu  jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym”. I ta setna rocznica powstań śląskich była najważniejszym powodem do zorganizowania spotkania śląskich klubów „GP”, które odbyło się w pięknym  Zamku w Tarnowicach Starych, w Tarnowskich Górach.

Spotkanie zainaugurował premier Mateusz Morawiecki, który na wstępie powiedział: „Spotykamy się w pięknym miejscu, na śląskim Wawelu, w sali rycerskiej, bo mam zaszczyt spotykać się z współczesnym rycerstwem Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem bardzo szczęśliwy, że są ludzie, którzy tak Polskę pielęgnują w sercu.” (…) „Błędy i patologie, które popełniali nasi poprzednicy skutkowały hamowaniem rozwoju całego państwa. Skutkowały pozbawianiem szans rozwoju całych pokoleń. Powodowały wielki ubytek krwi w postaci emigracji. Nie można tych rzeczy porównywać. I próba zamydlenia tego w tej sprytnie skonstruowanej ofensywie medialno-politycznej, która jest teraz wobec nas prowadzona, jest niezwykle niebezpieczna”- podkreślił szef rządu. Jak zaznaczył, „Można się potykać, popełniać błędy, ale nie można potraktować państwa, o które walczyli i ginęli nasi przodkowie inaczej, niż jak wielki skarb. Dla wielu ekip rządowych państwo było piątym kołem u wozu, a my je potraktowaliśmy jak największe dobro. I to dzięki Państwu polskiemu odzyskanemu z rąk różnych grup interesu, mogliśmy wygrać zasadnicze boje. Dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości co roku przeznaczamy 85 do 90 miliardów złotych dla polskiego społeczeństwa. Nie dajmy sobie tego zabrać i zamydlić oczu innej kategorii sprawami. Dlatego bardzo serdecznie proszę wszystkich rycerzy Rzeczypospolitej – i Strzelców i Kluby >>Gazety Polskiej<< – o tłumaczenie tych prostych racji społeczno-politycznych, przed tym zasadniczym wyborem, przed jakim staniemy wkrótce. Wierzę, że ten wybór będzie dobry dla Polski” – mówił premier Mateusz Morawiecki. (…) „Przed nami zasadniczy wybór. Nie dajmy się zwieść tym głosom, które próbują porównywać różnego rodzaju potknięcia, błędy, które są popełniane, bo nikt nie jest święty – do tego co było wcześniej. Na tym właśnie polega próba zamydlenia oczu. Żeby pokazać, że to wszystko jest >>po jednych pieniądzach<<. Nie, szanowni państwo, to jest zasadnicza różnica. Bo błędy, które popełniamy czasami – my odpowiadamy za nie jako politycy, ale naród nie ponosi finansowych, społecznych konsekwencji tych błędów.” – apelował premier Morawiecki.

Niezwykle osobisty i emocjonalny list do uczestników spotkania napisał prezes Jarosław Kaczyński. We wstępie szef Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, odwołując się do poezji Wincentego Pola, historię polskich powstań narodowych, w tym I Powstania Śląskiego, którego wybuchu 100. rocznicę obchodzimy w tym roku. „Kiedy oddajemy cześć Powstańcom Śląskim, to siłą rzeczy zwracamy naszą wdzięczną pamięć także ku tym, dzięki którym wybuchły te trzy manifestacje woli połączenia się z Macierzą. A zatem ku wszystkim tym, którzy na przestrzeni tylu lat walczyli o polskość Górnego Śląska, przeciwstawiając się procesowi germanizacji” – napisał w liście Jarosław Kaczyński, wspominając m.in. osoby Józefa Lompy, Jerzego Samuela Bandtkiego, Karola Miarki, czy – w pierwszej kolejności – Wojciecha Korfantego. W swoim liście prezes PiS przywołał słowa, które Korfanty wypowiedział w Reichstagu na krótko przed zakończeniem pierwszej wojny światowej: „Żądamy polskich powiatów Górnego Śląska, Śląska Średniego, Poznania, polskich Prus Zachodnich i polskich powiatów Prus Wschodnich”. „I bardzo się cieszę, że ten cytat mogę skierować właśnie do Państwa – godnych następców wszystkich tych, którzy walczyli o polskość Śląska oraz o silną Polskę” – pisze Jarosław Kaczyński w liście do uczestników Zjazdu Śląskich Klubów „Gazety Polskiej”. Szef Prawa i Sprawiedliwości podziękował za zaproszenie na Zjazd i wyraził ubolewanie, że nie mógł pojawić się na wydarzeniu osobiście. „Bardzo tego żałuję, bo wśród Członków Klubów „Gazety Polskiej” zawsze czułem i czuję się jak u siebie, czyli w gronie oddanych przyjaciół, na których zawsze można liczyć i na których nigdy się nie zawiodłem”.

„Korzystając z okazji, pragnę Państwu tak gorąco, jak tylko potrafię, podziękować za wszystko co uczyniliście, i czynicie dla sprawy polskiej. Przyjmijcie też, proszę, moje najgłębsze wyrazy wdzięczności za wsparcie, jakie okazywaliście Państwo przez tyle lat Rodzinom Poległych w drodze do Katynia, w tym także mojej. Było ono niezmiernie potrzebne w tej wieloletniej walce o prawdę, sprawiedliwość oraz godność Ofiar Tragedii Smoleńskiej. To Wasze, Szanowni Państwo, niezachwiane wsparcie nieustannie dodawało mi sił i stąd czuję się Waszym wielkim dłużnikiem.

Ale też jak bodaj każdy dłużnik, pragnę prosić o więcej. Mianowicie, o wyjątkową, nadzwyczajną mobilizację w najbliższych tygodniach. I choć dobrze wiem, że doskonale Państwo wiecie, iż nadchodzące wybory będą miały niemożliwą do przecenienia wagę, to jednak czuję się w obowiązku jeszcze raz podkreślić, że będą się w nich rozstrzygać dalsze losy naszej Ojczyzny. Innymi słowy – będą one decydować nie tylko o kontynuacji dobrej zmiany, ale i o tym, czy jej dotychczasowe zdobycze zostaną utrzymane. Dlatego też będzie się w nich liczył każdy głos. A że głosy zdobywa się ciężką pracą, to będzie się w nich także liczył indywidualny wysiłek każdego z nas. I pozwalam sobie jeszcze raz o to do Państwa zaapelować, bo stawką jest Polska naszych marzeń, Rzeczpospolita silna potęgą swojej gospodarki oraz mocą ducha swych obywateli. Takiej Polski pragnę Państwu, nam wszystkim i każdemu z osobna życzyć” – zakończył swój list do uczestników Zjazdu Śląskich Klubów „GP” prezes Prawa i Sprawiedliwości.

W drugim dniu spotkania Strzelcy zorganizowali prelekcję i pokaz pierwszej pomocy oraz techniki samoobrony. Tematem prelekcji były Powstania Śląskie z uwzględnieniem rejonu Tarnowskich Gór oraz „Powstania Śląskie sto lat później”. Ks. Infułat Ireneusz Skubiś omówił problemy Karty Praw Rodziny. Odbył się Apel Pamięci, na którym odmówiono modlitwę za Ojczyznę, a Bractwa Kurkowe oddały salwę wiwatową z moździerza na cześć pamięci Powstańców. Złożono wieńce pod pomnikiem Trzech Powstań Śląskich. Wartę honorową pełnili Strzelcy Rzeczypospolitej z Pocztem Sztandarowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Artyści opery warszawskiej „OPERA LIGHT” przygotowali koncert pieśni patriotycznych: „Warszawiacy w hołdzie Śląskim Powstańcom”. Spotkanie zakończono Mszą św. w kościele p.w. św. Marcina w oprawie Strzelców Rzeczypospolitej i gliwickiego Klubu „GP”. Uczestnicy zjazdu uczcili pamięć walczących o polskość Śląska. Pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Tarnowskich Górach kwiaty złożyli m.in. pani poseł Barbara Dziuk, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz oraz przewodnicząca gliwickiego Klubu „GP”, Marta Święcicka. Głównymi organizatorami spotkania był Klub „GP” im. Wojciecha Korfantego z Tarnowskich Gór, z panią poseł Barbarą Dziuk, wnuczką Powstańca Śląskiego, Klub „GP” z Gliwic, oraz Strzelcy Rzeczypospolitej z panią Martą Święcicką, koordynatorem klubów śląskich i komendantem obwodu śląskiego Strzelców. W spotkaniu udział wzięły delegacje klubów „GP” z Górnego i Dolnego, oraz  Opolskiego Śląska. Gościem Honorowym był Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W spotkaniu wzięli udział znamienici goście: Marian Banaś – Minister Finansów, Adam Gawęda -Minister Górnictwa i Energetyki, Europoseł Izabela Kloc, Poseł Wojciech Szarama, Tomasz Heryszek – Prezes Węglokoksu oraz Łukasz Chmielewski – radny Gliwic. Główne uroczystości odbyły się w Sali Rycerskiej Zamku, a spotkanie poprowadziła Marta Święcicka, red. Tomasz Sakiewicz i Ryszard Kapuściński.

Zjazdy KlubyGP — 620

V Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” odbędzie się w dniach 6-8 września w Ośrodku Dresso w Sulejowie. Wszystkie informacje otrzymają Przewodniczący Klubów „GP”.

V Zjazd Klubów GP Europy Zachodniej odbędzie się w dniach 20-22 września 2019 r. w La Ferté-sous-Jouarre pod Paryżem.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress