Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] V Wielki Wyjazd na Węgry

Tydzień w Klubach „GP” – 15.02.2017 r.

V Wielki Wyjazd na Węgry

Wegry wegryKluby „GP”, tak jak w poprzednich latach, organizują Wielki Wyjazd na Węgry. To będzie nasz piąty wyjazd do przyjaciół, na których zawsze mogliśmy liczyć. Jedziemy do Budapesztu, bowiem naszej wielowiekowej przyjaźni pomiędzy naszymi narodami nikomu nie udało się zniszczyć. Nasza współpraca, którą rozpoczęliśmy w 2012 r. przyjazdem tysięcy Polaków na Święto Narodowe Węgier, otworzyła nowy rozdział wzajemnych stosunków i przyjaźni między Polakami i Węgrami. To wtedy podpisaliśmy umowę o współpracy pomiędzy Radą Porozumienia Społecznego (CET) na Węgrzech a klubami „Gazety Polskiej”. W porozumieniu zawarta została sentencja „Nic o nas bez nas” oraz znalazły się m.in. następujące słowa: „Nasza wspólna ojczyzna, Europa, potrzebuje współdziałania jej obywateli jak nigdy dotychczas,  i to w oparciu o duchowe skarby tego starego kontynentu, o tradycyjne wartości jego narodów. Naszym celem jest ponowne zapewnienie należnego miejsca tym siłom spajającym, jakimi są rodzina, wierność, wiara i miłość bliźniego”.

Od pięciu lat w listopadowych uroczystościach upamiętniających tragedię smoleńską uczestniczy kilkuset przyjaciół z Węgier, którzy razem z prezesem węgierskiego Forum Społecznej Jedności CÖF dr. László Csizmadią przyjeżdżają, by czcić z nami pamięć ofiar tej strasznej tragedii. Razem z Polakami uczestniczą w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości. 14 marca ponownie wyjeżdżamy do Budapesztu.

Informacje dotyczące wyjazdu: Jesteśmy w trakcie negocjacji z wieloma podmiotami, od których zależy sukces naszego wyjazdu. Dlatego obecnie możemy podać tylko wstępny plan Wielkiego Wyjazdu na Węgry. Wyjeżdżamy 14 marca z Warszawy i Krakowa. Do Budapesztu przyjedziemy 15 marca około godz. 6 rano. Wyjazd z Budapesztu 16 marca wieczorem. Po przyjeździe do Budapesztu zostaniemy przewiezieni do hoteli. Oficjalne uroczystości państwowe z udziałem Viktora Orbána rozpoczną się około g. 10 przy Múzeum Körút, gdzie przed Muzeum Narodowym ustawiony zostanie telebim, na którym będą tłumaczone na bieżąco na język polski teksty wygłaszanych przemówień. Po zakończeniu uroczystości państwowych (ok. godz. 11.30–11.45) nastąpi wspólny przemarsz na Wzgórze Zamkowe, gdzie kontynuowany będzie odświętny program (kiermasz, występy artystyczne itp.). Ok. godz. 13 przewidziany jest wspólny obiad. O godz. 15 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem gen J. Bema (Bem tér) z udziałem przedstawicieli CÖKA-CET oraz najwyższych władz samorządowych Budapesztu. Przewidziane są wystąpienia ze strony polskiej, oraz wystąpienie red. Tomasza Sakiewicza. Po tych uroczystościach spotykamy się pod Pomnikiem Katyńskim (naprzeciwko Árpád Gimnázium, Nagyszombat u. 19), gdzie złożymy wieńce i zapalimy znicze. Z Budapesztu wyjeżdżamy 16 marca wieczorem.

Nowe informacje znajdziecie na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl, oraz w mediach Strefy Wolnego Słowa, tel. p. Ewa Wójcik tel. 505 038 217. Pytania i oferty pomocy: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl. Przewodniczący klubów „GP” będą na bieżąco informowani o szczegółach wyjazdu.

Gliwice_2017_02_04_09Gliwicach zorganizowano spotkanie członków organizacji Strzelcy Rzeczypospolitej. Centralnym punktem przedsięwzięcia były zajęcia z musztry wojskowej prowadzone przez instruktorów z Fundacji Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „SZTURMAN”, dla grupy biorącej udział w programie Ministerstwo Obrony Narodowej „PASZPORT”, oraz dla pozostałych Strzelców z jednostek gliwickiej i myślenickiej. W zajęciach brało udział 50 osób, w tym przeszkolonych w Warszawie w ramach uroczystej inauguracji programu „PASZPORT”. Szkolenie dotyczyło musztry zespołowej i indywidualnej, m.in. ćwiczono postawy, zwroty, szyki oraz marsz w kolumnie dwójkowej i czwórkowej. Ćwiczeniom przyglądała się Komendantka Obwodu Śląskiego, mł. insp. Marta Święcicka – przewodnicząca gliwickiego Klubu „GP”.  Po ćwiczeniach odbyło się spotkanie dla członków Strzelca, na którym zostały omówione zagadnienia związane z programem „PASZPORT”, oraz plany szkoleń na najbliższy rok.

Łochowski Klub „GP” zorganizował spotkanie z  Filipem Frąckowiakiem Dyrektorem Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego. Gość przedstawił postacie generała Ryszarda Kuklińskiego i profesora Józefa Szaniawskiego. Po ciekawej prezentacji odbyła dyskusja, zakończona pytaniami. Podczas spotkania można było nabyć publikacje dotyczące obu bohaterów.

Essen (Niemcy) – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: dr Zbigniew J. Kowalik, tel. tel. (0049)163 919 56 97 (bez zmian), e-mail: klubgpessen@googlemail.com (bez zmian). Panu Dariuszowi Butyrowskiemu dziękuję za dotyczącą współpracę.

Ostrów Mazowiecki – zawieszenie działalności. Pani Beacie Herman dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress