Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Święto Rodziny w Tychach

Tydzień w Klubach „GP” – 22.06.2016 r.

Święto Rodziny w Tychach

Już od 2006 roku organizowane są Marsze dla Życia i Rodziny. Pierwszy marsz odbył się w Warszawie i od tego czasu coraz więcej miast włącza się do akcji. W tym roku marsze zostaną zorganizowane w 140 miastach i co roku ich liczba wzrasta. Tegorocznym hasłem przewodnim marszów są słowa: „Każde życie jest bezcenne!”.

Już po raz drugi  ulicami Tychów przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Marsz rozpoczął się uroczystą mszą św. w intencji rodzin w kościele pw. św. Marii Magdaleny. – Rodzina jest pomysłem Boga. Wspólnotą męża i żony. To pomysł Boga, nie ludzki. Skoro Bóg powołuje dziecko już w łonie matki, prześwięte jest co się z niej rodzi. To nie jest wymysł ludzki, lecz pomysł samego Boga – mówił w homilii bp Marek Szkudło. Po mszy kolorowy korowód rodzin przeszedł do parafii Miłosierdzia Bożego. W czasie przemarszu „rej wodził” członek komitetu marszowego Mirek Kańtor, a śpiewem i gitarowym rytmem marsz wzbogaciły niezastąpione harcerki z ZHR pod przewodnictwem Sary Ślusarskiej. W marszu udział brali księża, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny Janusz Lasok,  oraz politycy: Senator Czesław Ryszka i wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Całą uroczystość swoim patronatem objęli: Senator Czesław Ryszka, Prezydent Andrzej Dziuba oraz bp. Marek Szkudło. Po zakończeniu marszu, które w sposób uroczysty odbyło się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego, na terenie ośrodka MOSIR odbył się piknik rodzinny, gdzie występowały zaproszone zespoły Dobre Ludzie, Wspólnota Galilea i Michał Bielski. W skład komitetu organizacyjnego tyskiego marszu weszli m.in.: Radio Maryja, Klub „GP”, Rycerze Kolumba, Solidarna Polska, Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej Harcerki ZHR, Stowarzyszenie Tato Net, Duszpasterstwo Rodzin. Marsz wsparł: tyski MCK, SKOK PIAST, Fabryka Drzwi i Okien MIKEA, oraz SERTOP. Inspiratorem przedsięwzięcia byli Radna Ewa Węglarz z mężem oraz Senator Czesław Ryszka.

W Waszyngtonie, przed Białym Domem, odbył się wiec poparcia dla bezpieczeństwa Polski i krajów wschodniej Europy – zorganizowany przez specjalnie powołaną grupę: Americans for Security in Central and Eastern Europe, która skupia oddziały Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Federacji Polonii Amerykańskiej. W organizację wiecu również włączyły się Kluby „GP”. Ogromną pracę wykonał Roman Korzan z Waszyngtonu, który kierował przygotowaniem całego wydarzenia. Na wiecu byli obecni przedstawiciele Klubów „GP” z Nowego Jorku i Filadelfii, dołączyła również organizacja weteranów polskich w USA oraz przedstawiciele społeczności ukraińskiej. Z ramienia Klubów „GP” wystąpił Maciej Rusiński, koordynator Klubów „GP” na Amerykę Płn. i Kanadę, oraz przewodniczący Klubu „GP” w Nowym Jorku. Przedstawił środowisko Gazety Polskiej i działających wokół niej klubów, które stanowi znaczącą siłę społeczną i polityczną w Polsce i korzysta ze wsparcia Strefy Wolnego Słowa, która pozostała wolna pomimo lat represji i która ma już długą tradycję obrony polskiej niepodległości. Głos zabrał również Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu „GP” w Filadelfii, który powiedział, że „rolą polskiej społeczności w USA będzie obserwowanie ustosunkowania się amerykańskich polityków kandydujących do różnych urzędów co do spraw bezpieczeństwa tak samych Stanów Zjednoczonych, jak państw środkowej i wschodniej Europy”.

Również w Chicago odbyła się manifestacja zorganizowana przez przewodniczącą Klubu „Gazety Polskiej” – Agatę Mikołajczyk. W apelu odczytanym na demonstracji znalazły się takie słowa: „Rosja prowadzi masowe przygotowania wojenne koncentrując siły zbrojne na granicy z Polską i sąsiednimi krajami bałtyckimi! Pamiętajmy rosyjską agresję na Gruzję i wojnę w sąsiedniej Ukrainie! Dziś nastał krytyczny moment dziejowy dla Polaków w Ameryce by masowo zamanifestować poparcie dla trwałej i znaczącej w sile obecności wojsk amerykańskich w Polsce i w jej sąsiedztwie w celu wzmocnienia zdolności obronnych NATO!”.

 „Węgry idą twardziej niż Polska!” pod takim tytułem odbyło się spotkanie z Jerzym Robertem Nowakiem w Białymstoku. Relacja wideo: www.klubygp.pl

Gościem Kluby „GP” w Dąbrowie Górniczej był dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński.  Była to już trzecia wizyta  w klubie a  związana była tym razem z promocją najnowszej książki  pt. „Pogorzelisko”.

Na zaproszenie młodzieżowego Klubu „GP” w Toruniu zorganizowano spotkanie z Krystianem Frelichowskim, autorem powieści „Czas próby”. Krystianowi Frelichowskiemu – przewodniczącemu bydgoskiego Klubu „GP” towarzyszył szef Solidarnych 2010 województwa kujawsko-pomorskiego, Maciej Różycki – pieśniarz, poeta, laureat licznych konkursów im. Jacka Kaczmarskiego. Przybyłych powitał Radny Miasta Torunia Karol Maria Wojtasik. Na zakończenie głos zabrał przewodniczący młodzieżowego Klubu „GP” –  Maciej Stawiski.

Delegacja   Klubu „GP” w Aarhus towarzyszyła Prezydentowi RP, Andrzejowi Dudzie, w ceremonii wręczenia orderów zasłużonym członkom duńskiej Polonii. Po ceremonii klubowicze zrobili pamiątkowe zdjęcia  z Parą Prezydencką.

Klub „GP” w Suwałkach brał udział w uroczystych obchodach 71. Rocznicy Martyrologii Ofiar Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 r. Klubowicze uczestniczyli również w uroczystości Pamięć – Nasz Przywilej i Obowiązek i Liturgii Słowa Bożego. Przed pomnikiem św. Jana Pawła II w  Suwałkach z udziałem harcerzy z ZHR i ZHP, młodzieży szkolnej, licznych pocztów sztandarowych i portretów Ofiar Obławy Augustowskiej odbył się  patriotyczny koncert Macieja Wróblewskiego. Głównym organizatorem Uroczystości był Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 przy współpracy z Klubem „GP” w Suwałkach.

Londyn III (Wielka Brytania) –  powstał  401. Klub GP, przewodniczącą została: Maria Bernat, tel.: +447703687013, e-mail: londyn.klubgp@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress