Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Święto Konstytucji 3 maja

Tydzień w Klubach „GP” – 11.05.2016 r.

Święto Konstytucji 3 maja

W dziesiątkach miast w Polsce i na świecie Kluby „GP” uczestniczyły w uroczystościach związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Niezwykle uroczyście obchodzono Święto Konstytucji 3 maja w Krakowie. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczył Kardynał Stanisław Dziwisz. Po mszy z Wawelu wyruszył pochód, który ulicami miasta przeszedł na plac Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się główne uroczystości. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza krakowski klub „GP” i przedstawiciele organizacji patriotycznych złożyli wieńce. W uroczystościach wzięły udział grupy rekonstrukcyjne, galowe oddziały policji, straży miejskiej, wojska, politycy i zwykli krakowianie. Po raz pierwszy od lat uroczystości odbyły się niezwykle spokojnie i bez gwizdów (zdarzało się to, gdy wojewodą był Jerzy Miller). Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku doszło do skandalu i podobnie jak rok wcześniej, a więc po raz drugi od 1989 r., oficjalne uroczystości 3 maja w Krakowie zostały odwołane. Decyzję taką podjął Jerzy Miller, wojewoda małopolski. Spotkało się to z oburzeniem mieszkańców Krakowa. Tajemnicą poliszynela było, że niechęć Jerzego Millera do organizowania uroczystości patriotycznych wynikał z faktu, że był on regularnie podczas nich wygwizdywany. W taki sposób krakowianie przypominali mu o niechlubnym kierowaniu komisją badającą przyczyny tragedii smoleńskiej. Jerzy Miller był wówczas ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska.

Nowy krakowski wojewoda z ramienia PiS – Józef Pilch przywrócił uroczystościom należną im oprawę. Podczas przemówienia powiedział: „Jesteśmy na drodze odbudowy państwa i zespolenia obozu patriotycznego wokół programu reform. Wierząc w mądrość Polek i Polaków, wprowadzamy dobrą zmianę, a jeśli dobry Bóg da i naród dopomoże – także i konstytucję na miarę nowych czasów”. Wspaniałe uroczystości bez rezultatu starała się zakłócić grupka zwolenników KOD-u, wykrzykując jakieś hasła, czym wzbudziła tylko zdumienie i politowanie, oraz sprowokowała uczestników marszu do improwizowania wesołych przyśpiewek.

W 225. Rocznicę Konstytucji 3 maja Klub „GP” wziął udział w uroczystym marszu w Rypinie. Z tej okazji w rypińskim Domu Kultury uczniowie miejscowych szkół przedstawili występ artystyczny.

Klub „GP”  w Suwałkach zapalił 3 maja biało-czerwone znicze pod Dębem Wolności, który został posadzony 3 maja 1923 r., dla upamiętnienia uchwalenia 132. Rocznicy Konstytucji 3 Maja 1791 r.

Henryk Kozik, przewodniczący Klubu „GP” z Brzozowa, działacz opozycji antykomunistycznej z powiatu brzozowskiego, odznaczony został krzyżem „Wolności i Solidarności” przyznanym przez Prezydenta RP. W sumie wyróżnionych zostało 44 opozycjonistów z całego Podkarpacia, zaś medale podczas uroczystej gali zorganizowanej w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie 13 kwietnia br. w imieniu głowy państwa wręczył Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.  Serdecznie gratulujemy!

Z inicjatywy Klubu „GP” im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney odbył się pierwszy na ziemi australijskiej rajd motocyklowo-samochodowy pod nazwą „Rajd-Katyń 1940, Smoleńsk 2010″. Rajd prowadził na motorze Harley-Davidson dr Ryszard Adams-Dzierzba, przewodniczący Klubu „GP” im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney, od niedawna również przewodniczący Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii. Uczestnicy wyruszyli z błogosławieństwem ks. Henryka z  Marayong  spod Obelisku Smoleńskiego, oraz Dębów Katyńskich. W rajdzie uczestniczyło kilkadziesiąt osób oraz pięcioro dzieci. Trasa liczyła ponad 1200 km w obie strony.

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa w Kaliszu, którą zorganizowała regionalna NSZZ „Solidarność”. W uroczystości uczestniczył kaliski Klub „GP”.

2 maja członkowie Klubu „GP” z Paryża uczcili Święto Flagi biorąc udział w uroczystościach pod Łukiem Triumfalnym.

Z okazji 115. rocznicy urodzin oraz 68. rocznicy śmierci swojego patrona, Klub „GP” im. rtm. W. Pileckiego w Wiedniu, przy współpracy z wrocławską „Inicjatywą Historyczną” oraz Polską Misją Katolicką w Austrii, zaprezentował w kilku miejscach Wiednia wystawę pt. „Rotmistrz Pilecki – Ochotnik do Auschwitz”.

Klubowicze Klubu „GP” w Koninie w ramach Dnia Flagi rozdawali chorągiewki i lizaczki w celu propagowania szacunku i przywiązania do polskiej flagi.

W dniach 27-29 maja w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbędzie się III Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie; www.czestochowa.us. W III Zjeździe zapowiedzieli udział przedstawiciele prawie wszystkich klubów „GP” działających w obu północnoamerykańskich krajach, przedstawiciele organizacji polonijnych, a także znakomici goście z USA  i Polski. Organizacją zjazdu kieruje Agata Mikołajczyk – koordynatorka klubów „GP” w USA i Kanadzie; kontakt: e-mail: klubgp.chicago2@gmail.com

W dniach 3-5 czerwca 2016 r. w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się XI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2016. Miejscem Zjazdu będzie ośrodek „Dresso”: www.dresso.pl  Uczestników zgłasza przewodniczący klubu „GP”. Więcej informacji udzielają przewodniczący klubów „GP”. Dodatkowe informacje można uzyskać  pod numerami telefonów: 505 038 217, 12 422 03 08 (biuro Klubów „GP”, p. Ewa Wójcik) i  792 237 403 (p. Beata Dróżdż).

 

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

3 maja 2016 — kopia

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress