Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Tadeusz Jaskulski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Tydzień w Klubach „GP” – 31.05.2017 r.

Tadeusz Jaskulski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

WiedenTadeusz Jaskulski, honorowy przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” im. rtm. W. Pileckiego w Wiedniu został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności. Tadeusz Jaskulski w latach 1980 – 1981 był przewodniczącym Komisji Zakładowej Solidarności w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Bydgoszczy i współpracownikiem Biura Studiów i Analiz przy Zarządzie Regionu. Od 1981 do 1988 roku przewodniczył podziemnej grupie Komisji Zakładowych w Bydgoszczy. Komisja wydawała pismo „Wiadomości” oraz „Żywią i Bronią”. Podczas  swojej działalności utrzymywał stałe kontakty z opozycjonistami z innych miast, m.in. z Warszawy, Szczecina i Poznania. Za tę działalność został aresztowany i uwięziony w latach 1985-1987. Po ucieczce z więzienia został złapany, pobity i okaleczony. Uroczystość odbyła się w ambasadzie polskiej w Wiedniu. Decyzję o przyznaniu odznaczenia podpisał prezydent Andrzej Duda. W imieniu prezydenta odznaczenie wręczył wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. W uroczystości udział wzięli również wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin, ambasador Polski w Wiedniu Artur Lorkowski, konsul generalny Aleksander Korybut Woroniecki, jak również przebywający obecnie w Austrii byli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Mauthausen Gusen. Laudacje wygłosił Tomasz Pawłowski, obecny prezes klubu. Podczas uroczystości Tadeuszowi Jaskulskiemu towarzyszyła dwunastoosobowa delegacja Klubu „GP” im. rtm. W. Pileckiego. Zebrani na uroczystości Polacy poczuli, że są uczestnikami wyjątkowej „sztafety pokoleń”, w której miłość do ojczyzny i odpowiedzialność za nią, są przekazywane przez starszych młodszym.

W Żytomierzu na Ukrainie odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, na której można przeczytać: „Pamięci Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Przyjaciela Ukrainy”. Tablicę odsłonięto na budynku, który znajduje się na ulicy im. Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu oraz władz ukraińskich. Tablicę odsłonili m.in.  minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i wicepremier Ukrainy Hennadij Zubko. W uroczystości uczestniczył red. Tomasz Sakiewicz któremu towarzyszyli członkowie Klubu „GP” w Żytomierzu. List do mieszkańców Żytomierza skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński, w którym napisał m.in.: (…)Jestem bardzo wzruszony faktem, że Mieszkańcy Żytomierza pamiętają o moim śp. Bracie, a tym samym żywią uznanie dla Jego działalności. Wyryte na tablicy proste, ale jakże piękne słowa oddają istotę rzeczy. Ukraina rzeczywiście mogła liczyć na Lecha Kaczyńskiego, tak jak można liczyć na prawdziwego przyjaciela. Była to bowiem przyjaźń szczera i głęboka. Wyrastająca zarówno z przeszłości, jak i z teraźniejszości. Kształtowały ją wspólne tradycje i doświadczenia historyczne, a także poczucie wspólnoty interesów oraz wizja roli, jaką oba nasze Kraje wraz z innymi państwami naszego regionu mogłyby odgrywać nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej, ale w skali całego kontynentu. Był jednym z niewielu ówczesnych przywódców państw europejskich, którzy otwarcie przeciwstawiali się teorii głoszącej, iż Ukraina leży w rosyjskiej strefie wpływów. Pragnął likwidacji reliktów porządku jałtańskiego oraz poszerzenia sfery wolności.”(…)

18 maja w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu ponownie doszło do próby zakłócenia przyjazdu Jarosława Kaczyńskiego i pomodleniu się nad grobem brata i bratowej w krypcie katedry wawelskiej. Tym razem naprzeciwko awanturujących się oszołomów wykrzykujących obraźliwe hasła stanęło kilkadziesiąt osób z krakowskiego Klubu „GP”, której przewodził były opozycjonista Ryszard Majdzik.  Na swoich banerach umieścili hasła: „Obywatele SB wynoście się z Krakowa”, „Biała róża – rozróba duża”. Skandowali: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” i „Targowica”.

SONY DSCGościem specjalnym na uroczystościach 5-lecia działalności Klubu „GP” w Olecku, był red. Jacek Liziniewicz z „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”. Uroczystości zorganizował przewodniczący klubu Dariusz Josiewicz oraz pani senator RP Małgorzata Kopiczko. Gości spotkania, m.in. szefów Klubów „GP” z Giżycka, Mrągowa i Pisza, kandydata w wyborach na burmistrza Olecka, pana Krzysztofa Marka Kosewskiego przywitał szef klubu D. Josiewicz. W spotkaniu brali tez udział poseł PiS Jerzy Antoni Gosiewski oraz poseł Jerzy Malecki. Redaktor Liziniewicz podarował Klubowi „GP” w Olecku oryginalne wydanie „Gazety Polskiej” z dnia 17 kwietnia 1935 roku, wydane dwa dni po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dabrowa GorniczaW Dąbrowie Górniczej odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o Kresach pt. „Serce Polski”. Gościem Klubu „GP” był twórca filmu Tomasz Stala. Klub w Dąbrowie Górniczej razem z posłem Robertem Warwasem jako pierwszy zorganizował spotkanie związane z tematem filmu. Film jest próbą udokumentowania śladów polskości na Grodzieńszczyźnie. Po projekcji filmu Tomasz Stala opowiadał o swojej wyprawy na Kresy.

Poznan Wojewoda1Poznański Klub „GP” gościł wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana. Pan wojewoda zapoznał zgromadzonych ze szczególnym naciskiem, jak układa się współpraca z organami samorządowymi miasta Poznania i poszczególnych miejscowości województwa wielkopolskiego. Podczas spotkania gościowi zadano wiele pytań dotyczących problemów  Poznania i okolicy. Rozmawiano o zbliżających się uroczystościach wydarzeń poznańskich w czerwcu 1956 roku, oraz 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Klubowicze uczestniczyli również w uroczystościach 150. rocznicy utworzenia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Członkowie towarzystwa, klubowicze „GP” wraz z sympatykami spotkali się w godzinach porannych na Wzgórzu św. Wojciecha w „Poznańskiej Skałce”, i na Cmentarzy Zasłużonych, by oddać hołd pochowanym tam patriotom.

Krakow KaweckiW Krakowie odbyło się spotkanie z  prof. dr. hab. Januszem Kaweckim, członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

.

.

.

.

Legnica – zmiana przewodniczącego, nową przewodniczącą została p. Jolanta Kowalczyk, tel. 538 317 278, e-mail: gplegnica@poczta.fm
Panu Jackowi Baczyńskiemu, dziękujemy za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

ryszard_kapuscinski_big-kopia

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress