Tekst alternatywny

Tydzień w Klubach „GP” – Święto Klubów „GP” z USA i Kanady [FOTO+WIDEO]

Tydzień w Klubach „GP” – 06.05.2015 r.

Święto Klubów „GP” z USA i Kanady

List Andrzeja Dudy do uczestników II Zjazdu Klubów „GP” z USA i Kanady

Szanowni Państwo

II Zjazd Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie to ważne wydarzenie dla środowisk polonijnych działających w Północnej Ameryce. To również znaczące wydarzenie dla Polski, która szczególnie dzisiaj potrzebuje silnych środowisk patriotycznych, które będą w stanie wpływać na rządy innych krajów w sprawach o żywotnym znaczeniu dla naszych narodowych interesów.

Polonia Amerykańska niejednokrotnie w historii dawała świadectwo swojego przywiązania do Polski. W obliczu zagrożenia Rzeczpospolitej, emigranci za Oceanu nie szczędzili krwi oraz ofiary w obronie jej niepodległości. Swoimi działaniami organizacje polonijne reprezentowały polskie interesy dokładając wszelkiego wysiłku, aby nasz Kraj był podmiotem, a nie przedmiotem międzynarodowej polityki. Dlatego z radością przyjąłem wiadomość, iż Kluby Gazety Polskiej podejmują wysiłek na rzecz integracji Polonii w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Niech tym staraniom przyświecają słowa naszego wielkiego rodaka: Jana Pawła II, który zwracając się do polskich emigrantów w 1985 roku podkreślał, że „nasze dziedzictwo jest wielkie, ale jest i trudne, musimy je wciąż na nowo odkrywać, pogłębiać, żyć nim, przekazywać je tym, którzy przyjdą po nas”. Istotą papieskiego posłannictwa jest przekonanie, że bez względu na to, gdzie mieszkamy i gdzie pracujemy naszym nieustającym obowiązkiem jest trwanie w patriotyzmie. Bardzo dziękuję Państwu za świadectwo pamięci o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim oraz Ofiarach Katastrofy Smoleńskiej, które stanowi dzisiaj szczególny wyraz miłości do Ojczyzny. Przez dziesiątki lat Polacy walczyli, żeby świat poznał prawdę, o tym co wydarzyło się w Katyniu. Dzisiaj naszym zadaniem jest domagać się prawdy o katastrofie 10 kwietnia 2010 roku.

Przekazuję serdeczne pozdrowienia i zapewniam o moimi wsparciu dla wszelkich przedsięwzięć, które podejmowane przez Państwa posłużą krzewieniu polskości na obczyźnie.

Andrzej Duda

Warszawa, 20 kwietnia 2015r.

Na początku maja (w dniach 1-3 maja) w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbył się II Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie. W obu tych krajach bardzo aktywnie działa łącznie już 19 klubów „GP”, grupujących Polaków, którzy z różnych względów nie mogli znaleźć swojego miejsca w licznych organizacjach polonijnych i całą swoją energię i chęć działania dla dobra Polski realizują w klubach „GP”. Jak stwierdzili organizatorzy I Zjazdu: „Istnieje potrzeba integracji środowiska związanego z Gazetą Polską, poznania się, wymiany doświadczeń i pomysłów, ale przede wszystkim wspólnej rozmowy o Polsce, płynącej z troski i miłości do Ojczyzny”. Po upływie roku można stwierdzić, że cele jakie przed sobą postawili uczestnicy I Zjazdu są konsekwentnie realizowane i środowisko Polaków skupione wokół klubów „GP” jest coraz bardziej zintegrowane; ma też niezwykle pozytywny wpływ na Polonię w USA i Kanadzie. W trzydniowym zjeździe udział wzięli przedstawiciele prawie wszystkich klubów „GP” działających w obu północnoamerykańskich krajach, przedstawiciele organizacji polonijnych, a także znakomici goście z USA  i Polski.

Pierwszy dzień został poświęcony sprawom organizacyjnym i omówieniu problemów, z jakimi spotykają się kluby działające w innym od polskiego systemie prawnym, obowiązującym w USA i Kanadzie. Nie zabrakło wystąpień przedstawicieli poszczególnych klubów, którzy mieli okazję podzielić się swoimi dokonaniami i doświadczeniami. Redaktor Tomasz Sakiewicz przedstawił sytuację polityczną w Polsce, a niżej podpisany omówił dotychczasową działalność prawie czterystu  klubów „GP” działających na całym świecie i podzielił się wiedzą na temat organizacji pracy klubów i sposobów ich działania.

Podczas drugiego dnia zjazdu w jednym z paneli gościem był dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński ze swoją najnowszą książką pt. ”Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”. Na zakończenie drugiego dnia zjazdu wspaniały koncert dał Paweł Piekarczyk, który przedstawił fragmenty płyty pt. „Podziemna Armia Powraca”. Trzeci dzień zjazdu rozpoczęła msza św. odprawiona przez przeora Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown ojca Rafała Walczyka w intencji Ojczyzny.

Koordynator działań klubów „GP” w USA i Kanadzie pani Agata Mikołajczyk stwierdziła: Dzięki gościnności  i życzliwości Ojców Paulinów z Ojcem Przeorem Rafałem Walczykiem na czele, spędziliśmy tych kilka dni w wyjątkowym dla nas, Polaków mieszkających na tym kontynencie miejscu. Przepiękne widoki i niesamowity, uduchowiony klimat daje poczucie wyjątkowości, bliskości z Bogiem i Jego Matką; także z Polską w ogóle. Ten rok był bardzo trudny dla działalności klubów „GP”, zresztą przyszły teraz bardzo trudne czasy także dla Polski. Tym bardziej czuliśmy potrzebę ponownego spotkania się i porozmawiania o sukcesach i pojawiających się trudnościach z jakimi muszą zmierzyć się kluby w swojej działalności. Zjazdy klubów „GP” zawsze nas bardzo jednoczą, zawierane są nowe przyjaźnie, ugruntowują już istniejące, a co najważniejsze – pomagają rozwiązać większość problemów, jakie pojawiają się w naszej działalności.

II Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady był przedsięwzięciem niezwykłym. Następne lata działalności klubów „GP” w tych dwóch wielkich krajach z pewnością pozwolą ocenić go jako wydarzenie historyczne, niezwykle ważne dla integracji Polonii w USA i Kanadzie.
Wielkie podziękowania należą się gospodarzom – ojcom paulinom, z ojcem Rafałem Walczykiem na czele, a także organizatorom zjazdu: Agacie Mikołajczyk – przewodniczącej klubu „GP” w Chicago, klubowi „GP” z Filadelfii, a także wszystkim, którzy zadbali o wspaniałą atmosferę, jaka panowała podczas tych trzech dni w gronie ludzi zatroskanych o losy Polski. Relacja: www.klubygazetypolskiej.pl

W dniach 29-31 maja 2015 r. w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2015. Miejscem Zjazdu będzie ośrodek „Dresso”: www.dresso.pl W trakcie zjazdu planowane są panele dyskusyjne, w których udział wezmą wybitni politycy, ekonomiści i dziennikarze. Będzie czas na podsumowanie naszej dziesięcioletniej działalności. Koszt pobytu jednej osoby wynosi 250 zł (w tym 46,7 zł VAT). Ostatecznym terminem zgłoszenia jest dzień 19 maja. Uczestników zgłasza przewodniczący klubu „GP”. Więcej informacji udzielają przewodniczący klubów „GP”. 

Września – powstał 388. Klub „GP”, przewodniczącym został Włodzimierz Podzerek, tel.: 509 558 471, e-mail: wrzesnia.klubgp@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_KapuscinskUSA Duda list

 

Ottawa_tvniezaleznapolonia1

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress